Rušení při zapínání trafa?

MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Rušení při zapínání trafa?

Příspěvek od MartinL »

Zdravím,
před prázdninami jsem se nechal ukecat, abych udělal ve škole nové řízení podružných hodin a zvonění (původní ZPA z roku 1980 už dost stávkovalo). V červnu jsem to nějak sbastlil, celý červen to běželo s připojenými dvěma hodinami (bez zvonku) bez problémů.
Teď v září jsem to zapojil, vše se zdálo ok. Ovšem náhodně se začaly ztrácet hodinové impulzy (cca jeden za den až dva). Teď byly podzimní maturity a zvonek byl vypnutý a ejhle celý týden bez výpadku (je to krátký čas, ale něco to naznačuje). V pondělí se zvonek zapnul a už odpoledne jedna minuta vypadla.
V původním ZPA byl transformátor pro napájení zvonku (70V, cca 100W) v jiné krabici. Nyní jsem to nacpal do jedné s celým řízením.
A teď otázka, je možné aby při zapínání toho trafa zvonění (relé spíná primár), vznikalo takové rušení, že se to projeví v AVR cca 10cm daleko. Napájení elektroniky je z druhého "trafíčka", řádně blokováno.
Nebo někoho napadá jiná příčina tohoto náhodného jevu (samozřejmě nevylučuji softwarovou chybu, ale přeci jen v červnu to běželo měsíc bez problému).
V případě, že je to tato příčina, mohl by pomoci termistor na primáru trafa pro omezení špičky? Popř. kdyby to nestačilo, použít optotriak se spínáním v nule?
Díky za tipy
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Rušení při zapínání trafa?

Příspěvek od micer »

1/ ... je možné... ? Ano, je to možné. A v dané situaci je otázka, co přesně to je "řádně zablokované". Proti sobě vinuté tlumivky na společném ferit jádru a odrušovací kondenzátory, ne jen nějaká keramika? Kompletní koupený LC filtr?
2/ S ohledem na cenu SSR respektive optotriaků se spínáním (i rozpínáním) v nule bych tohle volil spíš jako první variantu. Ty zvonky jsou klasické typu Wagnerovo kladívko nebo nějaká elektronika? Pokud klasické, tak ty se opravdu hodně špatně odrušují a napěťové špičky projdou ze sekundáru na primár jak nůž máslem. Má to trafo alespoň oddělovací stínící fólii jako samostatnou vrstvu mezi primárem a sekundárem připojenou na ochranný vodič? Je blokovaný mikrokontrolér přímo na napájecích vývodech? Jak je chráněný mikrokontrolér před špičkami ze současného spínacího relé?
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Rušení při zapínání trafa?

Příspěvek od jova »

Taky jsem si s podobným problémem užil:
viewtopic.php?f=14&t=598&start=10
Stačilo zacvakat trafopájkou ve společné rozdvojce a už se procesor resetoval.
Nakonec pomohlo uvedené odrušení napájení a pro jistotu jsem tam dal i obvod, co při ztrátě minutového pulsu provede reset celých hodin a dorovná čas, aby byla jistota že to poběží nepřetržitě.
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Rušení při zapínání trafa?

Příspěvek od MartinL »

Tak žádný LC filtr tam nemám. Pouze standardní řešení pro napájení elektroniky: transformátor - usměrňovač - kondíky - stabilizátor 12V - kondíky - dioda (Kubáčova) - kondíky - stabilizátor 5V - kondíky - kondenzátor na napájecích nožičkách AVR. Tohle mi zatím vždy bez problémů fungovalo. Tj. zatím jsem se nesetkal s rušením, které tímto proleze.
Tady, ale asi opravdu to rušení je natolik silné, že se to někudy dostane až k procesoru, ten se sice nezresetuje, ale něco není úplně v pořádku. Zvonky jsou klasické, historické - to nikdo zatím vyměňovat nebude.
Takže kromě úpravy spínání trafa pro zvonky bych doplnil odrušení na straně primáru. U kterého trafa to bude vhodnější, u toho výkonového, odkud to rušení asi pochází, nebo toho pro napájení elektroniky?
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Rušení při zapínání trafa?

Příspěvek od jrt »

Použij všude varistory. Na primáru na ef. napětí 275 V, na sekundáru podle jeho napětí. Na primáru použij typy se pohltitelnou energií 14 nebo joulů, na sekundáru postačí 7 nebo 10 J. Přes cívku relé totéž...
Pokud dělám elektroniku do zarušeného prostředí, dávám na napájení standardně varistory 24V/7J (a to i na 5V logiku) *), případně ještě paralelně k varistoru transil, tentokrát už s patřičně dimenzovaným spínacím napětím (5V6 na 5V logiku atd.). A pro jistotu bych mezi stabilizátor 12 a 5V zařadil do série tlumivku 22 uH. Hodnota není kritická, 22 uH se mi kdysi poprvé osvědčilo a od té doby nikdy nezklamalo.

*) kupodivu jsem zjistil, že logika snese krátké (us) přepěťové pulzy asi do 30V bez problémů, ale víc ne.
jrt
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Rušení při zapínání trafa?

Příspěvek od micer »

MartinL píše: 21 zář 2017, 10:39 Tak žádný LC filtr tam nemám. Pouze standardní řešení pro napájení elektroniky: transformátor - usměrňovač - kondíky - stabilizátor 12V - kondíky - dioda (Kubáčova) - kondíky - stabilizátor 5V - kondíky - kondenzátor na napájecích nožičkách AVR.
Kromě toho posledního nevidím v seznamu žádný odrušovací prvek.

Účinněji se tyhle problémy likviduji co nejblíž ke zdroji, kde vznikají.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Rušení při zapínání trafa?

Příspěvek od daton »

Jen na okraj mohu se zeptat kde se v zapojení usměrňovače resp stabilizátoru nachází "kubáčova" dioda?
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Rušení při zapínání trafa?

Příspěvek od daton »

Aha :D
Blokační dioda jasně, to je známé jen jsem nevěděl že se zde vžilo označeni dle Petra ;) dík za objasnění.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Rušení při zapínání trafa?

Příspěvek od Dex »

To je prostě Kubáčova dioda a hotovo :lol:
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Odpovědět