Napajeni - kondenzator bez diody

Odpovědět
koudis
Příspěvky: 73
Registrován: 12 črc 2014, 23:02

Napajeni - kondenzator bez diody

Příspěvek od koudis »

Ahoj,

kreslim prave novou desku. Je predpoklad, ze na desce mohou probyhat "rozumne" razove odbery...
Drive byla deska izolovana od vnejsiho napajeni diodou a kondenzatorem. Kdyz na desce pokleslo napeti, dioda se uzavrela a a nutny ubytek se vzal z prislusneho kondenzatoru (ci sady kondenzatoru).

Avsak, dioda mi pridavala voltage-drop, takze jsem na vstupu musel mit ~0.7 vice, nezli bylo nezbytne pro desku. No, mesic se s mesicem sesel a toto zapojeni se mi doslova prestalo libt :D.

Zkusil jsem nakreslit
Izolace pomoci civky
Izolace pomoci civky
obr4.png (7.77 KiB) Zobrazeno 6431 x
Co na to rikate?
Ucelem je "odizolovat" POWER od daneho obvodu (ktery je z POWER napajen). Nevadi mi zmena napeti redove v desetinach V.


Diky moc za nazory :),
Koudis
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Napajeni - kondenzator bez diody

Příspěvek od jrt »

Raspberry Pi B+, blok power vlevo nahoře.
Ale vsadím se, že se po shlédnutí schématu rozhodneš pro schottkyho diodu za 2 Kč :D
jrt
koudis
Příspěvky: 73
Registrován: 12 črc 2014, 23:02

Re: Napajeni - kondenzator bez diody

Příspěvek od koudis »

Ahoj,

takze predpokladam, ze reseni s civkou je nedostatecne :(. Ach jo...

Kazdopadne diky za odkaz. Asi tam nakonec vratim tu diodu :D.


Koudis
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Napajeni - kondenzator bez diody

Příspěvek od jrt »

... takze predpokladam, ze reseni s civkou je nedostatecne
Možná dostatečné je, ale když neuvedeš předpokládanou dobu zvýšeného odběru proudu a indukčnost cívky, tak je těžké dobře radit.
jrt
koudis
Příspěvky: 73
Registrován: 12 črc 2014, 23:02

Re: Napajeni - kondenzator bez diody

Příspěvek od koudis »

Ahoj,

to jsi mě celkem potěšil :).

Rázový odběr bude maximalne amperu s délkou maximálně stovky nanosekund :).

Zkusím to spočítat, jestli mi vyjde nějaká rozumná cívka.


Koudis
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Napajeni - kondenzator bez diody

Příspěvek od jrt »

Rázový odběr bude maximalne amperu s délkou maximálně stovky nanosekund
Jestlipak jsi slyšel o tom, že elektrolytický kondenzátor má také svou vlastní indukčnost, takže mu bude chvíli trvat, než z něj ten proud vydoluješ? Vzpomeň si, proč se musí k logickým obvodům dávat keramické kondenzátory, a to většinou ještě v kombinaci 100n / 1n, který navíc musí být ze hmoty NP0, aby měl co možná nejmenší indukčnost.
jrt
koudis
Příspěvky: 73
Registrován: 12 črc 2014, 23:02

Re: Napajeni - kondenzator bez diody

Příspěvek od koudis »

Ahoj,

v zapojeni jsou dokoce dva keramicke kondenzatory :). Nevim, jestli vystracham nekde NP0 kondenzator (a nechce se mi kupovat), ale nejake obycejne keramicke tam samozrejme budou :).
Ja kondenzatory stejne vetsinou prohlasim jako idealni a pak pripadne merim, jestli to odpoida ;).

A kdyz uz jsme utech kondenzotru? Nemas nekde nejaky prehled i vlastnostmi?


Koudis
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Napajeni - kondenzator bez diody

Příspěvek od jrt »

... v zapojeni jsou dokoce dva keramicke kondenzatory :). Nevim, jestli vystracham nekde NP0 kondenzator (a nechce se mi kupovat), ale nejake obycejne keramicke tam samozrejme budou :).
Ja kondenzatory stejne vetsinou prohlasim jako idealni a pak pripadne merim, jestli to odpoida ;)
No, tak to ti přeju při konstrukci hodně úspěchů.
A kdyz uz jsme utech kondenzotru? Nemas nekde nejaky prehled i vlastnostmi?
Tobě nefunguje Google?
jrt
koudis
Příspěvky: 73
Registrován: 12 črc 2014, 23:02

Re: Napajeni - kondenzator bez diody

Příspěvek od koudis »

Ahoj,
jrt píše:
... v zapojeni jsou dokoce dva keramicke kondenzatory :). Nevim, jestli vystracham nekde NP0 kondenzator (a nechce se mi kupovat), ale nejake obycejne keramicke tam samozrejme budou :).
Ja kondenzatory stejne vetsinou prohlasim jako idealni a pak pripadne merim, jestli to odpoida ;)
No, tak to ti přeju při konstrukci hodně úspěchů.
ono je to i celkem uzitecne. Udelas si sadu kondenzatoru (kombinace elektroliticke + karamicke apod.). Zmeris, zpracujes a mas realnou charakteristiku. Nekdy je to lepsi nez to cele pocitat. Kor, kdyz mas kondenzatory od cinana :D.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Napajeni - kondenzator bez diody

Příspěvek od daton »

Připojím se, mám zkušenost, že proudové odběry jsou stejně nakonec vyšší než předpokládané a tedy se připojím k druhému příspěvku, myslím že rozumnou variantou je shotkyho dioda, už jen proto že potom nebude třeba dávat pozor na to jestli je špičkový odběr jen do určité hodnoty a nebo vyšší.
Jinak doporučuji el. kondenzátory s nízkým ESR, dnes už se dají sehnat dobře.
Odpovědět