Návrh PCB

Odpovědět
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Návrh PCB

Příspěvek od MartinL »

Prosím přítomné odborníky o zhodnocení nápadu. Potřebuji k SMD součástce udělat "širší" cestičky z důvodu větších proudů. Napadlo mě táhnout spoj po obou stranách PCB. Je rozumné udělat prokovy přímo v smd plošce? Pájet se to bude ručně, alespoň by se prokov přímo zalil pájkou.
Díky za názor.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Návrh PCB

Příspěvek od jrt »

Ano, běžně se to tak dělá například u chladících plošek. A ty cestičky spoj taky několika prokovkami.
Případně, pokud by tam měl téct opravdu masivní proud, tak nechat cestičku odmaskovanou a na ni připájet vhodně natvarovaný měděný drát.
jrt
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Návrh PCB

Příspěvek od fulda »

Ano, běžně to dělám třeba v chladičích "DPak" nebo SOT-92 pouzder.
Většinou používám "micro via" tak kolem 0,3 - 0,4mm.
Je zajímavá a nekonečná diskuze, co dát na druhou stranu. U mne vítězí lenost, takže se spodní stranou nedělám nic a tím pádem tam přijde barva, která zespoda dírky zalepí. Někdo tam dává bStop, takže má pak po obou stranách hezké stříbrné plošky.
Třeba tady je detail z jedné desky kde bylo málo místa, ale já jsem potřeboval hodně rozvádět teplo.
Přílohy
pcb.png
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Návrh PCB

Příspěvek od DavidO »

Via nemají stop samy od sebe?
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Návrh PCB

Příspěvek od fulda »

mají, ale micro via ho mají jen tenké v kroužku těsně kolem dírky a uprostřed ne, takže tam stejně nakonec v polovině případů barva nateče. Podívej třeba na fotky TADY.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Návrh PCB

Příspěvek od aladin »

Někteří výrobci požadují odmaskované vias nebo si je sami odmaskují. A díry menší než 0,4mm jsou za příplatek.
Proč vlastně používat malé díry? Když použiju velkou a vyplním ji PbSn, tak mám přece lepší odvod tepla než několik malých "mostů"?
A ještě poznámka k obrázku - já používám gnd čáru na místě thermal mezery
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh PCB

Příspěvek od MartinL »

Fulda: Díky za pomoc a hned připojím další dotaz. Níže píšeš o masce na prokovech. Jde nějak zařídit opak, tj. aby ty prokovy byly přikryty maskou. Tzn. jde nějak zrušit v hladině bStop to vynechání masky nad prokovem?
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Návrh PCB

Příspěvek od fulda »

Na to mám takovou jednoduchou odpověď, která není moc odpovědí.
Je to trochu jak jsem říkal na doupěti. Na stránkách elecrow je mimo jiné ke stažení Elecrow_PCB_eagle_rule.zip, který obsahuje *.dru soubory. Pokud si je natáhnu do DRC, tak ty tStop a sStop které jsou na via zmizí. Ale který parametr je k tomu donutí, to opravdu nevím.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh PCB

Příspěvek od MartinL »

Díky za pomoc. Trošku jsem to prozkoumal a funguje to následovně. V DRC na záložce Masks lze ovlivnit, v kterých místech nebude nepájivá maska.
Zásadní položka (viz. obrázek) je Limit. Pokud je daná díra/prokov menší než tato hodnota, tak bude maskou překryta (nevynechá se), pokud je větší, je pad odmaskován (tj. není na něm nepájivá maska).
Přílohy
mask.PNG
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Návrh PCB

Příspěvek od fulda »

Bezva :)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět