Nabíjení li-ion, voděodolnost kabelů, vánoční osvětlení za 50 000,-

Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Nabíjení li-ion, voděodolnost kabelů, vánoční osvětlení za 50 000,-

Příspěvek od Dex »

V jedné nejmenované vesnici poblíž Pelhřimova se považuje za standard přívodní prodlužovačku (nejlevnější z Kauflandu) zabalit do igelitky a omotat lepící paskou pro malíře. To celé se pochopitelně umístí venku.

Já osobně to obcházím obloukem, ovšem je také fakt, že nevím o nikom, koho by to "koplo" ;)

Sám mám napájení pro stromky na terase ve venkovním provedení a to celé jsem ještě - pro lepší pocit - schoval do krabice s IP65. Připojené to mám třížilově a pochopitelně máme proudový chránič. A to vše kvůli třem řetězům z LEDek (pochopitelně ve venkovním provedení) :)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Nabíjení li-ion, voděodolnost kabelů, vánoční osvětlení za 50 000,-

Příspěvek od daton »

No to já to tak nepřeháním, mám na stromku pro děti ještě klasické žárovičky samozřejmě pro vnitřní použití od čínana ale tak před 10 lety. Jediné co jsem udělal pro bezpečnost je že jsem ten řetěz rozstříhal a sletoval tak aby žárovky svítily už při 20V mám totiž dobré trafo na 20V a to mám v kulně pod střechou. Odtud vedu již těch 20V a je to v pohodě. Trafo je ještě pravá slovenská výroba tedy ještě kvalita. Už jsem ale také přemýšlel na přechod na ledky ale ty žárovky mají svoje kouzlo.
CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Re: Nabíjení li-ion, voděodolnost kabelů, vánoční osvětlení za 50 000,-

Příspěvek od CZMartin_k »

Pánové,
omlouvám se, že odepisuji až teď, ale musel jsme náhle odjet do Brna a neměl jsem přístup k internetu....

Každopádně ten napájecí zdroj bude zřejmě od společnosti MeanWell možná tento: http://www.czech-meanwell.eu/RSP-320-5- ... -d1509.htm . Nevyznám se ve všech těch jejich zkratkách, to ještě musím pohledat, ale určitě chci zdroj s aktivním PFC. Co si o tom myslíte a co myslíte o té značce? Na podpoře mi sdělili, že všechny jejich zdroje jsou s certifikací SELV. Všechna ostatní elektronika bude ve skříních s krytím IP66 a všechno bude patřičně zaizolované.

Nevíte případně co je česky toto za funkci?
Co je to funkce Remote Sense?
Funkce Remote Sense slouží ke kompenzaci úbytku napětí na výstupních vodičích, nebo-li vodičích mezi zdrojem a zařízením, které je daných zdrojem napájeno.
Aby se vykompenzoval ten úbytek napětí, tak daný zdroj musí dávat o trošičku větší napětí?

Narazil jsem v nějakých dokumentech, že když je síť zapojena tak, že zem a nulák jsou spojeny, tak proudový chránič prostě nebude fungovat. Vím, že jsem u nás doma měl otevřené zásuvky a vedou k nim pouze 2 dráty, takže zem i nula budou v rozvaděči spojeny. Barák je starej cca 30 let. Existuje nějaká varianta proudového chrániče, který lze použít i přes spojenou zem a nulák?
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Nabíjení li-ion, voděodolnost kabelů, vánoční osvětlení za 50 000,-

Příspěvek od jova »

Rozlišujeme dva druhy sítí.
· síť TN-C je síť TN, ve které vodič PEN plní současně funkci středního (pracovního) a ochranného vodiče (vedou se 2 vodiče) - to je to co máš doma a jak se to zapojovalo dříve. Tam se skutečně proudový chránič zapojit nedá.
· síť TN-S je síť TN, ve které jsou ochranný vodič PE a střední pracovní vodič N vedeny samostatně (odděleně) (vedou 3 vodiče) – to je to jak se rozvody zapojují součastně a kam se dá proudový chránič bez problémů zapojit.
Pokud chceš zapojit proudový chránič do sítě TN-C, musíš provést rozdělení pracovního vodiče N a ochranného vodiče PE, dále to vést třemi vodiči a za to rozdělení připojit ten proudový chránič.
Aby ses tomu vyhnul, doporučoval jsem ti použít proudový chránič který se zapojí do zásuvky a to případné rozdělení se děje přímo v něm.
http://www.mountfield.cz/proudovy-chran ... y-2ele1015

Další varianta je tu venkovní zásuvku vyměnit a osadit jí proudovým chráničem. Ale to už by měl provádět vyučený elektromontér.
http://elektrika.cz/data/clanky/clanek. ... 3908669046
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Nabíjení li-ion, voděodolnost kabelů, vánoční osvětlení za 50 000,-

Příspěvek od daton »

Před cca 4 lety jsem to řešil také pro el sekačku a proudový chránič do zásuvky byla jasná volba, funguje dobře. Jinak ten zdroj vypadá dobře a pokud má certifikace na SELV tak je to OK.
CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Re: Nabíjení li-ion, voděodolnost kabelů, vánoční osvětlení za 50 000,-

Příspěvek od CZMartin_k »

Nakonec se mi tedy povedlo něco vyrobit. Byla to teda hrozná práce a spoustu ztráveného času na tom projektu. Animace jsou dělány docela dost narychlo, protože jsem už nestíhal. Je na tom celkem 3000 RGB LED diod a při větším množství LEDek na tom lze promítat i video. Co tomu říkáte? :) https://www.youtube.com/watch?v=mdIEt43-OFU
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Nabíjení li-ion, voděodolnost kabelů, vánoční osvětlení za 50 000,-

Příspěvek od jrt »

Skvělé! Gratuluju a hlavně děkuju, že ses nezapomněl pochlubit výsledkem. To tu bohužel není příliš zvykem.
jrt
Pirx
Příspěvky: 181
Registrován: 24 úno 2013, 16:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Nabíjení li-ion, voděodolnost kabelů, vánoční osvětlení za 50 000,-

Příspěvek od Pirx »

Gratuluji!
Tohle se fakt povedlo.
Soldering fumes make you stronger!
Odpovědět