Čím zajistit pohyb?

Odpovědět
kolbaba71
Kontaktovat uživatele:

Čím zajistit pohyb?

Příspěvek od kolbaba71 » 09 led 2019, 00:43

Moje bádání ohledně mé ledkové supersvítilny došlo se dostalo do další fáze. Mechanické části doznaly opět mírného redizajnu. Jednotlivé segmenty bych chtěl naklápět v rozsahu 0 - 120st. zatím mě napadlo, že by to bylo možné ozubenou výsečí. Ale nezdí se mě to jako optimální. Potřebuji plynulé nezávislé nastavení každého segmentu jednotlivě. Každý segment chci nastavit individuálně. Problém je ten, že jeden segment se bude vyklápět nahoru, druhý dolů, dva šikmo nahoru a dva šikmo dva dolů. V nastavené pozici by měly držet - nemůžou být s velkou vůlí, aby se při chůzi světelný kužel neklepal. Jak toto řešit? Váha jednoho segmentu bude asi 1300g. Aby to nebylo tak jednoduchý, tak z každýho segmentu povede 18 silových vodičů 1,5mm2 a pak cca 10 slabých datových vodičů. A také dvě pružné hadice o vnějším průměru 16mm. Prostřední modul je pevný a nijak se vůdči hlavě hýbat nebude. Celá tato sestava se pak bude naklápět nahoru/dolů vůdči tělu svítilny, jenž bude primárně vodorovně.

Poloha segmentů.jpg
Rozfázovaný pohyb segmentu - pro ilustraci. V reálu chci jemný pohyb.

Hlava komplet.jpg
Zavřená a maximálně otevřená hlava

Hlava sest nahled.jpg
Poslední verze segmentu - již se hodně blíží finální verzi

Pirx
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím zajistit pohyb?

Příspěvek od Pirx » 09 led 2019, 08:37

Zvolil bych šnekový převod, který je samosvorný a v tomto případě by mohl vyhovět i v podobě vytištěné na míru na 3D tiskárně, třeba z PETG.
Točil bych s tím pomocí těch miniaturních DC motorků s převodovkou třeba 1:100, které tady už několikrát proběhly.
Solder fumes makes you stronger!

fulda

Příspěvek od fulda » 09 led 2019, 09:33

Něco jako modelářské servo se ti nehodí??
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.

kolbaba71
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kolbaba71 » 09 led 2019, 11:03

O elektromotorku se šnekovou převodovkou uvažuji již delší dobu. Od modelářských serv mě již před lety odrazoval JRT. I když možná by i ty byly řešením. Přece jen 1,3kg jež se bude při chůzi otřásat mě příjde na servo dost. Nepochybuji, že takové servo existuje, nicméně bych se obával, že by jeho cena se blížila 10000Kč a to by při 6ks bylo už příliš.
JRT:
Nad celou problematikou mechanismu se budu muset zamyslet, ale:

1. Modelářská serva požadovaného výkonu jsou značně drahá, počítejte nejméně s 1.500 Kč za kus (hodně podhodnoceno - servo HerkuleX DRS-0402 s točivým momentem 5 Nm stojí 265 USD). Levné čínské napodobeniny v tomto případě nepomohou...
2. Modelářská serva jsou po mechanické stránce poměrně křehká a především nesnášejí, pokud se do jejich mechanismu vnáší síla z vnějšku. Ve vašem případě tedy každý náraz nebo tlak na rameno bude mechaniku serva nadměrně namáhat a nejspíš ho poškodí.

PETG považuji pro 3D tisk za ideální. Má velkou pevnost, slušnou teplotní odolnost a má podstatně menší smrštění při tisku, než klasické ABS. Nicméně bych se obával, že šnek z tohoto materiálu by měl malou trvanlivost.

Další problém jenž jsem si tenktrát plně neuvědomil bylo přenášení možných nárazů segmentů přes vyklápěcí mechanizmus do motorku. Pokud by byl silný, mohl by motorek poškodit. Vzhledem k tomu, že svítilna bude vážit ke 20kg, člověk, co ji ponese si nemusí uvědomit, že i relativně malý náraz může mít díky kinetické energii svítilny i fatální následky. Proto ještě musím nějak vyřešit tento problém. Vzhledem k tomu, že potřebná tuhost pohybového mechanizmu je v přímém rozporu s nějakým prvkem, co v případě nárazu propruží, aby náraz alespoň ztlumil, budu asi muset asi přidat nějakou zábranu. Aby byla ochrana účinná, musí se pohybovat společně se segmentem, ale s vlastním uchycením, aby se případný náraz nepřenesl do konstrukce segmentu, ale přímo do základny hlavy.

fulda

Příspěvek od fulda » 09 led 2019, 13:01

kolbaba71 píše:
09 led 2019, 11:03
Od modelářských serv mě již před lety odrazoval JRT.
Já jsem schválně napsal "něco jako" servo. Tedy poučit se, jak jsou poskládaná a jak provádí měření polohy.
Něco jako tohle, ale předělané do solidnějších materiálů:
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.

Pirx
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pirx » 09 led 2019, 14:27

- Z PETG jsem myslel odladit prototyp, prevody s velkymi rozmery zubu a potom treba nechat vyfrezovat z vhodneho kovu.
- Ochrana pred narazy - inspirovat se u autickaru, kteri takto chrani servo rizeni u RC modelu aut, zejmena terennich.
Heslo je "servo saver":
https://www.fingertechrobotics.com/prod ... ervo-saver
https://www.amazon.com/Integy-Model-Hop ... B00XSEISS6
http://www.pkmodelar.cz/modely-aut-nahr ... 94-fg04493
Solder fumes makes you stronger!

Odpovědět