paralelní tlačítka

Odpovědět
aladin
Příspěvky: 338
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

paralelní tlačítka

Příspěvek od aladin »

Ahoj, jaký je nejlepší princip čtení mnoha "tlačítek" ?
Jak tu zmínil Pascal, o té hře jsem někde četl. Ale z principu mi není jasné, jak vlastně číst tolik tlačítek paralelně stisknutých , a to ještě hodně rychle.
Jestliže mám "matici" signálů řekněme 16x32, což je dohromady 512, a rychlost čtení aspoň 20x za sec a ještě při tom dělal něco jiného, tak by se daly použít porty po 8bitech a snímat vždycky jen jeden zapnutý sloupec? Řekněme porty A a B (pro 16sloupců) a C,D,E,F pro řádky. Pokud by tam byly tlačítka, tak to by asi šlo, ale pokud bych zjišťoval v jednotlivých bodech matice napětí (0/1), tak by to asi chtělo nějaký NAND (7400?) pro porovnávání/zapínání komparace? Zatím vynechávám antizakmitávač a ošetření vstupů. Nebo použít io expandery MCP23016 a každé "tlačítko" připojit k jednomu vstupu?
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1374
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: paralelní tlačítka

Příspěvek od fulda »

Je to přece řídká matice. Dáš si 2ks 74154, které použiješ na adresování 32 sloupců a řádky čteš paralelně. První podmínka je:
if (přečtená hodnota>0) then {dekóduj řádek}
Dokonce to neděláš ani moc často, tím se zbavíš toho "anti zákmitu.

V zásadě to dělala už klávesnice na iXTéčku v roce 1981 s tehdy těměř stovkou kláves. Průměrná rychlost psaní je 30-40 WPM, to se dá aproximovat někam k 300 stiskům takže 5 stisků za vteřinu. To je těch tvých 20ms.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět