Dlouhodobá maturitní práce

Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Dlouhodobá maturitní práce

Příspěvek od jrt »

Vypadá to velmi dobře! Ale stejně připomínka: v obrázku led 1.png máš u rezistorů R1 až R3 uvedenu hodnotu, u rezistorů R4 až R6 ne. Chtělo by to sjednocení, buď všechny s hodnotou, nebo všechny bez. A ještě drobnost - hodnota 50k není v běžné řadě, takže se tě nejspíš budou ptát, proč jsi ji použil a zda je nutná. Běžně se pro takovéto konstrukce využívá snadno dostupná řada E12.

Pokud budeš chtít do prezentace barevná schémata, tak obarvi jen to, co je důležité pro pochopení funkce, případně celý obrázek uprav tak, aby vypadal efektněji. Ale v technickém textu, jakým tvoje maturitní práce bezesporu je, nemají takové opičky co dělat.
jrt
CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Re: Dlouhodobá maturitní práce

Příspěvek od CZMartin_k »

No, popravdě já ani nezkoumal, jestli ty odpory jsou v řadě nebo ne. Já doufal, že tato hodnota tam je. On mi tam vychází odpor nějakých 60K, ale já tam dám 10K, abych nemusel kupovat odpory a abych to když tak bylo i na menší napětí. V dokumentaci uvedu, jaký odpor vyšel podle výpočtu, ale bude tam jinej. Jinak tam, kde chybí hodnoty, tam právě ještě nevím, jaké budou... Teď o víkendu jsem to sice chtěl změřit, ale zabýval jsem se spíš tou dokumentací.

To barevné schéma... Jde mi právě o to, jestli do prezentace můžu dát přímo to schéma z Eaglu nebo jestli tam mám dát taky to černobílé.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Dlouhodobá maturitní práce

Příspěvek od jrt »

No, popravdě já ani nezkoumal, jestli ty odpory jsou v řadě nebo ne. Já doufal, že tato hodnota tam je.
Jen aby k tobě nepřistupovala maturitní komise stejným způsobem...
To barevné schéma... Jde mi právě o to, jestli do prezentace můžu dát přímo to schéma z Eaglu nebo jestli tam mám dát taky to černobílé.
Dej tam černobílé, ty budou dobře vidět...
jrt
CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Re: Dlouhodobá maturitní práce

Příspěvek od CZMartin_k »

Dobře, děkuji. Mimochodem nevěděl bys, jak přidám do schématu hodnotu (value), pokud jsem ho předtím smazal? Změnit hodnotu můžu, ale i tak se nezobrazí...
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Dlouhodobá maturitní práce

Příspěvek od jrt »

... nevěděl bys, jak přidám do schématu hodnotu (value), pokud jsem ho předtím smazal?
Smaž i NAME a po překreslení obrazovky budou obě položky znovu viditelné.
jrt
CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Re: Dlouhodobá maturitní práce

Příspěvek od CZMartin_k »

jrt píše:
... nevěděl bys, jak přidám do schématu hodnotu (value), pokud jsem ho předtím smazal?
Smaž i NAME a po překreslení obrazovky budou obě položky znovu viditelné.
Trochu nechápu význam toho slova "přenesení". Jinak jsem to už našel, stačí dát atributy a tam je změnit případně zviditelnit.

Teď momentálně se snažím udělat plošný spoj, ale mám problém s tím, že se mi neudělají všude vrtací otvory. Nevěděl bys, prosím, čím to? Při exportu používám rozlišení 600dpi.


Klasika:
Rizeni bez.png
Rizeni bez.png (6.12 KiB) Zobrazeno 5831 x
S drill-aid.ulp:
Rizeni s.png
Rizeni s.png (5.48 KiB) Zobrazeno 5831 x
Barevně:
Rizeni barevne.png
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Dlouhodobá maturitní práce

Příspěvek od fulda »

Rozdíl mezi pohledem na obrazovce a tiskem.
Použij tisk do PDF, tam to bude OK
Dril aid nepoužívej
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Dlouhodobá maturitní práce

Příspěvek od jrt »

Trochu nechápu význam toho slova "přenesení".
Já v tomto kontextu taky ne, protože jsem žádné takové slovo ve svém příspěvku nepoužil...
Teď momentálně se snažím udělat plošný spoj, ale mám problém s tím, že se mi neudělají všude vrtací otvory. Nevěděl bys, prosím, čím to?
Máš chybně nastavený rastr, takže ty pady nejsou v jeho průsečících a vytváří se ti tam takový "chumel".
Pokud máš na jedné desce součástky, které nemají společný rastr, tak vždycky začínej spoj tahat z toho padu, který je mimo rastr. Čára se chytne na střed padu, pak v nejbližším místě na rastr a je to OK.
Nastav si rastr na 25 mil (nebo na 12,5) a SMD součástky připojuj tak, jak jsem ti napsal. Případně naopak, nastav rastr pro SMD a mimorastrově připojuj vývodové součástky, To záleží na tom, kterých máš víc.
Předpokladem úspěchu je ovšem, že budeš používat dobře navržené knihovny, což u Eagle není pravidlem, spíše naopak. Nejlepší je si ty knihovny vytvořit nebo upravit sám, pak jde návrh plošného spoje snadno a rychle.

Drill-aid je jen pomůcka, která ti zmenší (vyplní) středy všech děr, které se musí vrtat, tak, aby se při ručním vrtání dobře chytala špička vrtáku.
jrt
CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Re: Dlouhodobá maturitní práce

Příspěvek od CZMartin_k »

jrt píše:
Trochu nechápu význam toho slova "přenesení".
Já v tomto kontextu taky ne, protože jsem žádné takové slovo ve svém příspěvku nepoužil...
Já to se přepsal, psal jsi o "překreslení obrazovky"
Smaž i NAME a po překreslení obrazovky budou obě položky znovu viditelné.
Teď momentálně se snažím udělat plošný spoj, ale mám problém s tím, že se mi neudělají všude vrtací otvory. Nevěděl bys, prosím, čím to?
Máš chybně nastavený rastr, takže ty pady nejsou v jeho průsečících a vytváří se ti tam takový "chumel".
Pokud máš na jedné desce součástky, které nemají společný rastr, tak vždycky začínej spoj tahat z toho padu, který je mimo rastr. Čára se chytne na střed padu, pak v nejbližším místě na rastr a je to OK.
Nastav si rastr na 25 mil (nebo na 12,5) a SMD součástky připojuj tak, jak jsem ti napsal. Případně naopak, nastav rastr pro SMD a mimorastrově připojuj vývodové součástky, To záleží na tom, kterých máš víc.
Předpokladem úspěchu je ovšem, že budeš používat dobře navržené knihovny, což u Eagle není pravidlem, spíše naopak. Nejlepší je si ty knihovny vytvořit nebo upravit sám, pak jde návrh plošného spoje snadno a rychle.
Zkusil jsem to tak udělat, ale stejně nic... Spoj je přesně uprostřed padu a navíc já používal na protahování těch 12.5 mil - já to teda používám v palcích. Pokud potřebuji zmenšit rastr, tak základní hodnotu (0,05) dělím 2 a zmenšuju si to většinou do 0,0125 a to je těch 12.5 mil. Mnohokrát se mi stávalo, že jsem si pokazil rastr a musel jsem to dělat celé znova, protože jsem nevěděl, jaký rastr jsem použil.
Drill-aid je jen pomůcka, která ti zmenší (vyplní) středy všech děr, které se musí vrtat, tak, aby se při ručním vrtání dobře chytala špička vrtáku.

Ano, to právě vím a proto jsem to udělal. Jinak ostatní podprogramy nevím, k čemu jsou. Na internetu jsem si ještě našel, že po spouštění programu nebo jak to nazvat renumber-sheet.ulp mi všechny součástky očísluje znova a postupně.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Dlouhodobá maturitní práce

Příspěvek od fulda »

K těm čárám "do otvorů"
Tady je pár obrázků ve velkém rozlišení. První je obrazovka z eagle (nechal jsem tam barvy jak jsou originál), druhej je obrazovka z pdf, tam už jsou dírky děravé a třetí je svg z toho eagle. (a na samém konci zip se vším)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ZIP
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět