Vzorky zdarma pro soukromé využití

Odpovědět
lojzik

Vzorky zdarma pro soukromé využití

Příspěvek od lojzik »

Chtěl bych se zeptat, jak to reálně funguje s různými vzorky součástek zdarma. Už několikrát jsem se u různých soukromých pokusů setkal se zmínkou, že s tím třeba maxim integrated nedělá problém. Jenže když jsem jim zkusil o vzorky napsat, tak mě víceméně poslali do háje, že se se mnou o tom budou bavit jen pokud budu vystupovat jako zástupce nějaké komerční nebo vzdělávací instituce a že soukromé projekty a sebevzdělání je nezajímají.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Vzorky zdarma pro soukromé využití

Příspěvek od jrt »

To je následek honu na součástky zdarma, který se v Česku rozpoutal přibližně před 10 lety. Tehdy téměř každá firma, vyrábějící polovodiče, posílala vzorky součástek plnými hrstmi, ovšem amatéři, kteří si je objednávali, používali drahé moderní součástky spíš jako "střelivo do praku", případně s nimi kšeftovali. Žádostí bylo tolik a návratnost v podobě nových konstrukcí, natož pak publikací, byla tak mizivá, že se ČR dostala na černou listinu. Nejde jen o Maxim, ale třeba i o Microchip nebo Freescale.
V některých diskusních fórech, zabývajících se elektronikou a mikrokontroléry se dá ještě dnes dost často dočíst: "Mám v šuplíku už léta plný pytel vzorků firmy ..., nechcete to někdo?"
jrt
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Vzorky zdarma pro soukromé využití

Příspěvek od JuraS. »

Nebo vykuchat starší, vyhozené výrobky. Na youtube jsem viděl video jak někdo dokázal za pár minut rozebrat desku z počítače. Zda všechny součástky fungují nevím, ale je to taky řešení.
Odpovědět