Stránka 1 z 1

"Kurvítka"

Napsal: 04 říj 2023, 20:01
od micer
Předpokládám, že pojem kurvítko asi každý slyšel, ale zdaleka ne každý měl konkrétní a prokazatelné kurvítko v ruce. Většina kurvítek (nebo přinejmenším toho, co je za ně pokládáno) je skrytých nebo sporných, může být považována i "jen" za konstrukční chyby nebo snahu ušetřit. Příkladem jsou třeba tepelně poddimenzované polovodiče nebo elektrolytické kondenzátory "náhodou" a zcela zbytečně umístěné do blízkosti prvků, které výrazně hřejí.

Dostal se mi do rukou na opravu síťový adaptér (nabíječ) pro spotřebič poháněný pětičlánkem Lipol. Údajně nějakou dobu fungoval, pak byl uložen na více týdnů (několik málo měsíců) do klidu a potom už vůbec nefungoval, nerozsvítila se na něm ani LED. DPS jednostranná, elektronika byla převážně osazena SMD, provedení čisté, na horní straně víceméně jen malé feritové trafíčko a tři THT elektrolytické kondenzátory.

Prohlídka rychle objevila na dvou kondenzátorech (na "síťovém" 4,7 mikroF / 400 V, který vyhlazuje napětí za vstupním usměrňovacím můstkem a na výstupním 220 mikroF / 35 V) proražení hliníkového čela ostrým kulatým hrotem (jehlou) o průměru asi 0,6 mm. Otvory byly čisté, přesně usazené do prolisů, které mají zajistit definované roztržení pouzdra při přehřátí a natlakování. Oba vpichy byly vedené přesně do takové hloubky, aby prorazily hliník pouzdra, ale současně nepoškodily folii elektrod stočenou uvnitř a tím nezničily kondenzátory hned. Na plastovém krytu byly zevnitř nad kondenzátory stopy zaschlého vystřikujícího elektrolytu. Asi je zbytečné dodávat, že kondenzátory byly vyschlé a bez kapacity. Po výměně kondenzátorů nabíječ chodí "jako nový", vlastně reálně lépe než nový.

Probíral jsem tuto věc s několika kolegy, všichni se shodli na tom, že probodnutí bylo udělané úmyslně, přesně cíleně umístěné a provedené profesionálním způsobem podle všeho již ve výrobě. Jeden z kolegů již slyšel o tom, že nabodnutí kondenzátorů aby brzy vyschly a zařízení bylo nepoužitelné opravdu některé firmy dělají, ale ani on to nikdy reálně neviděl. Já o tomto konkrétním způsobu dosud ani neslyšel. Shodli jsme se na tom, že po poškození mohlo zařízení pracovat možná i měsíc při velmi častém používání, případně až 6 měsíců při velmi řídkém používání. Někdy v tomto rozpětí času kondenzátory vyschly a nabíječ musel přestat fungovat.

Domnívám se, že toto je kurvítko v nejčistší možné podobě a zcela prokazatelné, náhodný vznik poškození s načasovaným odložením účinku lze vyloučit.

Jaké jsou vaše zkušenosti s kurvítky? Setkali jste se s něčím podobným, co by nemohlo vzniknout náhodně či jako konstrukční chyba?

Re: "Kurvítka"

Napsal: 04 říj 2023, 20:54
od fwd
Tak to tedy koukám. Vždycky jsem si myslel, že se to dělá použitím součástek "nižší řady" nebo softwarově, např počtem hodin, zapnutí, výtisků apod.
Ale tohle. To jsem si nikdy nevšiml, kondíky byly spíše vždycky nafouklé, neměly kapacitu, poddimenzované (např. 85 st. na místě, kde bylo opravdu teplo apod.) Tuhle schválnost jsme nikde neviděl, ani známí ne.
Můžeš alespoň napsat, jestli je jedná o nějakou obecněji známou značku nebo totální noname?

Re: "Kurvítka"

Napsal: 04 říj 2023, 20:58
od DavidO
Počítadlo stránek v kazetě z tonerem/inkoustem. Po countdown přestala tisknout, i když náplň ještě zdaleka nebyla prázdná.

Re: "Kurvítka"

Napsal: 05 říj 2023, 18:11
od micer
fwd píše: 04 říj 2023, 20:54 ...
Můžeš alespoň napsat, jestli je jedná o nějakou obecněji známou značku nebo totální noname?
Značku (výrobce) nabíjeného spotřebiče neznám, neměl jsem ho v ruce. Na nabíječi byla uvedená značka, ale mně neznámá. Bohužel jsem to vrátil a nevyfotil štítek, takže už nemůžu posloužit obrázkem, kdyby ji někdo poznal.

Re: "Kurvítka"

Napsal: 09 říj 2023, 00:30
od kolbaba71
Některé tiskárny odmítají tisknout, když jim dojde libovolná barva i když je k dispozici černá, kterou chce člověk tisknout. Nebo když je plný zásobník odpadního ingoustu, který ale nemá žádné čidlo.
Dobrý dokument o "kurvítkách" je na youtube.

Re: "Kurvítka"

Napsal: 06 lis 2023, 23:40
od Vladimir66
ad "Některé tiskárny odmítají tisknout, když jim dojde libovolná barva i když je k dispozici černá.."

Některé tiskárny mají v SERVISNÍM menu možnost povolit ČB tisk, když dojde color toner.
Jen se musí vygooglit postup/heslo pro vstup do servisního režimu.