Třístavový automat

daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Třístavový automat

Příspěvek od daton »

Ahoj jo to by asi taky slo ale zkusim upravit jeden ten modul pridanim tranzistoru pro pripadne stazeni signalu k zemi asi takhle a bude to jako pojistka stacit. Jde o to ze tam nechci mit nektere rele sepnuto dele nez je nutne, je to cele napajene ze solarniho ostrova a v zime je kazdy usetreny mA dobry proto se snazim byť v mozna krkolomnem zapojeni setrit s energii. Prpto se to spina oddelenymi rele aby mohlo dojit jen k sepnuti na dobu stazeni rolety a potom k odpojeni rele. Ze zacatku jsem to chtel podle te tabulky ale pk mne Jirka nakopl :D a prehodnotil jsem problem v lehci variantu. Schema jak to asi udelam je zde ... Je jen priblizne chybi ochrany a pak taky jeste moc neumim kreslit v everet circuit aplikaci na tabletu tak mne omluvte.
Přílohy
Rele.png
Vladimir66
Příspěvky: 383
Registrován: 02 dub 2014, 15:30

Re: Třístavový automat

Příspěvek od Vladimir66 »

ja bych tam dal relatko se dvema prepinacimi kontakty (pro smer)
neriskujes sepnuti obou fazi najednou pri nejake poruse.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Třístavový automat

Příspěvek od daton »

Tedy myslíš jedním relé ovládat směr a jedním prolínat fázi? To už tu někdo zmiňoval.
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Třístavový automat

Příspěvek od MartinL »

Jak jsem popisoval níže, jedním relé ovládat směr a druhým zapnuto vypnuto. Pokud motor nejde, jsou obě relé vypnutá (bez spotřeby). Sepnutá jsou jen při pohybu motoru. Ale můžeš to komplikovat klidně tranzistorem, atd. V mém řešení vůbec nic nemusíš přidávat ani upravovat. Na výstupní svorky přepínacího kontaktu jednoho relé připojíš ty dvě fáze, na vstupní svorku přes spínací kontakt druhého relé 230V a je hotovo. Jednoduché, prosté.
Vladimir66
Příspěvky: 383
Registrován: 02 dub 2014, 15:30

Re: Třístavový automat

Příspěvek od Vladimir66 »

Vladimir66 píše: 15 zář 2017, 16:11 ja bych tam dal relatko se dvema prepinacimi kontakty (pro smer)
neriskujes sepnuti obou fazi najednou pri nejake poruse.
-------
aha, pokud je to zapojeny takto, tak beru dva prepinaci kontakty zpet.
Přílohy
direction_ACmotor.png
direction_ACmotor.png (3.54 KiB) Zobrazeno 4480 x
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Třístavový automat

Příspěvek od daton »

No přesně vnitřní zapojení těch rolet neznám ale řešení s přepínacím a fázovým spouštěcím a relé a je asi nejjednodusi. Fakt je že softwarové bych musel nejprve spustit relé směru a pak fáze ne naopak. Ale jo dává to smysl nebude nutné nic upravovat pouze se musí správně časovat pulsy z Arduina . Asi toto bude vítěz.
Odpovědět