výběr tranzistoru - žhaví a kouří

hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od hubacekp »

Ahoj,
mám v obvodu H-můstku navržen (krom jiného) bipolární PNP tranzistor ZXTP25040DFH:
https://www.element14.com/community/sea ... TP25040DFH
parametry: 40V, 270MHz, 1.25W, 3A, 450 hFE

když jím sepnu 3V a teče proud 1A, tak se dostanu se ztrátovým výkonem na 3W (počítám správně?).
mám to chápat tak, že když se mi z něj kouří, tak je to v pořádku, protože jsem 2x překročil jeho ztrátový výkon 1.25W, tedy mám blbě vybraný tranzistor?
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od DavidO »

Řekl bych spíše, že to je pochopitelné, než že to je v pořádku :mrgreen:
Z grafu co je v datasheetu jako "Safe Operating Area" vykoukám pro 3V a DC použití nějakých 300mA a z jiného grafu že těch 3V & 1A ustojí v pulsu nějakých 200ms.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od hubacekp »

Ano, tedy pochopitelné. On to tranďák ustál už i 5 s, pak už ale i kouří.
Děkuji za potvrzení. Jdu se vzdělávat a vybírat jiný.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od DavidO »

No ty mu teda dáváš záhul. Ale to by odpovídalo, v grafu "Pulse Power Dissipation" je pro puls 5s maximum power nějaké 2W. Jó, obrázky jsou to zajímavý :)

Ony v katalozích jsou informace dost zhuštěné, ale základní zásada je "platí všechno najednou a to v náš neprospěch"
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od jrt »

hubacekp píše: 03 lis 2017, 13:24 když jím sepnu 3V a teče proud 1A, tak se dostanu se ztrátovým výkonem na 3W (počítám správně?)
Ztrátový výkon se počítá: úbytek napětí na tranzistoru x protékající proud.
Katalogový list tohoto tranzistoru tvrdí, že úbytek napětí mezi kolektorem a emitorem je v saturovaném stavu 0,085V (85 mV), čili výkonová ztráta by měla být 0,085 W.
Ovšem katalogový list též tvrdí, že tranzistor by měl mít na spoji chladící plochu nejméně 15x15 mm, s provozem bez chlazení vůbec nepočítají...

Podle všeho máš nějakou zásadní chybu v zapojení, co takhle poslat schéma?
jrt
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od aladin »

tak mě napadá bez schematu - nechybí tam nějaký odpor v bázi? žeby se žhavil touto cestou :-)
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od hubacekp »

To je opravdu jen chybou výběru a amaterismem a napájení zbytečně vysokým proudem 7V snižovaných tranzistorem na 3V.
Prostě a jednoduše se přiznám, graf rozsahu použitelnosti V/A jsem moc nezkoumal.
Tady je schema. Transistory BC846 jen mají zabránit zkratu h-bridge signály S3 a S4 v případě chyby sepnutých na HIGH současně (5V):
Ty hlavní: ZXTN25050DFH a ZXTP25040DFH
h-bridge
h-bridge
Vladimir66
Příspěvky: 385
Registrován: 02 dub 2014, 15:30

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od Vladimir66 »

apeluji na vsechny - NEberte roboty do hospody ! (co kdyby se z nich zacalo kourit ..)
---
proc nepouzit nejaky hotovy mustek ? vyhoda je zkratuvzdornost, ochrana proti prehrati a dalsi

-V66
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od hubacekp »

asi to delam z duvodu, že mě to zatím baví :-)
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od micer »

hubacekp píše: 04 lis 2017, 00:29 To je opravdu jen chybou výběru a amaterismem a napájení zbytečně vysokým proudem 7V snižovaných tranzistorem na 3V. ..... ??
Nějak mi není úplně jasné, co to má vyjadřovat.

Upřímně soucítím s těmi tranzistory.

a) používat malovýkonové bipolární tranzistory při napájení 3V a proudu 1A je masochizmus, ale budiž, jde to. Jen z toho napájení zůstane významná část na můstku místo aby sloužila na zátěži.

b) co je zátěží, jaký má charakter? Indukční, kapacitní, odporový? Můstek spíná jen občas, nebo běží v PWM modulaci, pokud ano, při jaké frekvenci? Tohle zapojení je z principu na řídké spínání, protože neřeší dynamické otevření obou větví můstku do zkratu. Čím je to buzené? Jaká je strmost hran budícího signálu? Docela rád bych viděl záznam napětí z obou větví můstku z osciloskopu co to tam dělá.

c) Já jen zírám na ty rezistory. Předpokládejme, že budicí signál je ideálním zdrojem napětí, což není. Do báze "výkonového" tranzistoru teče proud cca 2,5 V / 1000 ohm = 2,5 mA, zatímco do báze ochranného tranzistoru proud 2,5 V / 220 ohm = 11 mA. Z dynamického hlediska je to dobře, ochrana bude rychlejší než výkonová část ... ale ukrmí zdroj signálu odběr 13,5 mA respektive jako moc na něm reálně klesá napětí? Doufám, že to není TTL výstup nebo nějaký malý mikrokontrolér. ALE HLAVNĚ ....

d) ... Zesílení tranzistoru se udává pro daný proud a je na něm závislé. Těch 450 (kdo ví jestli, měřil to někdo?) je typická katalogová hodnota pro I(CE) = 10 mA , při proudu 1A je povolené zesílení 200 a při 3A pulzně je zesílení 30 (tedy cca 10x menší). Takže chci spínat 1A, pustím do báze 2,5 mA, mám zesílení 200 ==> protlačím 0,5A , ne 1A!! A to ještě neuvažuji, že pro spínací účely se saturuje s koeficientem nejméně 2. Abych opravdu spolehlivě sepnul proud 1A, potřeboval bych do báze natlačit 10 mA, tj. 4x větší proud. TY TRANZISTORY PROSTĚ (při napájení 3V) NEJSOU SEPNUTÉ A PRACUJÍ V LINEÁRNÍ OBLASTI, TAKŽE TOPIT MUSÍ.
Odpovědět