výběr tranzistoru - žhaví a kouří

hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od hubacekp »

ad a) ano, jde to.

ad b) zátěž: Chtěl jsem tím v testu pohánět toto:
https://www.ebay.com/itm/1PC-DZ104-DC-3 ... SwJkJWii1L
píšou:
3V rotor current is 0.92A
6V rotor current is 1.5A

ad c) ukrmí zdroj signálu odběr 13,5 mA?
ovládám to z Arduino Pro mini 5V:
Maximum current per pin: 40mA
Recommended current per pin:20mA

ad d) NEJSOU SEPNUTÉ ... TOPIT MUSÍ----- tak to potvrzuji :-)

Prostě jsem chtěl na pidi motůrku, který zvládne 3V až 6V mezi 1A a 1,5A vyzkoušet, zda to funguje a ani to nezvládl na 100%.
Už jsem si z TME objednal tranďáky MJD122G a MJD127T4G (Datasheet), které přijdou co nevidět a měly by pro "Safe Operating area" zvládnout 7V do 3A.
Tedy budu řádově jinde. Provedu výměnu, nový test a podám zprávu. :-)
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od micer »

No to je hezké citovat katalogové údaje a ještě mezní hodnoty, které nemají vést ke zničení obvodu (i když jsou za oblastí použitelnosti), ale jaký je skutečný pokles napětí na výstupu Arduina při zatížení 13 - 14 mA a předpokládaném napájecím napětí 3V? Vsadil bych se, že to s tím buzením tranzistorů bude o dost horší, než tak jak jsem to počítal. Nicméně tyhle motory berou typicky 150 - 200 mA, při správném zatížení maximálně0,3 - 0,5A, udávané proudy jsou pravděpodobně blokovací. Jestli to tak moc topilo při nezatíženém motoru, tak ten problém bude jinde než v nedostatečném vybuzení tranzistorů. Pro začátek bych šel po tom, jestli se můstek neotevírá do zkratu (předpokládám použití PWM).
Vladimir66
Příspěvky: 385
Registrován: 02 dub 2014, 15:30

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od Vladimir66 »

doufam, ze nenapajis 5V Arduino 16Mhz 3Volty ?
(3V Arduina bezi na 8Mhz)
https://de.aliexpress.com/item/Pro-Mini ... 1d21bc613a

-V66
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od DavidO »

Co se frekvencí týče, záleží nejen na MCU, ale i na zapojení a naprogramování (nastavení).
Arduino Pro Mini má na sobě mít MCU ATmega328, ta má podle datasheetu: 1.8-2.7V max 4MHz, 2.7-4.5V max 10MHz, 4.5-5.5 max 20MHz, ale co s tím provedl návrhář schématu a desky, nákupčí, nebo programátor firmware, to je jiná věc. A často tam fyzicky není ATmega328 ale 168, která má speed grade 2.7-4.5V max 8MHz, 4.5-5.5V 16MHz, případně nějaký fake --ehm replacement, nebo něco co neprošlo kontrolou, a tedy s úplně jinými vlastnostmi ...
Petře, přines to na Robodoupě, máme měřáky, osciloskop, teploměr a hlavně několik různých hlav s know-how i don't-know-how, které když dáme dohromady, budou se dít věci!
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od aladin »

... i don't-know-how, které když dáme dohromady, budou se dít věci!...

Myslíš jakože bude více čmoudíků ? :lol: :lol: :lol:
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od hubacekp »

Já to klidně přinesu, ale nerad bych tím zazdil čas několika lidí.
Spíš to přinesu jen jako ukázku toho, pro co to dělám.
Řešení s PNP a NPN asi zaříznu a nebudu s tím ztrácet čas. Udělám si motor driver s MOSFETY.

Výkonné N a P kanály na malé ploše jsou s paticemi níže, ale nenašel jsem žádné srovnání, zda se jedná o ty samé, nebo to jsou rozdílné patice:

Jsou patice těchto MOSFETů stejné, nebo ne?
NTMFS4926NT1G: SO−8FL (DFN5 5x6, 1.27P)

SQJA90EP: PowerPAK SO-8L (5.15x6.13)

různě se uvádí: PowerPAK® SO-8 nebo SO-FL-8 nebo SO-8-FL nebo SO-8FL
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od jrt »

SO-8L.JPG
SO-8L.JPG (5.06 KiB) Zobrazeno 5815 x
SO-8FL.JPG
SO-8FL.JPG (10.61 KiB) Zobrazeno 5815 x
jrt
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od hubacekp »

Dá se říct, že na DPS lze patice SO-8L a SO-8FL zaměňovat?
Udělal jsem si srovnání doporučených velikostí a jsou to rozdíly mezi 0,3 až 0,5 mm pro velikosti plošek, rozteče jsou obdobné.
SO-8L a SO-8FL
SO-8L a SO-8FL
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od aladin »

někdo to napíše určitě přesněji, ale v tomto případě potřebuješ odvést teplo a přivést proud.
vzhledem k ručnímu osazování a proudu je potřeba umět dostat cín tam, kam je potřeba.
plošky bych upravil na pájení růčo (= trochu zvětšil).
bez horkovzduchu to jde špatně, ale "dá se" ;)
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: výběr tranzistoru - žhaví a kouří

Příspěvek od jrt »

hubacekp píše: 07 lis 2017, 15:21 Dá se říct, že na DPS lze patice SO-8L a SO-8FL zaměňovat?
Já nevím, zda sis toho všiml, ale pouzdro SO-8FL nemá žádné nožičky, za které by se dalo připájet normální páječkou.
100x se tu probírala konstrukce H-můstku, já i jiní jsme dosti podrobně vysvětlovali, že to není zas tak jednoduché, jak se podle schémat z webu zdá, ale vypadá to, že si to chceš prostě vyzkoušet na vlastní kůži a na vlastní peněžence... Ale, jak se říká, i cesta je někdy cíl.
jrt
Odpovědět