Kde získat chladiče

kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Kde získat chladiče

Příspěvek od kolbaba71 »

Pro můj projekt testovací svítilny by se mě hodilo necelých 30 ks chladičů. Typově by na to pasovaly počítačové chladiče severního můstku. ze základní desky PC. Jdou koupit na eBay čí Aliexpresu. Nicméně mám za to, že by šly získat ze starých základních desek určených na vyhození. Bohužel domácí zdroje tento počet rozhodně nepokryjí. Nevíte o nějakém zdroji elektrošrotu, ze kterých by se dané chladiče mohly získat? Nabízí se sběrný dvůr, ale tam bez dobrého známého, ktetého nemám, nemám šanci. Víte o něčem nebo bude jednodušší je prostě koupit? Připevňovací šrouby nepoužiju, takže to může být klidně i bez nich. Nemusí to být nutně tento chladič. Potřebuji necelých 30 chladičů o rozměrech mezi 30-50x30-50x10-50 (š x h x v) nejlépe s upevňovacími otvory jako má tento s prostorem bez otvorů alespoň o průměru 20mm, abych měl kam připevnit led. Chladič severního můstku se mě jeví jako ideální. Lepší by byl jeden druh chladiče, ale v případě nutnosti bych mohl použít i různé. Stejně tam budu mít 2-3 chladiče větší, jelikož na jedno opriku bude více jak jedna led a nejenom výkonově, ale hlavně rozměrově by tento chladič byl malý - led by se na plochu chladiče nevešly.
Tento černěný bych preferoval
Tento černěný bych preferoval
Ale i jen přírodní bych bral též
Ale i jen přírodní bych bral též
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Kde získat chladiče

Příspěvek od pgerla »

OT: bože co to je severní můstek? Kde ho najdu na desce montované v jiné skříni, než desktop. Napřiklad big tower? Svět se v prdel obrací. Za mých školních let byl chladič na procesoru, grafice, ve zdroji.
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kde získat chladiče

Příspěvek od kolbaba71 »

Za mých školních let chladič na procesoru (Z80) nebyl, grafická karta neexistovala a možná byl nějaký pasivní chladič ve zdroji.

Jinak severní můstek zvaný též northbridge vypadá takto. Jeho popis na wiki.
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: Kde získat chladiče

Příspěvek od hubacekp »

ahoj, zkus zde: http://www.vykup-vysocany.cz/
třeba to tam vydají za rozumnou cenu pod 50 Kč/kus, resp. celý motherboardy prodávají na kg (50 kč/kg).
Ceník

Na ebay to mají nad 100 Kč/Kus - je to tak?
http://www.ebay.com/itm/PC-Cooler-Passi ... SwubRXDjFT
Naposledy upravil(a) hubacekp dne 20 bře 2017, 15:39, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Kde získat chladiče

Příspěvek od fulda »

pgerla píše:OT: bože co to je severní můstek? Kde ho najdu na desce montované v jiné skříni, než desktop. Napřiklad big tower? Svět se v prdel obrací. Za mých školních let byl chladič na procesoru, grafice, ve zdroji.
Nevím kam spadají tvá školní léta, ale "northbridge" je v PC definováno od doby, kdy to ještě ani nebylo PC ale jen polovina procassing slow. (pro mladší PS/2).
Rozhodně AGP sběrnice už severní můstek vyžadovala.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Kde získat chladiče

Příspěvek od Dex »

Když zmíním, že existuje také "jižní můstek", bude to bráno jako provokace? :D

Btw můj první procesor - 8088 - také žádný chladič neměl ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Kde získat chladiče

Příspěvek od fulda »

Dex píše:Když zmíním, že existuje také "jižní můstek", bude to bráno jako provokace? :D
Největší bordel v tom dělají přenosné počítače, ty potvory uživatelé je postaví na stůl jednou tak a pak zase naopak a kdo má neustále přenášet ty chladiče uvnitř :lol:
Dex píše:Btw můj první procesor - 8088 - také žádný chladič neměl ;)
To je jasné, tu byla jen takov8 osmibitová náhražka skoro šestnáctibitového 8086 a ten procesor byl rád, že je rád, natož, aby věděl, kde je sever. :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Kde získat chladiče

Příspěvek od pgerla »

Objevili chipset? Dle téhle nelogiky automobilka Audi prodává SUV s pohonem do všech světových stran. Konkurence má východní, či západní náhon.
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Kde získat chladiče

Příspěvek od pgerla »

fulda píše: Nevím kam spadají tvá školní léta, ale "northbridge" je v PC definováno od doby, kdy to ještě ani nebylo PC ale jen polovina procassing slow. (pro mladší PS/2).
Rozhodně AGP sběrnice už severní můstek vyžadovala.
AGP je dle Wiki cca rok 1996, PS/2 konektor 1997. Má školní léta pamatují "Lucky son of a bitch".
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Kde získat chladiče

Příspěvek od fulda »

TOHOTO? Tak ten je z doby AGP.
Já myslel spíš TUHLE polovinu (processing speed divided by 2) .
A s použitím druhé poloviny (Operating speed divided by 2) se z toho dala udělat čtvrtina.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět