Mechanika "reflektoru" ultimátní svítilny

Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Mechanika "reflektoru" ultimátní svítilny

Příspěvek od jrt »

Zatím si nedokážu představit použití standartního pístu při pohybu +/- 135st.
Na to je snadná odpověď: dvojčinný válec (táhne / tlačí), ozubený hřeben a pastorek... Tahle soustava vám jednoduše převede lineární pohyb pístu na rotační pohyb.
jrt
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mechanika "reflektoru" ultimátní svítilny

Příspěvek od kolbaba71 »

Na to je snadná odpověď: dvojčinný válec (táhne / tlačí), ozubený hřeben a pastorek...
Ano, to jsem si neuvědomil. Respektive znám vícero druhů převodu lineárního na rotační. Pro otáčení celé hlavy by toto mohlo být řešením. Dokážu si představit, že bych tímto pohyboval i rameny. Písty by nejspíš šly poskládat do prostoru nosné desky. Nicméně na otáčení bloků s ledkami na koncích ramen bych to viděl jako komplikaci - rameno by muselo být dostatečně dlouhé, aby se tam ozubený hřeben a píst vešel.

Jak hydraulika, tak pneumatika by asi byly řešením, avšak nevím co si vybrat. Každý ze systémů má svoje pro a proti. I když pořád spíše tíhnu k malým zpřevodovaným elektromotorkům. "Zázemí" pro hydrauliku či pneumatiku znamená další hmotnost navíc. Navíc v případě pneumatiky by byl nejspíše potřeba i správně navržený, na míru zhotovený vzdušník, jenž by musel být dostatečně velký, aby vystačil na více jak pár pohybů svítilny. A i tak se bude hmotnost svítilny blížit rozumně nositelné hranici. Zatím hrubé výpočty ukazují, že při plném osazení (dva aku a síťový spínaný zdroj) bude mít svítilna něco kolem 10kg.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Mechanika "reflektoru" ultimátní svítilny

Příspěvek od jrt »

Navíc v případě pneumatiky by byl nejspíše potřeba i správně navržený, na míru zhotovený vzdušník, jenž by musel být dostatečně velký, aby vystačil na více jak pár pohybů svítilny. A i tak se bude hmotnost svítilny blížit rozumně nositelné hranici. Zatím hrubé výpočty ukazují, že při plném osazení (dva aku a síťový spínaný zdroj) bude mít svítilna něco kolem 10kg.
Vzdušník nepotřebujete, stačí miniaturní membránový kompresor, který bude rozhodně mnohem lehčí, než 12 převodových motorů a bude mít taky neporovnatelně menší spotřebu proudu.
Myslím ale, že už mlátíme prázdnou slámu - zkuste se podrobněji zamyslit nad koncepcí pohonů a pak zas můžeme pokračovat v diskusi.
jrt
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mechanika "reflektoru" ultimátní svítilny

Příspěvek od kolbaba71 »

1. Při použití těchto lineárních pohonů vidím problém s přesným ustavením a udržení dané polohy ramen, jelikož nechci používat jen jejich krajní polohy.
2. Mám obavy, že ozubené kolo či píst bude muset být kvůli relativně nízkému tlaku hodně velký. Při nejhorší variantě natočení ramene vychází páka 100 mm se silou 2 N.Tuto sílu bude asi potřebné zdvojnásobit, jelikož v ní není započítána hmotnost kabelů a hadiček + jejich odpor při pohybu ramene.
3. Předpokládám, že bez velmi komplikovaného ventilu nepůjde hýbat všemi rameny naráz. Což až tak velký problém nevidím, pokud bude pohyb ramen dostatečně rychlý, aby rychlé přestavení do nové polohy netrvalo déle jak 5 sekund.

Můžete mě prosím navést, kam bych se měl na nějaký vhodný membránový kompresor podívat? Buď na 12V či 24V. Na nějaké jsem narazil, ale nebyly to ty pravé. Měly buď velký příkon (24V/8A) , hmotnost (8kg), či malý tlak (400Pa) . Měl jsem dost velký problém najít nějaký co není napájený 230V.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Mechanika "reflektoru" ultimátní svítilny

Příspěvek od jrt »

Můžete mě prosím navést, kam bych se měl na nějaký vhodný membránový kompresor podívat? Buď na 12V či 24V. Na nějaké jsem narazil, ale nebyly to ty pravé. Měly buď velký příkon (24V/8A) , hmotnost (8kg), či malý tlak (400Pa) . Měl jsem dost velký problém najít nějaký co není napájený 230V.
Například: http://www.directindustry.com/prod/park ... 78253.html
jrt
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mechanika "reflektoru" ultimátní svítilny

Příspěvek od kolbaba71 »

Tak jsem se nad tím zamyslel, ale nic nevymyslel.

Pneumatika se zdá ideální, ale nevím, jak přesně nastavovat polohu jednotlivých ramen a hlavně, jak je udržet ve stejné poloze. Kdybych chtěl využívat jen krajní polohy, nebyla by lepší volba. Jenže já chci využívat především mezipolohy. Na rozdíl od hydrauliky by nehrozilo při poruše nevratný únik hnacího média.

Hydraulika by mohla vše vyřešit. Nicméně nemám žádné zkušenosti s malými hydraulickými čerpadly. Navíc mám obavy, že hydraulika by vyžadovala vcelku náročnou údržbu a též by se jí asi nelíbilo i občasné výrazné naklánění - to by se pak musela odvzdušnit, což by se průběžně muselo dělat stále v rámci běžné údržby.

Jak hydraulika, tak pneumatika by byla výrobně náročnější. Zvláště pak řídící blok s 13ks třícestných ventilů.

Elektrický pohon je na údržbu imho nejméně náročný. Spotřeba a hmotnost motorů s potřebnými převody je však velká. Bylo by nutné vyřešit i ochranu převodů před možným nárazem z okolí svítilny. Tento pohon je ohledně výroby nejjednodušší. Ale také nejtěžší a nejvíce energeticky náročný.

Tak nevím. Tyto tři možnosti mě mě vyvolaly chaos. V podstatě ani jedno řešení není jednoznačně správné a vybrat to s nejmenším počtem nevýhod bude krajně obtížné.

P.S. Napadlo mě, že by možná stálo za úvahu přesunout vlastní pohonné jednotky (elektromotorky či písty) do těla svítilny a pohyb přenášet pomocí bovdenu. Tím by se mohla hlava svítilny zmenšít a udělat ji i subtilnější, jelikož by už nemusel něst další zátěž.
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mechanika "reflektoru" ultimátní svítilny

Příspěvek od kolbaba71 »

Rotační průchodka je velice zajímavá věc a ušetřila by mě složitější řešení ohledně vodního chlazení. Problém je, že zatím nejlevnější jsem našel za 176E a potřebuju dva kussy.

Edit: Tak jsem narazil na možnou dosti levnou náhradu - kloub do sprchy.
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mechanika "reflektoru" ultimátní svítilny

Příspěvek od kolbaba71 »

Tak doba pokročila a jelikož jsem nechtěl zakládat nové téma, přihodím to sem.

Tak mě před pár dny dorazilo vodní chlazení na jeden segment mé ultimátní svítilny. Hned, jak jsem se v tom pohrabal, jsem zjistil jeden problém. Segment bude chlazený vodním blokem. Blok se šroubuje jakýmisi palcovými šrouby. Zkoušel jsem dohledat, jaké to jsou, ale neuspěl jsem. Blok je kompatibilní s AMD sTR4 a SP3 a sTRX4. Závit chci vyříznout do Cu plechu síly tak 3mm. Měnit šrouby nechci, abych nepřišel o záruku - ten vodní blok je docela drahý.


Hromádka dílů pro vodní chlazení
Hromádka dílů pro vodní chlazení
Přílohy
O tento šroub se jedná
O tento šroub se jedná
IMG_20191218_202153524.jpg (17.64 KiB) Zobrazeno 6310 x
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mechanika "reflektoru" ultimátní svítilny

Příspěvek od kolbaba71 »

Čím budu pokusně napájet jeden segment své svítilny při zátěžových testech už také vím. Kamarád zrušil projekt svářečky a zdroje mě za protislužbu věnuje. Umí 12V/175A, takže budu muset spojit dva sériově, jelikož potřebuju 24V. Na testy jednoho modulu je zdroj dostatečně silný - max odběr jednoho modulu odhaduji na 65A a to ještě teoreticky, jelikož je dosti pravděpodobné, že na výkonový strop narazím dříve, jelikož to prostě neuchladím. Takže 65A + cca 5A na provoz chlazení apod. Takže ani při teoretickém maximu nepřekročím 50% výkonu zdroje.
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mechanika "reflektoru" ultimátní svítilny

Příspěvek od kolbaba71 »

Tak zdroj mám doma. Ale potvrdilo se mě, že je rozběhat nebude až tak jednoduchý. Je to serverový zdroj Dell AHF-2DC-2100W rev.7 Strejdy Googla jsem se ptal, ale píše mě nesouvisejícící nesmysly. Kde bych našel nějakou dokumentaci či kam bych se měl podívat?
Odpovědět