Stránka 1 z 1

Konstrukční stavebnice

Napsal: 01 bře 2013, 13:38
od jrt
> OpenBeam
> MicroRAX
> Contraptor
> Makeblock

Inspirace by byla... :)

Re: Konstrukční stavebnice

Napsal: 06 bře 2013, 10:51
od BrAtKo
To akoze Merkur k nim nepatri ? :(

Re: Konstrukční stavebnice

Napsal: 06 bře 2013, 10:55
od Dex
Mno i přesto, že Merkur je pro mne srdeční záležitost (co já z něj za mladých let všechno postavil :D) tak nemám pocit, že by přicházel s nějakými novými nápady. Vždyť třeba jenom slušná ozubená kolečka pokud je mi známo neexistují a to je myslím docela maličkost.

Re: Konstrukční stavebnice

Napsal: 06 bře 2013, 11:29
od jrt
Výše zmíněné konstrukční stavebnice jsou souborem součástí, strojních dílů (ložiska, hřídele, lineární vedení, motory) a předpřipraveného materiálu, z něhož lze sestavit skutečně funkční stroj nebo přístroj.
Merkur (stejně jako Fischertechnik, Eitech, Meccano nebo Lego) není konstrukční stavebnice v pravém slova smyslu, je to pokročilá hračka, ze které se stroj pro skutečné použití bez použití nestandardních prvků postavit nedá.
Před několika lety jsme pro firmu Merkur Toys začali systém, podobný výše zmíněným stavebnicím navrhovat, ale - bohužel - nebyla ani síla a zřejmě ani skutečný zájem ho dovést do úspěšného konce. Takže z našeho snažení zbyl jen model robotizovaného skladu. V Hobbyrobotu jsme ale díky tomu nalezli mnohá inovativní řešení, která od té doby často využíváme v našich konstrukcích.

Re: Konstrukční stavebnice

Napsal: 06 bře 2013, 23:16
od jrt
Ješte jsem zapomněl zmínit stavebnici VEX která stále roste a v poslední době se v ní začínají objevovat zajímavé komponenty - třeba pneumatické prvky, bohužel za cenu, která je běžná spíše v průmyslu.
Naopak základní sady jsou poměrně levné, ceny jednotlivých dílů jsou srovnatelné třeba s Merkurem. K dobru je třeba VEXu přičíst i značný výběr ve spojovacím materiálu, v různých převodových prvcích (ozubená kola, článkové řetězy), pohonech, senzorech atd.
Ten růst, doplňování o běžné normalizované součástky a neustálá inovace je to, čeho se nedostává nejen Merkuru, ale - snad kromě Lega - ani ostatním kovovým a plastovým stavebnicím hračkového typu.