Začínám s elektronikou

Lesan56
Příspěvky: 11
Registrován: 02 úno 2016, 21:16

Začínám s elektronikou

Příspěvek od Lesan56 »

Ahoj, začínám s elektronikou a potřeboval bych nějáké odkazy pro začátečníky.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Začínám s elektronikou

Příspěvek od jrt »

Zkus třeba tohle.
jrt
Lesan56
Příspěvky: 11
Registrován: 02 úno 2016, 21:16

Re: Začínám s elektronikou

Příspěvek od Lesan56 »

Děkuji za typ. Ještě se zeptám jaký by jste mi doporučil měřák asi okolo 1500,-
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Začínám s elektronikou

Příspěvek od jrt »

Vyber si zde, protože z dotazu není jasné, co všechno bys chtěl měřit.
Ale pokud s elektronikou opravdu teprve začínáš, tak ti zatím postačí ten nejlevnější digitální multimetr, které se dají koupit někdy i za méně než 200 Kč. Až se pokusíš změřit napětí baterie přístrojem přepnutým na proudový rozsah, tak to bude méně bolet. :D Ale nezoufej, to se občas stane i těm největším profesionálům...
jrt
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Začínám s elektronikou

Příspěvek od micer »

Připojil bych se s podobným názorem, i jednoduchý měřák za 200 až 300 Kč pro začátek naprosto stačí. Pokud můžeš do vybavení teď dát 1500, zvaž koupi menšího, přiměřeně kvalitního laboratorního zdroje s měřením, něco jako je třeba toto: http://aukro.cz/zdroj-laboratorni-tipa- ... 75684.html . Zdroj a měřák jsou základ.
Lesan56
Příspěvky: 11
Registrován: 02 úno 2016, 21:16

Re: Začínám s elektronikou

Příspěvek od Lesan56 »

Měřím hodně na autě a snažím se opravovat vrtačky a různé elektronářadí. Vlastním měřáky, které se mi doma válí UNI-T DT 93A
a ještě mám starý avomet myslím, že to je desítka, ale nemám k němu kabely.Zdroj si objednám.
Lesan56
Příspěvky: 11
Registrován: 02 úno 2016, 21:16

Re: Začínám s elektronikou

Příspěvek od Lesan56 »

Dobrý den, ještě bych se chtěl zeptat jestli by se dal použít zdroj od
tiskárny
intput 100-240V 1800mA
otpuput 32 V 2500mA
Nechám si poradit, pokud mi doporučíte zdroj originál ta ho koupím.
Děkuji za odpověď
Naposledy upravil(a) Lesan56 dne 09 úno 2016, 00:00, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Začínám s elektronikou

Příspěvek od jrt »

Takový zdroj je samozřejmě možno použít, ale je potřeba za něj zapojit ještě něco (regulátor), co umožní změnu jeho napětí, protože s pevným napětím 32 V toho moc nedokážeš.
Pro začátek bych ti tedy doporučil koupi podobného zdroje, jaký ti radil micer a tenhle si pečlivě schovat až na dobu, kdy získáš první zkušenosti a budeš vědět, co s ním.
Pokud by ses přece jen chtěl pustit do vlastní konstrukce, tak tenhle regulátor by ti asi mohl vyhovovat. Ovšem znamená to vyměnit trimr (ta modrá kostička) za kvalitní potenciometr a celý regulátor vestavět do izolované skříňky. A to už vyžaduje trochu zkušeností.
jrt
Lesan56
Příspěvky: 11
Registrován: 02 úno 2016, 21:16

Re: Začínám s elektronikou

Příspěvek od Lesan56 »

Děkuji za odpověď a ještě se zeptám jaký by tam měl být trimr, potřeboval bych asi dva potenciometry a nějaký malý ampermetr a voltmetr.Pokud by jste mi mohli poradit co vše budu k tomu potřebovat, jedu zítra do Hradce tak bych to koupil.
Pokud by bylo někde schéma tak bych to lépe pochopil. Dík za odpověď.
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Začínám s elektronikou

Příspěvek od micer »

Ten zdroj, který jsem napsal, je jemně nastavitelný, velmi stabilní (když nastavím 12,00 V, tak na něm po 24 hodinách funkce najdu 12,00 V), hlavně je lineární, ne spínaný, takže má výborně vyhlazené napětí. To je přesně důvod, proč nedoporučuji předchozí řešení ve funkci univerzálního zdroje. Spínaný zdroj + třeba zdroj z tiskárny je dobré řešení třeba na napájení pohonu nebo nějaké rozchozené elektroniky nenáročné na rušení, ale na vývoj (i pokusy) je potřeba, aby se dalo spolehnout na to, že napětí je tvrdé, přesné a čisté.
Časem určitě bude potřeba další zdroj, pak se ten z tiskárny + spínaný regulátor určitě hodí, ale náhrada toho co jsem psal to není (navíc by to neřešilo možnost použití nejen jako zdroj napětí, ale i jako zdroj proudu, a nemá měření ani jednoho).
Odpovědět