Stránka 1 z 1

Kolik proudu vodič bezpečně přenese?

Napsal: 09 bře 2020, 15:07
od Dex
Zdravím,

měl bych jednu fundamentální a zdánlivě banální otázku :)

Kolik proudu bezpečně ("bez ohřívání" :)) přenese 1 metr dlouhý vodič při pokojové teplotě, má-li tyto parametry:

1) Lanko Cu 0,25mm2 / 14x0,15mm, izolace silikon
2) Lanko Cu 0,5mm2 / 16x0,2mm, izolace silikon
3) Lanko Cu 0,75mm2 / 24x0,2mm, izolace silikon
4) Lanko Cu 1,0mm2 / 32x0,2mm, izolace silikon

Schválně nechci psát co všechno jsem našel, abych Vás předem neovlivňoval :lol:

Re: Kolik proudu vodič bezpečně přenese?

Napsal: 09 bře 2020, 21:39
od DavidO
Puristicky: žadný (nenulový odpor drátů způsobí při průchodu proudu nenulový ohřev vždy, takže "bez ohřívání" to z principu nejde)
Podle normy: 0.25mm2 3-5A, 0.5mm2 7-12, 0.75mm2 9-15A, 1mm2 11-19A (ale podle které normy?)
Pinktlich: záleží na tom, co tím myslíš (co je to "bez ohřívání", po jak dlouhou dobu, na čistotě mědi, vlastnostech silikonové izolace, uložení vodiče, souběhu vodičů, rychlosti proudění vzduchu, co je to pokojová teplota (Akademie Věd v Novosibirsku má třeba -5°C), je-li proud stejnosměrný nebo střídavý s jakou frekvencí, napětí atd atd.)
Revizák: To, co tvrdím já (co si "pamatuju" ze školy, našel ve zděděných tabulkách po pradědečkovi, nebo jsem ochoten na základě okolností tolerovat)
Pojišťovna: To, co schválí revizní technik určený naším pojišťovacím ústavem (vždy máme k dispozici technika, který zjistí, že jste podmínky smlouvy porušili)

ale to je to, co už jsi všechno našel sám, co? :lol:

Re: Kolik proudu vodič bezpečně přenese?

Napsal: 09 bře 2020, 23:49
od Dex
Jo, to jsem našel taky :lol: a to bez ohřevu bylo v úvozovkách ;)

Re: Kolik proudu vodič bezpečně přenese?

Napsal: 11 bře 2020, 10:48
od micer
Obecně se osvědčuje pokud je to na vzduchu (chlazené jen konvekcí, ne aktivně) max 3 A/mm2 když se to opravdu nemá hřát a jde o ztráty, 10 A/mm2 pokud se to může hřát ale ne moc a izolace je standardní (PVC), v silikonu by to vydrželo i 20 A/mm2. Je míněn trvalý ustálený DC proud a na délce nezáleží, jen na průřezu a chlazení. Já občas posílám i proudy přes 400 A/mm2, ale to už pochopitelně ne trvale, ale pulzně.

Re: Kolik proudu vodič bezpečně přenese?

Napsal: 11 bře 2020, 11:02
od Dex
Mno konečně použitelná rada za kterou děkuji ;)

Jak se projeví pokud použiju tzv. vysoce flexibilní licnu, která je při stejném průřezu složena se stovek tenkých drátků? Tipuju, že zatížitelnost o něco klesne, ale možná se pletu.

V podstatě to potřebuji dimenzovat na 5 A / 12 V, ale to jen občas. Může to jít krátkodobě i trochu přes, ale po čase by už stejně zabral polyswitch a odpojil to. Chladit aktivně se to nebude.

Re: Kolik proudu vodič bezpečně přenese?

Napsal: 11 bře 2020, 11:39
od micer
Je-li to vf proud (nebylo uvedeno!!!), klesne zatižitelnost pro DC proudu (to jsem psal) podstatně méně než by dělal vf proud u drátu (1 vodič), tam by byl pokles brutální (skin efekt).
Je-li to DC, tak zatižitelnost klesne úměrně tomu, jak se zhorší přenos tepla ven ze svazku vysoce ohebného vodiče na povrch svazku, tedy tomu, kolik vzduchu mezi vodiči ve svazku je. Odhad? Žádný nemám, nejsem věštkyně z Delf.

Vem tak dlouhý kus toho vodiče, aby byl zanedbatelný odvod tepla přes konce do okolí, pust tím ten proud co tě zajímá, počkej na ustálení teploty a změř si ji. Já bych to dělal termokamerou, ale možná ti stačí i ruka nebo termočlánek co se dává k muiltimetru. 5 A ti zvládne dát kdejaký zdroj s omezením proudu. To je lepší než nad tím mudrovat. Jinak přibližně (!!) platí, že chlazení je lineárně úměrné rozdílu teplot, takže když zjistíš, že při při proudu 2 A se ten drát zahřeje o 20 stupňů proti okolí, tak při 4 A se ohřeje asi tak o 40 stupňů (+/- autobus). Pro základní představu to takhle stačí.