výběr tranzistoru - žhaví a kouří

hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od hubacekp »

Člověk musí sám přijít na to že něco fakt nejde. :-)
Růčo bych to asi nedal, už jsem ty tranďáky v ruce držel...takový malinkatý to je...

Mě šlo spíš o to jak navrhnout patici, abych mohl případně dát mosfety jiné - s i bez nožiček.
Plánuju, že bych to pak dal na výrobu 5 ks i sestavení do té číny...
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od aladin »

patici na SMD ??? :roll: :roll: :roll: :roll:
Oskár vtipkár sto bodov

Dej tam něco jako IRF540 a nebude problém s osazením - to dáš i ty :-) a čmoudíky z tranzistoru asi nebudou
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od micer »

aladin píše: 08 lis 2017, 10:52 ....
Dej tam něco jako IRF540 a nebude problém s osazením - to dáš i ty :-) a čmoudíky z tranzistoru asi nebudou
Něco jako ... tedy pouzdro TO220 nebo podobné ... by to asi řešilo. Konkrétní typ IRF540 ne, ten má standardní buzení (cca 10 V na plné otevření), zde je potřeba buzení třídy L (TTL úrovně) nebo LL (úrovně 3V logiky). Ale je to na daný motor trochu jako kanón na vrabce.
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od jova »

aladin píše: 08 lis 2017, 10:52...
Dej tam něco jako IRF540 a nebude problém s osazením - to dáš i ty :-) a čmoudíky z tranzistoru asi nebudou
A jsi si tím jistý, že mu to bude i při těch 3V fungovat?
VGS.jpg
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od aladin »

tenhle výkonný fet jsem myslel jako nadsázku - desítky ampér a velké pouzdro i pro "nás" slepejše a elektroignoranty.
na nízké napětí přece existují další typy, ale hledat je nebudu.
používám standardní můstky , třeba L9111 / so08, neb nemám potřebu takového masochismu
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od jova »

Jasně, ale pochopí tvou nadsázku i začátečník? :roll:
Sám v hodně věcech plavu, proto mám rád případy, kdy se dá na konkrétní aplikaci vysvětlit začátečníku, nebo člověku neznalému, proč tam navrhnout určitý typ tranzistoru a proč je zase jiný nevhodný.
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od hubacekp »

Já otevírám můstek signály na úrovni 5V.
Malý to potřebuju, proto vybírám i malý kousky s velkým výkonem.
Pro zamezení problému jsem zacílil na 7Vx7A.
Tamto jsem jako nadsázku pochopil. To byl kanón 10x větší než potřebuju.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od daton »

Jak sleduji tuto debatu tak nějak se vytrácí smysl původního zadání. Ohledně návrhu vhodných komponent je s FETY docela potíž. Když to byly bipoláry tak stačilo kouknout na pár parametrů ale u unipolárů je třeba těch parametrů zvážit mnohem více. Moje zkušenost je, že projdu grafy chování tranzistoru a určím si středovou oblast jako pracovní a do té se musí vejít i maximální proudy zátěže. Potom je nutné kouknout na buzení, opět by mělo být předimenzované co se týče zdroje signálu, ale to není vše, musí být ošetřen proti zákmitům a rychlosti respektive pomalosti náběžné a sestupné hrany, aby nevznikala zbytečná výkonová ztráta.
Po výběru vhodného tranzistoru je nutné zapojení otestovat a zase u bipoláru stačil měřák a prst co se týče teploty, u unipoláru je prakticky nezbytné použit osciloskop a zjisti, zda průběhy odpovídají zamýšleným a modelovaným signálům co má tranzistor zvládat. Pokud ano pak je předpoklad, že zařízení bude funkční a žádné čmoudíky už se neobjeví.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od jrt »

hubacekp píše: 07 lis 2017, 21:46 Mě šlo spíš o to jak navrhnout patici, abych mohl případně dát mosfety jiné - s i bez nožiček.
Ty asi myslíš nějakou redukční desku, na kterou bys ten tranzistor připájel a pak ho vkládal do obvodu?

Ovšem ty se pokoušíš použít čím dál tím výkonnější tranzistory v domnění, že odstraníš problém. Ale v tom to není, to zapojení, které jsi sem poslal je prostě chybné, takže nebude správně fungovat ani s hodně výkonnými tranzistory.
Všechna ta jednoduchá zapojení z webu jakž-takž fungují, když jsou napájena z měkkého zdroje (většinou tužkové baterky), ale jakmile se je pokusíš napájet z něčeho tvrdšího, nedej bože abys zkusil PWM, tak začnou hořet.

Proč vlastně tak hrozně trváš na návrhu vlastního H-můstku, když jsou k dispozici kvalitní můstky integrované, které většinou mají spoustu přidaných funkcí, které bys z jednotlivých součástek těžko skládal?
jrt
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od daton »

to zapojení, které jsi sem poslal je prostě chybné
To je pravda aby to alespoň "principálně" fungovalo musel by jsi přemostit kolektor emitor tranzistorů T15 a 16 odpory, které by zajistily zavřený stav těchto tranzistorů v případě nuly na vstupech.

Avšak stejně jde pouze o principiální zapojení!
Odpovědět