Jaké předřadné odpory k led matrixu

kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Jaké předřadné odpory k led matrixu

Příspěvek od kolbaba71 »

Chtěl bych použít modul led matrix na plošné podsvícení plexiskla. Z DS jsem vyčetl, že typový max proud je pro jednu led 20mA. Je moje úvaha správná, že pokud chci rozsvěcet vypínači jednotlivé barvy vždy plošně (tj. všechny led stejné barvy), bez jakéhokoliv řízení mcu, musím na každý sloupec počítat proud 8 x 20mA = 160mA/sloupec? Tj při napájení 5V a např. u rudé led píší 2,2V, tak použít pro jeden sloupec odpor 17,5R = (5V-2,2V)/0.160A?
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Jaké předřadné odpory k led matrixu

Příspěvek od daton »

Ahoj možná by pomohlo uvést jaký matrix použiješ zda dělaný nebo z eshopu. Diody mají obvykle svůj mezní proud který neradno překračovat. Třeba pro normální LED je to obvykle těch 20mA. Při paralelním řazení to rozhodně nedoporučuji počítat na tuto hodnotu protože vlivem výrobních odchylek se může stát že některé diody při tom napětí mají proud mírně větší a některé menší tedy 160mA je dobře ale neznamená to že všechny diody ve sloupci budou brát přesně 20mA proto pokud to je třeba takto paralelně napájet bylo by dobré snížit max proud jedné diody o 1/4 ted na 15mA což při 8 diodách dělá max 120mA. Ale pro výpočet třeba červené diody je 2,2V špatný předpoklad tyto diody mívají obvykle 1,5V a nejlépe je to vyzkoušet pokusem na tom matrixu kolik mají na sobě diody při 15mA.
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké předřadné odpory k led matrixu

Příspěvek od kolbaba71 »

Pozapoměl jsem dodat datasheet. Proudová nerovnoměrnost je mě známa, ale jak z toho ven v tomto případě, kdy nelze zapojovat jednotlivé led zvlášť? Vzhledem k jednoduchosti daného účelu nechci použít mcu.
RGB matrix.jpg
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Jaké předřadné odpory k led matrixu

Příspěvek od daton »

Ten datasheet je zajímavý ale stejně bych raději postupoval cestou co jsem popisoval vzlášt pokud to chceš napájet ss napětím tedy ne pulsně. Změř si jednu diodu od každé barvy zkus jak svítí a u jasu co ti vyhovuje při proudu do 15mA měř na diodě napětí. Tím zjistíš úbytek napětí z 5V pro který budeš počítat odpor.
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké předřadné odpory k led matrixu

Příspěvek od kolbaba71 »

To bude asi nejlepší. Když jsem před pár lety vyráběl pro synovce křižovatku řízenou semafory, tak jsem taky zjistil, že ledky svítí bez potíží i při 5mA, ač nominál měly tuším též na 20mA.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Jaké předřadné odpory k led matrixu

Příspěvek od fulda »

... nehledě na to, že ta maticovka má úhel vyzařování velice malý, protože jejím cílem je čitelnost bodů, zatímco vysokosvítivé ledky mají velký úhel, takže na konci dne člověk potřebuje tak jednu, max dvě ledky na stejnou plochu, jako osvítí tou maticovkou.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké předřadné odpory k led matrixu

Příspěvek od kolbaba71 »

Vyzkouším. Vypadá to jako dobrý nápad. Nějaké 5mm RGB led doma mám. Mohlo by to být řešení, jak jednodušeji vyřešit napájení, jenž si v případě matrixu žádá tak 5V/7A, což je docela problém. Chci tím podsvitit zespodu plexi 70x50x10 mm. Plexi bude položené naplocho na krabici a zespoda (z krabice) bude nasvětlené.

P.S. Je to designový díl pro chlazení elektromotorku RC autíček série Mini-Z mezi závody.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Jaké předřadné odpory k led matrixu

Příspěvek od fulda »

Tak na takovou miniplochu bych tu maticovku určitě nepoužíval, tam ti udělá mnohem víc legrace jedna osvětlovací ledka (nebo tři - R+G+B)
Třeba něco jako TOHLE. Má to 140° vyzařovací úhel, tak si spočítej jak hluboko potřebuješ dát jednu aby ti to osvětlila celé.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké předřadné odpory k led matrixu

Příspěvek od kolbaba71 »

Tak jsem ji včera zkoušel koupit. Nemají a nebude. Nabízeli mě misto ní jinou. Ale byla víc jak 6x dražší a tak jsem ji nevzal. Doma jsem vzal 3ks 5mm led ze zásob. Pokud jich použiju 6ks a podložím plexi např. papírovým kapesníčkem, jak jsem to udělal teď, tak to čirý plexi bude pěkně nasvícený. Když jsem svítil jen do plexi, bylo to hodně slabý. Po "vylepšení" kapesníčkem je to OK.
Vladimir66
Příspěvky: 385
Registrován: 02 dub 2014, 15:30

Re: Jaké předřadné odpory k led matrixu

Příspěvek od Vladimir66 »

pro rozptyleni svetla se da ziskat pekny material v podsviceni obrazovky nefunkcniho LCD monitoru.
-V66
Odpovědět