Měření teploty termistorem

Odpovědět
fbituco
Příspěvky: 5
Registrován: 02 kvě 2016, 22:17

Měření teploty termistorem

Příspěvek od fbituco »

Ahoj.

Když jsme si tu posledně tak pěkně popovídali, tak mám ještě jeden dotaz :-).

Mám nějaké MCU s AD převodníkem, kterým měřím napětí ze spodního rezistoru děliče. Horní rezistor je 100k obyč, spodní je 100k termistor.
A teď přichází problém - odpor AD převodníku není nekonečný, ve skutečnosti jsem naměřil asi 0,5M, takže 100k termistor je tím už dost ovlivněný. Napadá vás nějaký způsob, jak tohle obejít?

Můžu použít OZ, ale moc se to nehodí. Bude to stát dost peněz, zabere dost místa...
Můžu použít menší termistor - teď tam mám 1k odpor a 1k termistor, jenže ten sám sebe hrozně moc ohřívá. A navíc zvyšuje spotřebu zařízení vklidu, takže by se musel spínat jen v sobě měření. To není problém, ale musel bych zase dělat novou desku...
Můžu ještě laborovat s 10k termistorem, ale extra lepšího výsledku se asi nedopátrám.

Díky :-)
uhnila_malina
Příspěvky: 18
Registrován: 02 kvě 2014, 08:42

Re: Měření teploty termistorem

Příspěvek od uhnila_malina »

Připoj paralelně k pinu procesoru kondenzátor řádově vyšší než je kapacita vzorkovacího kondenzátoru uvnitř mikrokontroléru (při použití AVR je to 14pF). Tento kondenzátor dodá do vzorkovacího kondenzátoru potřebný proud v okamžiku vzorkování. Čím větší hodnota tím méně na něm poklesne napětí. Pokud nepotřebuješ vzorkovat hodně často tak tam dej 100nF a mělo by to být vpohodě.
Odpovědět