Dlouhodobá maturitní práce

CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Dlouhodobá maturitní práce

Příspěvek od CZMartin_k »

Zdravím,
momentálně jsem už ve čtvrtém ročníku a maturuji. Každý maturant musí udělat nějaký projekt z oboru. Já dělám velkou svítící hvězdu a vůbec nevím, jak to psát, co tam všechno psát... Mám odstavec o řízení:
I přes to, že jsem ušetřil mnoho pinů díky sběrnici na LED páscích, musím použít nějaké rozšiřující obvody, protože mikrokontrolér neobsahuje tolik pinů. Já jsem se rozhodl pro použití tzv. posuvného registru typu 74HC595, který je 8-bitový. Posuvný registr má celkově 8 výstupů, každý z nich je konstruován na výstupní proud několik mA. Já potřebuji na každém výstupu minimálně 20mA, proto za posuvný registr zapojím tranzistorové pole typu ULN2803.
Mám udělat na začátku za úvodem sekci "Základní pojmy" a tam mám popsat, jak funguje posuvný registr, co je uvnitř tranzistorového pole...? Nebo jak?

Jak mám upravit schémata, aby vypadaly k světu...můžu napsat třeba, že tam je odpor 13x 68R? Vím, že musím srovnat veškerý hodnoty a značky, ale co třeba u těch konektorů. Stačí je nechat pojmenované JUM a to označení smazat?

Tady je část schémat, u kterých nevím, jak je upravit.
Řízení
Řízení
LED pásek
LED pásek
LED pásek.png (9.69 KiB) Zobrazeno 6541 x
Spínání
Spínání
U tranzistorů je značka Q, nemám použít spíš T? Jaký vtom je rozdíl? Neni Q u SMD? Někde je Q a někde je T.

Nevěděl by někdo něco prosím?
Předem moc děkuji za případné rady.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Dlouhodobá maturitní práce

Příspěvek od jrt »

Myslím, že jsi už asi za 4 roky studia musel nějakou dokumentaci vytvořit, ne? Jak přesně máš udělat dokumentaci ke svému projektu je těžko říct, protože asi bude hodně záviset na zvyklostech tvé školy.
Mám udělat na začátku za úvodem sekci "Základní pojmy" a tam mám popsat, jak funguje posuvný registr, co je uvnitř tranzistorového pole...? Nebo jak?
Pokud je taková sekce nutná, pak bych ji zařadil jako přílohu.
Jak mám upravit schémata, aby vypadaly k světu...
Hlavně je udělej černobílá, barvy jsou skvělé při návrhu, ale jinak se to hrozně špatně čte, zvlášť pokud si to schéma vytiskneš černobíle... Nastav stejnou velikost textů a zarovnej je k rastru. V Eagle jsou na tohle všechno k dispozici prostředky, takže to jde automatizovaně.
A třeba u těch diod uprav tloušťku vývodů, aby odpovídaly tloušťce spojovací čáry.
... můžu napsat třeba, že tam je odpor 13x 68R?
Můžeš, ale musí být jasno, ke kterým se to vztahuje. Tedy ideálně například R1až R13 13x 68R. Ale třeba u schématu pásek stačí, když pod každou tu trojici rezistorů napíšeš 3x 68R (nebo jinou hodnotu).
... ale co třeba u těch konektorů. Stačí je nechat pojmenované JUM a to označení smazat?
Pojmenovat konektor JUM je nesmysl, jumper je zkratovací spojka nebo překlenovací můstek.
U konektoru by mělo být na první pohled jasné, co je to za typ. Takže třeba XC1, Canon9F pro samici, Canon9M pro samečka.

Značení součástek dle normy viz str. 7.
Já ale pro tranzistory používám označení T a pro transformátory TR. Integrované obvody značím IC, běžné konektory XC a svorkovnice (šroubovací, bezšroubové i rozpojitelné) značím X.
jrt
CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Re: Dlouhodobá maturitní práce

Příspěvek od CZMartin_k »

No, popravdě my na škole jsme nedělali žádnou dokumentaci ničeho. Dokonce jsme neměli ani elektrodílny a to studujeme Elektrotechniku. Já kdybych se tím nezajímal sám, tak bych ve čtvrťáku neuměl zapojit ani žárovku a bohužel tak jsou na tom téměř všichni spolužáci -__-.

Mně jde o to, jestli tam mám napsat, co to je to tranzistorové pole a dát tam obrázek vnitřního zapojení, aby bylo vidět, jak to celé funguje... To samé o tom registru...
Posuvný registr
Posuvný registr
Pokud budu mít uprostřed jednu hodnotu a po stranách taky jednu hodnotu, můžu to napsat stejně jako do toho schématu? Nebo jinak...mám psát hodnoty i do toho schématu nebo tam je jen důležitý označení a hodnota se přečte z tabulky nebo schématu. Mám to nechat okótované? Tohle barevně musí být, jen pak změním pozadí na bílou...
Plošný spoj
Plošný spoj
Když tam chci mít tyto konektory: http://www.gme.cz/oboustranne-koliky/p6 ... 784,626784 stačí tam napsat třeba S1G3 pro třípinový?
LED hvězda
LED hvězda
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Dlouhodobá maturitní práce

Příspěvek od fulda »

Jak napsal Jirka, hodně záleží na tom, co "se u vás nosí".
Většinou to působí dobře, pokud je v úvodu popis posuvného registru s paralelním výstupem, asi klidně ten rozkres, který jsi použil a nebo ten kterej je v DOKUMENTACI jako obrázek 1; a funkční tabulka (tabulka 3 z toho dokumentu). Nezapomeň k tomu všude uvádět že to je kopie z dokumentace a odkaz na tu dokumentaci.

K tomu poli ULN dej taky obrázek vnitřního zapojení a poznámku, že se často plete s integrovaným obvodem, ačkoli to není IO v pravém slova smyslu, ale jen tranzistorové pole, které používá pouzdro IO.

Pokud máš n schématu všechny odpory stejné, tak se občas používá to že se jen do rohu udělá souhrná informace 15× 100R.

Ty náhledy plošňáků jsem si zvykl dělat v odstínech šedé, zrovna v tisku se mi zdá, že to je na pohled lepší:
Obrázek.

Jo a katalogové listy vykrádám pomocí inkscape jako vektory, to v dokumentaci často ohromí, že při zvětšování a zmenšování nedochází ke zmršení a snadno se přapisují popisky do češtiny (pochopitelně, pokud píšeš dokumentaci česky, tak se pokus přepsat i kopírované obrázky do jednoho jazyka).
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Re: Dlouhodobá maturitní práce

Příspěvek od CZMartin_k »

fulda píše: Jo a katalogové listy vykrádám pomocí inkscape jako vektory, to v dokumentaci často ohromí, že při zvětšování a zmenšování nedochází ke zmršení a snadno se přapisují popisky do češtiny (pochopitelně, pokud píšeš dokumentaci česky, tak se pokus přepsat i kopírované obrázky do jednoho jazyka).
Tuto větu nějak nechápu... Uděláš Printscreen, uložíš to do programu Inkscape a pak z toho uděláš vektorový obrázek? Já obrázky upravuju přes Zoner Photostudio 18 a přes Photoshop.

Jak tam mám uvést, že je to kopie z toho dokumentu? Prostě pod obrázek dát popis třeba: "Obr. 1: Logická tabulka" a pod to: ""Převzato a upraveno z dokumentu ***" ?

Když jedna hodnota bude uprostřed, druhá na každém kraji, tak to mám napsat takto: R1, R3, R4, R6, ... 68R a R2, R5, ... 5R6? Ty hodnotu všech stejných součástek se napíše do hodnoty jedné součástky nebo se ta hodnota smaže a přidám tam textový popisek, kam napíšu ty hodnoty? To se píše jen do schématu a na plošném spoji stačí jen název bez hodnoty?
PL.png
Předpokládám, že černobílé schéma udělám nějak v Eaglu.

Nevěděli by jste, jak přeložit tu tabulku? Mám jen první dva řádky.
Logická tabulka.png

Předpokládám, že H je Log.1, L je Log.0, X je neurčitý stav a šipka nahoru je náběžná hrana?

Nevím, jak se co píše u nás ve škole, tam jsme nic takového nedělali.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Dlouhodobá maturitní práce

Příspěvek od jrt »

No, popravdě my na škole jsme nedělali žádnou dokumentaci ničeho. Dokonce jsme neměli ani elektrodílny a to studujeme Elektrotechniku. Já kdybych se tím nezajímal sám, tak bych ve čtvrťáku neuměl zapojit ani žárovku a bohužel tak jsou na tom téměř všichni spolužáci -__-.
Mohl bych vědět, jakou školu studuješ?
Mně jde o to, jestli tam mám napsat, co to je to tranzistorové pole a dát tam obrázek vnitřního zapojení, aby bylo vidět, jak to celé funguje... To samé o tom registru...
Tím rozhodně nic nezkazíš...
Pokud budu mít uprostřed jednu hodnotu a po stranách taky jednu hodnotu, můžu to napsat stejně jako do toho schématu?
U plošného spoje se to dělá co nejpřehledněji, aby se snadno osazoval. Tedy hodnoty (nebo názvy) součástek se mohou umisťovat i mimo desku a pokud není na první pohled zřejmé, k čemu hodnota patří, používají se vztažky. Samozřejmě se - pokud jsou součástky z obou stran - generuje samostaně pohled na spoj zespodu (BOTTOM) a shora (TOP).
Nebo jinak...mám psát hodnoty i do toho schématu nebo tam je jen důležitý označení a hodnota se přečte z tabulky nebo schématu.
Tohle bohužel opravdu závisí na zvyklostech zadavatele, firmy nebo člověka, který bude spoj osazovat. Já používám na osazovacím plánku hodnoty (4k7) a na potisku desky buď nic, nebo jména součástek (R1).
Mám to nechat okótované?
Správně bys měl dodat osazovací plánek vrchní i spodní strany desky a pak ještě výkres mechanických rozměrů, na němž je obrys desky, rozměrové kóty a okótované upevňovací a jiné důležité otvory.
Tohle barevně musí být, jen pak změním pozadí na bílou...
Proč?
Když tam chci mít tyto konektory: http://www.gme.cz/oboustranne-koliky/p6 ... 784,626784 stačí tam napsat třeba S1G3 pro třípinový?
Ano, ale v legendě výkresu musí být uvedeno, že značení součástek je podle katalogu GMe. Jiní dodavatelé označují stejnou součástku nejspíš úplně jinak a tak by vznikl při nákupu hrozný zmatek.
jrt
CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Re: Dlouhodobá maturitní práce

Příspěvek od CZMartin_k »

Mohl bych vědět, jakou školu studuješ?
Studuju jednu nejmenovanou Průmyslovku na Vysočině.
U plošného spoje se to dělá co nejpřehledněji, aby se snadno osazoval. Tedy hodnoty (nebo názvy) součástek se mohou umisťovat i mimo desku a pokud není na první pohled zřejmé, k čemu hodnota patří, používají se vztažky. Samozřejmě se - pokud jsou součástky z obou stran - generuje samostaně pohled na spoj zespodu (BOTTOM) a shora (TOP).
Nevím, co to je ta vztažka. Hodnoty teda dám jen do schématu.



Tohle barevně musí být, jen pak změním pozadí na bílou...
Proč?
Protože, když mám takovou to desku, tak by pak nebylo poznat, že tam je nějaká propojka...
PL.png
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Dlouhodobá maturitní práce

Příspěvek od jrt »

Nevím, co to je ta vztažka. Hodnoty teda dám jen do schématu.
Vztažka = odkazová čára
Protože, když mám takovou to desku, tak by pak nebylo poznat, že tam je nějaká propojka...
Vždycky musíš mít zvlášť obrázek horní a spodní strany spoje. Pokud ty vrstvy smícháš dohromady, i když je rozlišíš barevně, nikdo se v tom nevyzná, což by při posuzování maturitní práce asi nebylo vhodné.
jrt
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Dlouhodobá maturitní práce

Příspěvek od fulda »

CZMartin_k píše:
fulda píše: Jo a katalogové listy vykrádám pomocí inkscape jako vektory, to v dokumentaci často ohromí, že při zvětšování a zmenšování nedochází ke zmršení a snadno se přapisují popisky do češtiny (pochopitelně, pokud píšeš dokumentaci česky, tak se pokus přepsat i kopírované obrázky do jednoho jazyka).
Tuto větu nějak nechápu... Uděláš Printscreen, uložíš to do programu Inkscape a pak z toho uděláš vektorový obrázek? Já obrázky upravuju přes Zoner Photostudio 18 a přes Photoshop.
To je právě to kouzlo, podívej se na tento obrázek:
Obrázek
Je to z TOHOTO katalogu, strana 3.
Schválně si pohraj se zvětšováním a zmenšováním (Ctrl + nebo Ctrl - a nebo Ctrl a kolečko na myši), je to vektor...

Postup je jednoduchej - nedělám printscreen, tím bych z toho udělal bitmapu. Nejprve si soubor uložím lokálně, pak spustím Inkscape a v něm dám Soubor - Otevřít a otevřu si rovnu to pdf. Vyberu správnou stranu a otevřu. Tím mám rovnou vektor, kterej si upravím (zahodím co se mi nehodí) a uložím jako SVG. To dneska otevře každej a zejména prohlížeče a open office (libre office, free office) se k němu chovají mimořádně slušně.
CZMartin_k píše:Jak tam mám uvést, že je to kopie z toho dokumentu? Prostě pod obrázek dát popis třeba: "Obr. 1: Logická tabulka" a pod to: ""Převzato a upraveno z dokumentu ***" ?
Já používám rád ten model kterej používá třeba wikipedia.
Dám obrázek a na konci popisku uvedu [1] (pokud mi to editor dovolí, tak v horním indexu) a na konci udělám kapitolu "Reference" a tam uvedu:
[1] Datasheet Texas Instrument, zdroj http://www.gme.cz/img/cache/doc/425/118 ... heet-1.pdf 28.3.2016
[2] Datasheet ...

Tady máš ještě rozpad toho ULN: ZDROJ
Obrázek
CZMartin_k píše:Když jedna hodnota bude uprostřed, druhá na každém kraji, tak to mám napsat takto: R1, R3, R4, R6, ... 68R a R2, R5, ... 5R6? Ty hodnotu všech stejných součástek se napíše do hodnoty jedné součástky nebo se ta hodnota smaže a přidám tam textový popisek, kam napíšu ty hodnoty? To se píše jen do schématu a na plošném spoji stačí jen název bez hodnoty?
PL.png
Předpokládám, že černobílé schéma udělám nějak v Eaglu.
Ty hodnoty - někdy, pokud se v textu neodvoláváš na ty odpory jmenovitě, tak nemá cenu je pojmenovávat a stačí dát jen hodnoty. Nebo je dát za sebe "R1 - 1K5" a tak.
Ty obrázky si dělám třeba tak, že si v eaglu nastavím vhodné barvy vrstev.

CZMartin_k píše:Předpokládám, že H je Log.1, L je Log.0, X je neurčitý stav a šipka nahoru je náběžná hrana?
Ano je to tak, někdy se říká, že šipka je přechod z L na H
CZMartin_k píše:Nevím, jak se co píše u nás ve škole, tam jsme nic takového nedělali.
Neměli jste takové předměty jako elektrická měření? Tam se pořád něco píše...
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Re: Dlouhodobá maturitní práce

Příspěvek od CZMartin_k »

Moc děkuji za rady.

Konektory teda značím podle GME a čísluju je jako CON1, CON2. Přímo z Eaglu jsem to vyexportoval na černobílý obrázek, je všechno dobrý?
Řízení final.png
Řízení final.png (3.38 KiB) Zobrazeno 6488 x
led 1.png
led 1.png (1.82 KiB) Zobrazeno 6487 x
Do prezentace mám také raději dávat černobílá schémata?

Ano, máme elektronické měření teorii i praxi, ale neděláme tam speciální značky. V praxi děláme schémata, ale to jsou jednoduchá schémata, kde je zdroj, osciloskop a třeba ještě nějaký obvod, která se měří.
Odpovědět