Účel a použití

Odpovědět
MechEdu

Účel a použití

Příspěvek od MechEdu » 10 bře 2013, 15:28

Dobrý den,
osobně nesdílím skepsi vůči "hračkářským" konstrukčním systémům, jako diskutující kolega. Především si je potřeba uvědomit, co je účelem jejich použití.

Především, pokud chci stavět "produkční" CNC stroj, pak musím použít průmyslové postupy, zde zcela jistě nemá žádný prvek z "hračkářských" stavebnic co dělat. Pokud stavím funkční prototyp, pak k tomuto účelu slouží "automatizační stavebnice", tedy nejčastěji hliníkové profily a ostatní navazující prvky. Pokud, ale stavím "stroj", zařízení, či "robota" za účelem demonstrace jeho funkce, pochopení jeho vazeb, senzorického a pohonného subsystému, pak kovové konstrukční systémy jsou tou nejlepší volbou. Záměrně používám slovo "kovové", jelikož plastové, tedy Lego a Fishertechnik si vytváří "umělý" konstrukční svět, který je na můj vkus až příliš vzdálen realitě.

Kovové systémy, vedle přirozených strojírenských spojů, vnáší do funkčního modelu ještě jeden zásadní prvek. Hmotnost a moment setrvačnosti. Konstrukční chyby, kovové systémy na rozdíl od plastových neodpouští! Tedy pokud z kovových konstrukčních systémů stavíte dle obecně platných konstrukčních pravidel (statika a dynamika) pak Váš model ("robot") bude funkční.

Pokud očekáváte od zařízení postaveného z "hračkářských" kovových systémů "průmyslovou" přesnost, pak jste dosáhl přesně toho, co tvůrce stavebnice chtěl, tedy došel jste k poznání, že pokud chci na výstupu zařízení garantovanou přesnost např. "0,2mm" pak na to musím použít něco jiného.

Pokud však Vám šlo o to, naučit se programovat mechatronické systémy, naučit se základním konstrukčním postupům, pochopit funkce a fyzikální podstatu měření senzorů, spočítat kroutící moment motoru, sestavit funkční převodovku, zamyslet se nad přesností celé soustavy, kompenzace chyb, ověření algoritmu, pak je to, oč v těchto systémech jde.

Závěrem, vždy je potřeba zvolit účel svého snažení, pokud jde o to, vyrobit průmyslový stroj, použiji průmyslové postupy a komponenty, pokud chci postavit funkční průmyslový prototyp, pak použiji průmyslové komponenty k tomuto účelu vyvinuté, pokud chci "pouze" proniknout do podstaty problému, pak stavebnice jsou podle mého mínění tou nejlepší volbou. Pokud chci postavit "funkční" "bastl" do své dílny, použiji vše co najdu na "sběrném" dvoře :-).

Hodně štěstí všem v jejich "bastlení".

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host