výběr tranzistoru - žhaví a kouří

hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od hubacekp »

Proč vlastně tak hrozně trváš na návrhu vlastního H-můstku, když jsou k dispozici kvalitní můstky integrované
Protože ty hotové výkonnější jsou moc velké a já to chci mít na desce o velikosti do 30 x 40 mm.
Ty co jsem našel malé jsou zase jen pro proudy do 1A a ty mi pro stejný motor (změřil jsem pro 6V odběr 0,7A) taky pěkně žhnou.

Hledal jsem nějaký open source schéma můstku, ale úspěšný jsem nebyl. Pokud mi sem dáte nějaký odkaz, ušetří to čas mě a bude se to hodit třeba i někomu dalšímu.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od jrt »

hubacekp píše: 09 lis 2017, 14:30já to chci mít na desce o velikosti do 30 x 40 mm.
HTB1dl74IVXXXXaraXXXq6xXFXXXj.jpg
Aliexpress za 2,48 USD
hubacekp píše: 09 lis 2017, 14:30 Hledal jsem nějaký open source schéma můstku, ale úspěšný jsem nebyl.
Nejspíš proto, že jsi jediný, kdo si ho v době integrovaných obvodů chce postavit z diskrétních součástek...
Popiš podrobněji, co vlastně od toho můstku očekáváš a pak se můžeme pokusit něco zkonstruovat.
jrt
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od aladin »

no jo, ale tenhle švábík je moc levný, od farnella moc drahý a destička není čtvercová :-)
a navíc, co když spadne napětí pod 5,5V ? pak začne možná topit a motor se zastaví. :oops:

docela zajímavý kousek, a ty tři plošky zespod, to jsem ještě neviděl :-)
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od hubacekp »

Takže to bude fungovat dobře, když od toho budu chtít 16V x 14A ?
Jaká je safe operating area? V datasheetu jsem to nenašel... To by mě nyní zajímalo abych si zase nenaběhl.
Tranzistory FMMT617 taky slibují až 15V x 3A a skončíš v použitelnosti pro 6V na 0,1A.
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od aladin »

chlape, tak se vymáčkni, co vlastně chceš - chtěl jsi 6V a 3A, teď najednou 16V a 14A. 20W a 200W, není to trochu rozdíl???
to se dost blbě radí. :x
---konec---
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od hubacekp »

Tak zaprvé. Děkuji za dobrý tip (myšleno vážně), objednal jsem si 2 ks.
Nicméně, je mi hoooodně podezřelé, že driver s takovými parametry je za 2 Tolary, když s podobnými parametry se prodávají nad 15 Toláčů.
Zajímalo by mě, jaké to má skutečné parametry pro pohon motoru na 7V. Pokud kolem 4A, budu spokojen, neboť předpokládám, že mi to nebude topit.

PS: Arduino opravdu u digitálního pinu nedokáže dát 5V, pokud je odběr proudu pro bázi (NPN) na hraně a vyšší. Ověřeno pokusem na nových tranzistorech. Neotevřely se naplno.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od jrt »

hubacekp píše: 10 lis 2017, 00:50 Zajímalo by mě, jaké to má skutečné parametry pro pohon motoru na 7V. Pokud kolem 4A, budu spokojen, neboť předpokládám, že mi to nebude topit.
Pokud se dobře pamatuji, tak je používá Dex a nestěžoval si (což je mi trochu podezřelé :-)).
jrt
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od Dex »

Jsou v pohodě, jen ty Ali verze je dobré něčím chladit - nemají v tišťáku ty chladící plochy jako to má Pololu.

A pak je taky potřeba trochu si pohrát s PWMkou aby to zbytečně nehřálo atp. ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od hubacekp »

Tak potom to vypadá super. I velikostí by mi to mělo pasovat.
Až mi to za měsíc přijde, budu chytřejší...
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od Dex »

Kromě jiného je tam i "nožička", kterou se dá snadno měřit protékající proud, což se může hodit ;)

Prostě za ty prachy je to slušný.

Btw co to vlastně stavíš? :)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Odpovědět