Rfid MF RC522

daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Rfid MF RC522

Příspěvek od daton »

Zdravím
do jednoho svého projektu hodlám zabudovat čtečku karet RC522 https://arduino-shop.cz/arduino/833-ard ... 35997.html. Čtečka je na napětí 3,3V a arduino klasicky na 5V. Na internetu jsem se nesetkal s nikým kdo by použil převodník signálů z 5 na3,3V. Tedy jsem se automaticky domníval že to RFID čtečka umí. Po shlédnutí datashéétu
https://www.nxp.com/docs/en/data-sheet/MFRC522.pdf
už si ale nejsem jistý protože jsem tam zmínku o tom že datové vstupy jsou reszistentní 5V nebo tolerantní, nikde nenašel.
Chtěl jsem se tedy zeptat zda již jste se nad tímto někdo zamýšlel nebo jaký je na to váš názor. Díky.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Rfid MF RC522

Příspěvek od fulda »

Tvůj dotaz se mi zdá hodně podobný TOMUTO dotazu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Rfid MF RC522

Příspěvek od daton »

No mě ani ne, oni tam chtějí řešit převodník, nebo možná ani nechtějí protože nereagují na připomínky a domlouvají se o něčem co není ani zveřejněno a začínají řešit smd montáž místo užití převodníku, kdežto já se ptám zda někdo nemá zkušenosti s konkrétní rfid čtečkou a zda jsem třeba někde nepřehlédl to že je 5V tolerantní, nebo že se prostě může na 5V logice použít.
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Rfid MF RC522

Příspěvek od MartinL »

Tak v datashetu MFRC522 je jednoznačně dáno, že vstupy max. VDD + 0,5V, tzn. 5V tolerantní nejsou. Druhá věc je jestli na té desce nějaká úprava úrovní není. Z toho pofiderního českého "datasheetu" se to určit nedá. Takže by to chtělo kouknout na tu reálnou desku a podívat se kam ty komunikační linky vedou.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Rfid MF RC522

Příspěvek od daton »

No to je právě to čeho se obávám, že vedou přímo na čip. Já v tom manuálu taky nic o toleranci nenašel :|. Jen je zajímavé jak na internetu všude uvádějí přímé napojení na arduino a napájení 3,3v z odděleného arduino napájení tedy je jasné že to je napájené 5V. Zajímavé také je žo to doporučují i osvědčené weby tedy bud ví něco víc nebo to prostě přehlédly.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Rfid MF RC522

Příspěvek od fulda »

tak jsem si prohl0dl co píšou na arduinoshopu. To je takový klasický arduino přístup. Zapojím, rozsvítí se ledka, tak to funguje.

Podle obrázků je to opravdu přímo, takže ten level converter se ti sem také hodí. Pokud to tedy chceš provozovat nějak solidně a delší dobu.
Také bych moc nespoléhal na mocnost LDO umístěného uvnitř USB/seriál čipu (vývod 3V3 na arduinu)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Rfid MF RC522

Příspěvek od DavidO »

Potvrzuju Fuldovo, že ve světě Arduina to moc lidi neřešej, takže jestli se o tom někde v projektu nebo u knihovny na webu nepíše, neznamená to, že to je v pořádku. Ono taky díky běžnému přidrátování tkaničkou s blbě nalisovanýma pinama přes bílou bastldesku často ten modul 5V ani nedostane, takže to prostě chvíli třeba nějak funguje (následně se pak lidi ptají po fórech, když to nefunguje, pokud je to tedy ještě baví řešit).

Ještě doplním, že některá Arduina jsou 3.3V čili tam to řešit není potřeba (Pro Mini 328, Due, Zero a jistě i další).
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Pirx
Příspěvky: 181
Registrován: 24 úno 2013, 16:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Rfid MF RC522

Příspěvek od Pirx »

S ohledem na ESD schottky diody na vstupech staci, kdyz se nekde po ceste omezi proud a potom to "funguje" na 5V dokud dioda vydrzi.
Soldering fumes make you stronger!
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Rfid MF RC522

Příspěvek od daton »

Máš s tím napájením 3,3V z arduina nějaké dlouhodobé zkušenosti? Je fakt že rfid píší spotřebu až 15ma na ten čip ch340 má max 25mA dle činanů. Ale jsou tam špičky tak by to asi chtělo solo stabilizátor. Jen mi je divné že nikde na webu není ten případ kde mají vložený convertor.
Taky jsem si říkal že bych mohl snížit napájení arduina tak na 4V a tedy bych možná convertor nepotřeboval a nebo přímo na 3,3V nano by to zvládlo ale je problém že z toho ještě napájím LED matrix 8x8 a to si asi s 3,3V nebude moc rozumět.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Rfid MF RC522

Příspěvek od fulda »

no právě, číňan píše 25mA a v tom pochybném českém datasheetu píšou spotřebu až 26mA, to je dost na hraně. Pokud by tam bylo pravé FTDI, tak to je o něco lepší, tuším 50mA, ale nepamatuji si přesně.

Ono je ještě otázka, na jakou vzdálenost s tím poletíš a jak máš nastavené ty výstupy.
Pokud by jsi je provozoval opravdu jako otevřený kolektor a někde v systému jsi měl pull upy na 3,3V, tak to bude fungovat i bez konverze.
Obrázek
zdroj


Co se týká menšího napájecího napětí, tak pozor na rychlostní křivku v data-shitu:
Speed Grade:
  • 0 - 4MHz @ 1.8 - 5.5V
  • 0 - 10MHz @ 2.7 - 5.5V
  • 0 - 20MHz @ 4.5 - 5.5V
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět