Počítání rezistorů pro tranzistory

Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Počítání rezistorů pro tranzistory

Příspěvek od jrt »

V tomto zapojení je úbytek na tranzistoru NPN stálý 0.7V, já počítal s 1V.
Jestli tam bude tranzistorové pole typu ULN, tak počítej s úbytkem minimálně 1,1 V, protože jeho koncové tranzistory jsou v darlingtonově zapojení, které má sice velké zesílení, ale dvojnásobné napětí Ucesat.
... neni to moc velký úbytek celkově?
Zatím jsi nenapsal, jaké LED s tím chceš spínat. Třeba pro bílé už by napájení z 5 V nemuselo stačit, pro červené to bude OK.
jrt
CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Re: Počítání rezistorů pro tranzistory

Příspěvek od CZMartin_k »

jrt píše: Jestli tam bude tranzistorové pole typu ULN, tak počítej s úbytkem minimálně 1,1 V, protože jeho koncové tranzistory jsou v darlingtonově zapojení, které má sice velké zesílení, ale dvojnásobné napětí Ucesat.
http://pasteboard.co/6CBIAQc.png Když jsem měřil výstup a zem, byla tam téměř 0.7V. Používám SMD z Ebaye a to pole je ULN2803.
Zatím jsi nenapsal, jaké LED s tím chceš spínat. Třeba pro bílé už by napájení z 5 V nemuselo stačit, pro červené to bude OK.
Právě já tam budu mít maticově RGB LED diody. http://pasteboard.co/6CYkToS.png tady to je špatně a musím to předělat. V schématu je 16x16 diod a každá může odebírat maximálně 60mA na celé pouzdro a 20mA na jednu barvu. Ty PNP tranzistory budu spínat přes tranzistorové pole a to přes posuvný registr 74HC595 a na druhé straně bude SMD tranzistor BC817 a ten bude spínám PWM obvodem TLC5940. Tím PNP tranzistorem poteče 20mA - 1A podle počtu zapojených diod. Tou druhou stranou poteče maximálně 20mA, protože celá řada tranzistorů bude mít 1 odpor, tím pádem nemohu mít naráz zapojených více diod. Úbytek napětí na tom tranzistoru BC817 SMD jsem zatím neměřil, ale podle datasheetu to nebude moc. Zase ale nemám datasheet od výrobce přímo, protože je mám z Ebaye. Přemýšlel jsem o tom, že bych tam dal taky to tranzistorové pole, ale pak by mi určitě už nevyšly napětí.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Počítání rezistorů pro tranzistory

Příspěvek od jrt »

Úbytek napětí na tom tranzistoru BC817 SMD jsem zatím neměřil, ale podle datasheetu to nebude moc.
Bude to 0,7 V, stejně jako u každého jiného polovodičového přechodu na křemíkovém substrátu. Viz datasheet, strana 5.
Když jsem měřil výstup a zem, byla tam téměř 0.7V. Používám SMD z Ebaye a to pole je ULN2803
A při jakém kolektorovém proudu jsi to měřil? Obávám se, že ani na Ebayi nedokážou změnit fyzikální zákony...
jrt
CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Re: Počítání rezistorů pro tranzistory

Příspěvek od CZMartin_k »

Schéma: http://pasteboard.co/9yN7Ne7.jpg

Všechno jsem počítal a měřil.

Může to tak být?
BD140:
Proud do báze:
Ib=(Ic/Hfe)*3
Ib=(1/200“minimální zesílení podle datasheetu“)*3
Ib=15mA
Napětí na odporu u báze:
Urb=Ucc-Ube“BD140“-Uce“ULN2803“
Urb=5-0.9-1
Urb=3.1

Odpor báze:
R=Urb/Ib
R=3.1/0.015
R=206 ohmů
Zvolím odpor 200 ohmů.

Při Rz=200ohmů
Pokud Iz=1.2A, pak Ib=12mA
Pokud Iz=70mA, pak Ib=17mA
Odpor do báze byl stejný (220R), jen v zátěži byly jiné odpory pro dosažení proudu. Nevím, proč se tady měnil ten proud do báze…
Při Iz=1.2A, pak Ube=0.93 a Uce=0.98
Při Iz=300mA, pak Ube=0.86 a Uce=90mV
Při Iz=70mA, pak Ube=0.8 a Uce=90mV
- Proto budu počítat, že Ube=0.9V


Iz=20mA-960mA (zátěž maticově zapojených 16 RGB LED diod) Rezistory pro tyto diody budou u tranzistorů NPN. Každá první dioda bude mít svůj odpor.



BC817

Rb=1K
Ib=3mA při napájení 3.3V
Ib=5.5mA při napájení 5V – může to být? Já právě chci, aby to bylo pro 3V i pro 5V.
Ube=0.8 – neměnil se při zátěži
Iz=20-120mA, pak Uce= 20-100mV (úbytek zanedbáme pro počítání RZ)

Co když zátěž bude pouze 20mA a proud do báze bude 5.5mA - může to tak být? Odpor pro diody vůbec nezminuju. Ten spočítám tak, že budu počítat s minimálním úbytkem na tranzistorech, pak odečtu napětí LED diody a vydělím proudem diody.

//EDIT: Právě jsem se zarazil při počítání odporu pro zátěž (diody). Když tam ten úbytek na tom BD140 se bude měnit od cca 50mV do 1V, jakej odpor tam dát? Když napájecí napětí bude 5V (můžu regulovat od 4.5-5.5) a napěrí diody 3.3V. Přece když se bude úbytek měnit v rozmezí 1V, tak bude jedna dioda svítit dobře a při větší záteži nebude svítít skoro nic...
Naposledy upravil(a) CZMartin_k dne 19 pro 2015, 19:58, celkem upraveno 1 x.
CZMartin_k
Příspěvky: 61
Registrován: 29 kvě 2014, 17:04

Re: Počítání rezistorů pro tranzistory

Příspěvek od CZMartin_k »

jrt píše:
Úbytek napětí na tom tranzistoru BC817 SMD jsem zatím neměřil, ale podle datasheetu to nebude moc.
Bude to 0,7 V, stejně jako u každého jiného polovodičového přechodu na křemíkovém substrátu. Viz datasheet, strana 5.
Když jsem měřil výstup a zem, byla tam téměř 0.7V. Používám SMD z Ebaye a to pole je ULN2803
A při jakém kolektorovém proudu jsi to měřil? Obávám se, že ani na Ebayi nedokážou změnit fyzikální zákony...
Úbytek toho pole 2803 při malé zátěži je pod 1V. Měřeno při cca 15mA.
Odpovědět