H-Můstek

aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: H-Můstek chaos

Příspěvek od aladin »

Ach jo, to je přesná ukázka toho, proč někteří nechtějí ve foru hledat :-(
Co vlastně chceš?
Na začátku napíšeš 15V 500-1000mA, pak 20mA, pak řekneš kolejiště a teplo....
Jak zní přesné a celé zadání? L9110 třeba nemá nic jiného než binár vstup na řízení L/P a výstup na motor. a při napájení 9V max 200mA (psáno 800mA).
K čemu to má sloužit? Nebo jsou to dvě rozdílné aplikace?
A k čemu breadboard?
Míru zdar!
A hybaj ven, je tam hezky! .... Třeba testovat čidla na outdoor :-)
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: H-Můstek

Příspěvek od jrt »

fulda píše: 16 bře 2017, 22:10 Mám DC motor, který je velmi líný, ale má zkratový proud někde kolem 20mA při 12V.
No, nevím, ale jestli je na L9110 úbytek 1,5V (ať nežeru, 2V), tak ztrátový výkon při 20 mA je 2*0,02 = 0,04W. To přece musí DIL08 vyzářit úplně s přehledem.
Jó, to kdyby ten zkratový proud byl 200 mA, tak ztrátový výkon by byl 0,4W a to je pro DIL08 tak akorát. Nevypadla ti někde 0?
jrt
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: H-Můstek

Příspěvek od jrt »

aladin píše: 03 čer 2017, 10:07 Míru zdar!
A hybaj ven, je tam hezky!
Aladáre, nenech prchlivost cloumat svým majestátem...
jrt
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: H-Můstek

Příspěvek od fulda »

aladine: to je taková malá zrada - já toto téma otevřel v březnu a pak jsem se k němu zase v březnu vrátil, ale to už bylo o rok později a s jinou aplikací.
Obecně většina věcí co dělám má něco společného s vláčkama. Alespoň povrchně.

Abych byl konkrétní tak existuje "pomalu se hýbající motorový přestavník", který má tu vlastnost, že má DC motor s velkým vnitřním odporem a nemá žádné koncáky. Prostě se motor nechá v tahu a je to. V popisu píšou, že když běží, protéká jím 4 mA a když stojí na konci, tak 15-16 mA (já si to zaokrouhlil na 20 mA). Já pro jeho řízení používám DCC dekodér, který jsem chtěl zmodernizovat do nějaké SMD podoby a proto jsem se rozhodl použít L9110S a jsem překvapen, kolik tepla je v okolí toho čipu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: H-Můstek

Příspěvek od jrt »

fulda píše: 03 čer 2017, 20:29 ... jsem překvapen, kolik tepla je v okolí toho čipu
Teď jsem teprve pochopil, že používáš L9110 v pouzdře SO8 a ne DIL08, takže ten mrňous už trochu hřát může (Aladin by jistě mohl vyprávět...). Vytvoř na spoji chladící měděnou plošku a dej pod ten čip kapku teplovodivé pasty. Ale pokud má to pouzdro méně než 60 st.C., tak je to OK.
jrt
Vladimir66
Příspěvky: 383
Registrován: 02 dub 2014, 15:30

Re: H-Můstek

Příspěvek od Vladimir66 »

tak tento mustek
https://de.aliexpress.com/item/H-bridge ... 4ec0661a5d

jsem loni pouzival na Merkurackem robotovi uplne v pohode.
(mel jsem pro jistotu zapojene dva kusy paralelne)
napajeni ze 4 Lionek ale srazeno stepdownem na 10V.
je dobre mit na motorech konstantni napeti i pri poklesu napeti z Aku.

letos jedu na L298. dve gelovky neco vazi, tak at mam rezervu, kdyz to "zaflekuju" na miste.
-V66
Naposledy upravil(a) Vladimir66 dne 04 čer 2017, 23:26, celkem upraveno 1 x.
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: H-Můstek

Příspěvek od aladin »

fulda píše: 03 čer 2017, 20:29 aladine: to je taková malá zrada - já toto téma otevřel v březnu a pak jsem se k němu zase v březnu vrátil, ale to už bylo o rok později a s jinou aplikací.
no právě - podle logiky věci Subject/téma by mělo odpovídat řešenému tématu. Pokud jde o stejnou věc, i když se táhne několik let, tak ať se jmenuje stejně, každý bude vědět, že to spolu souvisí.
Pokud ale řeším něco jiného, je Téma zavádějící. Pak by ve tvém případě stačilo založit sekci Můstek a do ní psát cokoliv. A už vidím ten chaos pro neznalé :-(
Proč nezvolíš výstižnější název? Třeba H-můstek 20mA, miniatur, 16V? bylo by jasné, o co jde.
Obecně většina věcí co dělám má něco společného s vláčkama. Alespoň povrchně.
tohle vím :-) a v tom případě je obvyklé napájecí napětí 12 nebo 16V. A L9110 je na 12V max.

Chlazení můstků je alfa a omega spolehlivosti. Ty máš výhodu, že víš co děláš. Proto si můžeš ještě dát požadavek třeba na velikost modulu. Na druhou stranu použití pod kolejištěm asi nabízí velký prostor, tak L298 není problém umístit .
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
Odpovědět