Super kondenzátory

daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Super kondenzátory

Příspěvek od daton »

Zdravím reaguji tak trochu na článek o superkondenzátorech a vlastních zkušenostech. Skutečně mohu potvrdit co se píše o kondenzátorech GreenCap. Tyto kondenzátory jsem si koupil z aliexpresu s hodnotou 100F/2,7V.

http://www.aliexpress.com/item/Free-shi ... 49948.html

První dojem byl ten že z pěti kusů, které dorazily byl jeden v úplném zkratu a nepodařilo se ho nijak oživit, výboje nepomáhaly. Ostatní se tvářily celkem dobře, tím myslím že je bylo možno nabít. Problém byl v tom že jeden z těch 4 se už i při 0,5A nabíjení dost zahříval. Vzhledem k tomu že ostatní tři to nedělaly usoudil jsem že to asi také nebude dobré, navíc se ukázalo, že má poměrně vysoký svod a tedy jsem ho také vyřadil. Zbylé tři jsem se snažil otestovat. No pouze dva kusy měly zhruba kolem 100F ale ten třetí měl jen cca 60F. Tedy opět správný postřeh autora článků o superkondenzátorech. Tak že pokud to shrnu, za 10$ jsem pořídil dva dobré kondenzátory a tři další tvořily odpad. Je tedy jen otázkou náhody kolik se vám z paku podaří vybrat dobrých kusů.
Ke kondenzátorům jsem zakoupil i stand up měnič na 5V ale u tohoto jsem neudělal dobře

http://www.aliexpress.com/item/2pcs-0-9 ... 55987.html

tyto měniče sice fungují ale při snižujícím se napětí kondenzátoru nedrží na výstupu 5V a tak i když při 2,5 do 2V na vstupu bylo napětí výstupu kolem 5,1V, jakmile začalo dále vstupní napětí klesat na zhruba 1,7V začalo napětí na výstupu stoupat až na 5,7V což je pro spoustu zařízení celkem smrtící. Proto když budete mít podobný měnič vždy si ho otestujte pro celou sestupnou křivku aby vás nepřekvapilo výstupní napětí ;) .
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Super kondenátory

Příspěvek od micer »

K jednomu kondenzátoru používám velmi podobné měniče, jen nemají USB konektor na výstupu, a problémy jsem s nimi neměl do 0,7 V. Pak neřízeně napětí s výkyvy "chcípne", o něčem jako řízeném vypnutí si mohou nechat jen zdát.
Naprosto jinak chodí měniče od Pololu, jsou podstatně dražší, ale mají větší účinnost, chodí do nižšího napětí, a konec sice není skokové vypnutí, ale napětí padá vždy stejně a svižně. Ve výsledku totéž zařízení chodí s nimi nejméně o 50% déle než s levnou Čínou.
Oba typy měničů mám v přípravcích které mívám i s sebou na srazech, takže je možno prohlédnout. UP měniče pracují samozřejmě lépe při menším poměru napětí výstup/vstup, takže kde je to možné, je lépe používat měniče na 3,3 V než na 5 V, případně (když je napětí nastavitelné), třeba zvolit 4,5 V místo 5 V. Je to dost rozdíl a na stabilizovaných 3,3 V chodí často obvody, které se jinak napájejí z 5 V. U Picaxů M2 je to normální napájecí napětí.
Nakonec tip. Má smysl ten kondenzátor, co měl velký svod a hřál se, připojit na stabilizované napětí 2,7 V přes odpor 1k. Hřát nebude a není vyloučeno, že se za dva tři týdny vzpamatuje a bude chodit perfektně (z hlediska svodu, kapacitu mu to nepřidá). Už se mi to stalo. Vysvětlení z hlediska technologie a popisu dějů uvnitř neznám, prostě to tak zafungovalo.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Super kondenátory

Příspěvek od daton »

Super zkusím to když jsem ho měl připojený hodinu stále bral kolem 70mA což je také divné, ale když jsem ho nechal do rána bez napájení napětí pokleslo pouze na 1,6V což by naznačovalo že se samovybíjení zmenšilo na rozumnou míru.
Z těch čínských měničů jsem trochu rozčarovaný, mám totiž dva a oba se takto chovají. Ale zkusil jsem si objednat ty 3,3V tak uvidím. Jinak je zajímavé že se na číně už objevují i jinak označené kondenzátory velmi podobné GreenCapum s názvem NessCap. Zkusil jsem si dva objednat ale možná to bude to samé co Green Cap.

http://www.aliexpress.com/item/2Pcs-Sup ... 06756.html
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Super kondenátory

Příspěvek od micer »

To zastavení vybíjení na určitém napětí je příznak, že by se to mohlo s formováním povést. Ukazuje, že kondenzátor má (přinejmenším na části aktivní plochy) menší mezní napětí než by měl mít, takhle by se měl chovat každý dobrý někde kolem napětí 3 V. Dlouhodobým držením na provozním napětí se možná nějak takové místo chemicky upraví nebo vyřadí z činnosti, nevím. Ale totéž dělaly ty kusy, které nakonec oživit šly, jen napětí bylo u každého jiné. Jeden zastavoval vybíjení dokonce na 0,5 V a vzpamatoval se. Je tu nějaký znalec materiálů a konstrukce kondenzátorů, který by to dokázal rozumně vysvětlit?

NessCap neznám, pokud se domluvíme, mohu je přeměřit na stejném zařízení a stejným způsobem, jako jsem zkoušel všechny předchozí. Ale mám trochu obavy, že to budou kvůli profláknutí "převlečené" GreenCapy. Rád bych se mýlil.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Super kondenátory

Příspěvek od daton »

Jo zkusím, dám tam odpor tak 2K2 a protože to dám na aku 12V ze solaru udělám tam ještě zenerkou ochranu před překročením napětí 2,7V a uvidím.
Ten zkratlý už zachránit nepůjde má tak malý odpor, že když jsem k němu přivedl dost silné kabely, tak ubytek byl na těch kabelech větší než na kondenzátoru (při 1A je na něm kolem 60mV) ale možná bych ho mohl zkusit také připojit zatím třeba přes žárovku jestli by časem nenaběhl ale dost o tom pochybuji. musel by se hlídat opět nějakým obvodem proti překročení napětí.
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Super kondenátory

Příspěvek od micer »

NE! Odpor 1k a může být lépe i menší, ale napětí musí být stabilizované 2,7 V, ne jen do toho pouštět nějaký malý proud ze zdroje 12V. Zenerka je naprosto nepřesné omezení napětí s oblou charakteristikou, když už tak nastavený TL431 s odporem omezujícím proud podle jeho možností.
Ten zkratovaný kond nemá smysl ani zkoušet.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Super kondenátory

Příspěvek od daton »

Přemýšlel jsem o tom napájení kondenzátoru a popravdě mne nenapadá důvod, proč by zenerka nemohla stačit. Samozřejmě by to chtělo zenerku, která má maximální napětí 2,7 lépe 2,6V. Tedy pokud tam bude odpor řekněme 1k2 a zenrka stabilizuje 2,6V na prázdno pak při zatížení kondenzátorem napětí klesne ale to bude tím že proud poteče do kondenzátoru, kde může probíhat formátování. Ano ideální by bylo nastavení přesně 2,7V jenže tady narážím na přesnost měření. Levné multimetry mají přesnost kolem 1% i horší no a to je při 20V 0,1V a to může být pro tyto kondenzátory smrtící. Bohužel jsem zjistil že i dražší multimetry maji kolem 1% i když papírově by to mělo být i desetkrát méně. Proto nastavuji obvykle to napětí na 2,6 maximálně 2,65V.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Super kondenátory

Příspěvek od daton »

Jeden stary superkondenzator
Přílohy
IMG_2672.jpg
Naposledy upravil(a) daton dne 19 kvě 2016, 21:08, celkem upraveno 1 x.
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Super kondenátory

Příspěvek od jova »

A není to náhodou jen 0,450F ? :roll:
1, mili, mikro, nano, piko
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Super kondenátory

Příspěvek od daton »

Jo jo pardon chybicka v radech se vloudila, asi muj algoritmus na mereni naboje trochu dost chybuje tak ze
""odvolavam co jsem pronesl a slibuji co jsem slibil" vlastne to je taky jiny film.... :D
Odpovědět