Myslel jsem, že 3.3V? Tady tě nějaká nelinearita nebo šum, když chceš jen pár diskrétních hodnot, moc nezajímá.
(jo a ty 3.3V by sis taky měl ohlídat, aby ti tam náhodou z Arduina nešlo víc)
Co chceš kromě pinů na ESP minimalizovat? Program na ESP, program na Arduinu, výstupní piny na Arduinu, obvod, ...? A jak rychlá ta komunikace má být? Když se stav změní, jak rychle to má být poznat?
Jestli tě nepálí program, tak kromě toho jak psal Jirka s PWM (obecně můžeš měřit nějaký čas impulsu a v tomhle případě asi i výrazně pomalejší), anebo třeba si udělat něco jako softwarový SPI? Ale jestli chceš využít AD rovnou, když je zadarmo a čte se "okamžitě", tak bych tam jako správný programátor spáchal nějaké zvěrstvo jako zrovna ten filtr co ses ptal. Jako elektrický neplavec, který se neptá na rady zkušených plavčíků a vrhne se do řeky života, bych to viděl nějak takhle:
S kondíkem a odporem uděláš základní "dolní propust" (low-pass filter) - od zdroje k cíli odpor, u cíle k zemi kondík. Vzoreček f=1/(2piRC) říká mezní frekvenci; tu chceš tak 4x vyšší než frekvenci co chceš přenášet, ale přitom aby to bylo podstatně míň než to, co Arduino generuje (to je kolem 500Hz jestli se pamatuju). Odpor tak, aby z Arduina při zapnutí nechtěl do kondíku jít proud vyšší než povolených max 40mA (ale radši výrazně míň). Podívej se, co máš v šuplíku za odpory mezi kilem a deseti a kondíky kolem 0.1u a podle toho si vyber nějakou kombinaci, nejsnáz pomocí nějaké online kalkulačky a okem zkouknout, jestli ti to vyhovuje. No a když se bude komunikace nějak mrvit, tak zanadávej na čínskej šmejd a hoď to do šuplíku
