ke článku "Odpružené kontaktní hroty"

Odpovědět
DavidO
Příspěvky: 1131
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

ke článku "Odpružené kontaktní hroty"

Příspěvek od DavidO »

Mám dotazy ke článku Odpružené kontaktní hroty:
Ty pogo piny vypadají velice lákavě. Napadá mě na desce s kontrolérem udělat kontakty pro programování (třeba 2x3 v zavedeném rozložení AVRISP) ve standardní rozteči jako na klasický 0.1" header, ale neosazovat, a pak pomocí pogo pinů jenom přitlačit na tu chvíli programování.
Daly by se ty pogo piny strčit do headrového domečku? Tím by se hezky zarovnaly do správné formace, vyrobil bych si z toho kablík k programátoru.
Jaké piny zvolit? P50-E2? Nebo radši P100, když dírky na header budou určitě aspoň 0.9mm a ten P50-E2 má vnější průměr právě 0.9, tak aby to neprošlo skrz? A jaký hrot - jak se liší E od T?

A ještě drobnost, to P50 a P100 říká podle obrázků hlavně spíš průměr než délku, ne? 0.5 a 1mm a u Alíka jsou k nalezení jsou i další, P160 / PL75 / P125 / P156.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Pirx
Příspěvky: 181
Registrován: 24 úno 2013, 16:29
Kontaktovat uživatele:

Re: ke článku "Odpružené kontaktní hroty"

Příspěvek od Pirx »

Timto zpusobem jsem pred cca 15 lety naprogramoval asi 400 ks desek - zcela bez problemu.
Priznam se, ze se mi nechce hledat presna ciselna oznaceni, ale piny jsem pouzival s trojbokym jehlanem, ktere dobre kontaktovaly do direk footprintu pro obycejny dvojrady hrebinek AVR-ISP.
Na to mnozstvi desek jsem mel samozrejme pripavek s pakovym mechanismem, ale pozdeji jsem pruznou "vidlicku" pouzival i v ruce.
Piny jsem mel zasunute v zapajenych v trubickach k tomu urcenych, opet ve footprintu pro standardni dvojrady hrebinek.
Jako izolaci jsem pouzil obycejnou smrstovaci buzirku.
Zadne problemy s mechanickou odolnosti ani zkraty se nevyskyty - motazni trubicky i piny samotne jsou dostatecne robustni.
Soldering fumes make you stronger!
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: ke článku "Odpružené kontaktní hroty"

Příspěvek od micer »

Dají se strčit do domečku po protažení otvoru pro kontakt vrtákem nebo frézkou, informaci i s fotkou jsem doplnil do původního článku.

Zvolit piny P100 (i ty je potřeba v domečku ustavit, nepatrně "kloktají").

B1 špička lépe sedí v malých prokovených otvorech, pokud by byly otvory 0,9 mm, tak by průměr 1,00+/-0,02 mm (změřený) měl stále stačit.

Hroty E mají v příčném řezu vždy kruhový průřez. Hroty T mají průřez "tak nějak do trojcípé hvězdy" s hranami, zaříznou se. Snad je to lépe vidět na katalogovém listu, který jsem do článku přidal.

Ano, jistě, jsou další průměry. Za nejpraktičtější pokládám P100 a P50, je v nich největší výběr hlavic a jsou nejlevnější. Ale proti gustu ....

Ještě doplním informaci o dostupnosti, hroty jsou nyní v omezeném množství k dispozici v prodejně Rasel (Praha 2, Francouzská 34).
DavidO
Příspěvky: 1131
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: ke článku "Odpružené kontaktní hroty"

Příspěvek od DavidO »

Dík, to si přidám na seznam :)
A dík za vysvětlení toho tvaru, já ať jsem koukal, jak jsem koukal, tak mi připadaly stejný.
Ještě by bylo fajn, kdyby byly nějaké s hrotem jako tenčí trn s límcem, aby to dobře šlo do neprokovených otvorů, kde kolem dírky může i zbýt mezikruží bez mědi, tam by mohl kontakt nebýt. Tím trnem by se to +- vystředilo, límcem sedlo na trochu větší plochu a tady i na měď kousek vedle.
Ale to bych chtěl už moc :D (určitě by se to dalo nahradit dvěma dírkama vedle, kam by se vystředily trny bez kontaktu, a na těch 2x3 by sedly hroty s tvarem G)
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
koudis
Příspěvky: 73
Registrován: 12 črc 2014, 23:02

Re: ke článku "Odpružené kontaktní hroty"

Příspěvek od koudis »

uprime receno mi prijde, ze je lepsi mit programovaci kablik, ktery ma jasne urcenou pozici, abych omylem neco nespalil. Jedna vec je programovat 100 desek skrze sablonu a druha, prikladat hroty primo, rucne pro desky po par kusech (bojim se prepolovani atd.).

Kazdopadne, v dalsi desce s Megou asi hlavici neosadim a vyzkousim hroty (pokud se podari sehnat) [+ vymyslet, jak znemoznit spatne "otoceni konektoru" - nejake napady :D? ].


Koudis
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 262
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Re: ke článku "Odpružené kontaktní hroty"

Příspěvek od gilhad »

Napadlo me pouzit nejaky univerzalni prazdny shield, s osazenymi (a nezapojenymi) hrebinky, kam by se ty hroty prodaly. Hrebinky zapadnou do der, mas to usazene presne a celkem pevne a az pak se ty hroty dotknou plosek. (Ja vim, trochu s kanonem na vrabce, ale ona staci libovolna deske s tema hrebinkama, klidne nez tistaku a hrebinky vlepene epoxidem)
uhnila_malina
Příspěvky: 18
Registrován: 02 kvě 2014, 08:42

Re: ke článku "Odpružené kontaktní hroty"

Příspěvek od uhnila_malina »

Já to vyřešil takto. Funguje to naprosto perfektně.. :)
PICT0017.JPG
DavidO
Příspěvky: 1131
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: ke článku "Odpružené kontaktní hroty"

Příspěvek od DavidO »

Pěkný trik! Tím se dá udělat oproti "SPK domečku" udělat libovolná rozteč a ten zářez v tišťáku krásně zajistí pozici :idea:
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: ke článku "Odpružené kontaktní hroty"

Příspěvek od fulda »

Nemáte někdo zkušenost s použitím odpružených pinů na desce "domící produkce" bez vrtání?
Zdá se mi, že použití pinů typu A2, H2 nebo Q1 by mohlo být dobré. Má někdo zkušenosti?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět