Čím zajistit pohyb?

MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím zajistit pohyb?

Příspěvek od MartinL »

Předpokládal jsem, že to má být jen ochrana. Tedy "přeskočí" jen několikrát za život. Pak by bych se pro ten uvažovaný krouticí moment <1 Nm nebál to udělat klidně 3D tiskem. Výsledná cena = několik kuliček, pružina a trocha filamentu.
Pro spojku průměru 50mm mi vychází přítlačná síla cca 30 N a síla na jedné kuličce 5 N (10 kuliček).
2.png
1.png
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím zajistit pohyb?

Příspěvek od kolbaba71 »

To vypadá jako možné řešení. I když to přeskočení "parkrát za život" bude asi častejší. Jelikož bude záležet na šikovnosti obsluhy, kdy se mu povede někde štrejchnout o překážku. Spojka má být poslední záchrana. Pokud by byly zapnutý senzory nárazu (např. mikrospínače), tak by segment měl před překážkou aktivně uhýbat. Jedná se tedy spíš o situace, kdy tento systém bude vypnutý například při průchodu mlázím, kdy bude nárazů na segmenty hodně a uhnout segmentem nebude už kam či překážka projde sítem čidel a narazí přímo do segmentu.

Průměr spojky 50mm počítáš její vnější průměr a nebo průměr, na kterým leží kuličky? Vnější průměr 50mm je pro mě krajní, jelikož pak bych musel zvětšit páku segmentu a tím by se zvětšila i síla na segment a musela by se zvětšit i spojka, která by se tam nevešla a koloběh zvětšování ramene a spojky by pokračoval.

Trochu jsem nepochopil jak to myslíš: "Celková síla na spojku 30N. Síla na jednu kuličku 5N." Kuliček je 10. Mám to chápat tak, že kuličky tlačí talíře spojky od sebe silou 10x5N a jiné pružiny talíře stahují silou 30N? Největší kulička, co se vejde na průměr spojky 40mm je 8mm. Což znamená, že pružina, co by na tu kuličku dosedala by měla mít tak 6mm. Nejsem si jistý, zda pružina o tomto rozměru zvládne vytvořit tah o síle 5N. Pokud by to nešlo, tak by určitě šel udělat pérový mechanizmus i jinak.
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím zajistit pohyb?

Příspěvek od MartinL »

Je počítán celkový průměr 50mm, roztečný průměr, na kterém jsou kuličky 40mm, kuličky průměr 8mm. Pružina je jen jedna, přitlačuje celou pohyblivou přírubu (30N - axiální síla). Síla potřebná pro přenesení 1 Nm na poloměru 20 mm je 50N, tj. 5N na jednu kuličku.
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Čím zajistit pohyb?

Příspěvek od jova »

Zrovna kuličky bych v tomto provedení spojky nepoužil. V průmyslu se tento "čelní" typ spojek řeší jako dvě ozubení zapadající do sebe přitláčené pružinou. S trochu většími zuby to vypadá třeba takto:
Obrázek
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím zajistit pohyb?

Příspěvek od MartinL »

Samozřejmě v průmyslu ... Já jen dávám tipy na to, jak to vyřešit v AMATÉRSKÝCH podmínkách co nejjednodušeji a nejlevněji.
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Čím zajistit pohyb?

Příspěvek od jova »

Ty kuličky se v tomhle provedení rozutečou na všechny strany při prvním zarachtání.
Když už se používají kuličky, tak musí být zajištěno aby se kulička "zamáčkla" do otvoru a nemohla utéct. Například takto:Obrázek
Samozřejmě, že se to vyrábí i v čelním provedení, ale musí tam být zajištěno to "zamáčknutí" do otvoru s pružinou. Celé se to pak výrobně komplikuje. Proto jsem doporučil tu zubovou spojku kterou není problém například vytisknout.
Pak to vypadá takto:
Obrázek
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Čím zajistit pohyb?

Příspěvek od jrt »

Hledej klíčové slovo "servo saver". U cizo- i tuzemských modelářů mají velký výběr v plastovém i kovovém provedení.
I když si myslím, že pro tvé účely by úplně stačila obyčejná třecí spojka, tedy dva kotouče, přitisknuté k sobě čely silou pružiny.
Podívej se taky sem, když má RS components tu spojku za tisícovku, tak se jinde bude určitě dát koupit za polovinu.
jrt
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím zajistit pohyb?

Příspěvek od kolbaba71 »

Klasická třecí spojka by asi byla nejjednodušší, ale zase by vyžadovala údržbu. Chtěl bych něco, co je alespoň trochu bezúdržbové.

Co tohle? Mohlo by to splnit to co bych potřeboval?
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Čím zajistit pohyb?

Příspěvek od jova »

Ne nemohlo.
Tohle je v podstatě pevná spojka, pouze dokáže eliminovat nepřesnost uložení dvou hřídelek vůči sobě tím, že se jako by "láme". Ty potřebuješ aby povolila při přetížení na krut, ne na ohyb.
Pirx
Příspěvky: 181
Registrován: 24 úno 2013, 16:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím zajistit pohyb?

Příspěvek od Pirx »

Vsiml si nekdo meho navrhu ohledne servosaveru ponekud vyse? (Sesty prispevek.)
Problem to opravdu resi bezezbytku...
Soldering fumes make you stronger!
Odpovědět