ke clanku mereni-vetsich-odporu-a-kapacit

Odpovědět
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 262
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

ke clanku mereni-vetsich-odporu-a-kapacit

Příspěvek od gilhad »

Pokud jde o overeni hodnot soucastek kousek mimo rozsah meraku (jako kdyz jsem koupil sadu odporu a nektere prouzku nebyly popsany a barevny kod byl spatne citelny), tak staci par chytnout odporu paralelne a tim se dostat do meritelne oblasti - na 20M multimetr pripojime 5 "udajne" 100M odporu a pokud ukaze 20M, tak cinan nekecal.. Kdyz ukaze jen 10M tak to spis budou odpory 50M :)
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: ke clanku mereni-vetsich-odporu-a-kapacit

Příspěvek od daton »

Dobrý den mám jen námět k zamyšlení který a to se omlouvám, není asi úplně pro tento topic. Proběhla zde řada článků o různém měření včetně hodnot mimo rozsah, ale chtěl jsem se zeptat zda by se nedalo nějak jednoduše změřit ESR kondenzátorů. Tento parametr je v pulsní elektronice poměrně důležitý a ne všechny kondenzátory mají v tomto ohledu dobré parametry.
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: ke clanku mereni-vetsich-odporu-a-kapacit

Příspěvek od micer »

gilhad píše:.... tak staci par chytnout odporu paralelne a tim se dostat do meritelne oblasti ...
Samozřejmě, ono to v principu není nic jiného než ta metoda popsaná v článku, jen využívá toho, že mám víc kusů rezistorů a věřím tomu, že jsou stejné. A právě na tu víru bych až tak moc nesázel, zejména když nemají stejné barevné značení a nejsou ještě zalepené v jednom papírovém pásku z výroby. Jinak metoda použitelná pro podobný větší odstup (měřák 20 M, odpor kolem 100 M) byla uvedena tady: http://robodoupe.cz/2015/jak-zmerit-odpor/
daton píše:... chtěl jsem se zeptat zda by se nedalo nějak jednoduše změřit ESR kondenzátorů.
Dalo, jen ty opravdu jednoduché metody dávají jen opravdu přibližné výsledky. Metody jsou dvě:

1/ přivedu na kondenzátor malé střídavé napětí (aby nevadilo ani elytu, většinou jde o ně) přes určitou impedanci a měřím ještě mnohem menší střídavé napětí přímo na tom kondenzátoru. Dá se to "zkalibrovat" pomocí obyčejných rezistorů (na místě toho kondenzátoru) a pro základní vyzkoušení, jestli je ten kondenzátor úplně v háji / ještě žije / je OK ... to stačí, jen mám trochu problém tohle nazývat měřením. Ono to celkem dobře ukáže ESR nad tak asi 1 ohm, ale jak jde o (celkem normální) hodnoty o dva a tři řády menší, tak teda nic moc, spíš nic.
- měřák ke koupení, který to dělá, i s dokumentací jak ho postavit: http://www.zajic.cz/esr/esr.htm
- jednodušší přípravek: http://danyk.cz/esr.html
- a ještě jeden: http://pandatron.cz/?753&analogovy_esr_metr
- tenhle je asi nejlepší: http://www.amarokcz.wz.cz/ESRP.htm
Pokud jde o filtrační kondenzátory zdrojů, tak to jde. Když jde o pulzní zdroje, malé kapacity a standardní kondenzátory (ne elyty) nebo dokonce odrušovací kondenzátory, tak se musí použít podstatně vyšší kmitočet.

2/ Mám kondenzátor (typicky elyt) nabitý na jeho pracovní napětí (už to je velký rozdíl!). Zatížím ho přesně známým proudem v tak krátkém pulzu (jednom !), abych odčerpal jen zanedbatelné množství energie. Hlídám napětí na kondenzátoru obvodem, který zaznamená minimum, případně druhým obvodem, který zaznamenává maximum napětí, ale ten se nuluje těsně po začátku proudového pulzu. Vyčtu obě napětí z obvodů (v klidu když pulz už skončil), udělám rozdíl. ESR se normálně spočte podle R = U (ten změřený pokles) / I (proud pulzu). Jasný jak facka, ale technicky to zas až tak jednoduchý není. Dají se tím měřit i opravdu malé ESR (řád 10 mikroohm) na opravdu velkých kapacitách (nejvíc co jsem dělal bylo asi 5000 F, ale není důvod pro omezení).

Pokud jde o pulzní elektroniku nebo odrušování, tak mi jeden pojem ESR většinou nestačí, vyplavou na povrch parazitní indukčnosti kondenzátorů, parametry vývodů, ...... ESR není jeden, je závislý na měřicí frekvenci (standardní je 1000 Hz), ale pro vf kondy se používá 100 kHz nebo i víc, naopak pro elyty se definuje stejnosměrný ESR(DC) ... což je vlastně trochu protimluv, ale je to tak.

Takže ... klidně článek bude, ale aby z toho nebyla 100 stránková publikace, bylo by potřeba zúžit rozsah kapacit, typ a určení těch kondů. A jestli nejde o to se v tom babrat ale jen (většinou) dosáhnou (přiměřeně použitelného) výsledku, opatřete si z Číny tohle (brzy popíšu podrobně) :
IMGP2521b.jpg
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: ke clanku mereni-vetsich-odporu-a-kapacit

Příspěvek od daton »

Zajímavé jak se ten přístroj na alliexpresu jmenuje?
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: ke clanku mereni-vetsich-odporu-a-kapacit

Příspěvek od micer »

"Transistor tester", ale je jich spousta druhů a každý uní něco trochu jiného. Není to moc přesné, ale na orientační měření vynikající a rychlé.
http://www.aliexpress.com/wholesale?cat ... tor+tester
Odpovědět