Opravujeme starší elektroniku

Odpovědět
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Opravujeme starší elektroniku

Příspěvek od daton »

Videorekorder
S tímto tématem jsem měl trochu obavy jestli ho sem vůbec dát. Jde o to že v poslední době se mi sešlo několik videorekorderů na opravu a všechny měly velmi podobnou závadu. Ač se mačkalo jakékoliv tlačítko videorekorder nechtěl poslouchat a v podstatě nedělal nic nebo jen muchlal kazetu. Videorekorder je vlastně taky tak trochu robot jenom jsme si toho vlastně nikdy nevšimly. Na určitý povel se rozjede program, který vystavuje unašeče, odtáčí a napíná pásek, vyhazuje nebo zasunuje kazetu atd.. Zkrátka dělá na povel věci stejně jako ovládaná robotická paže, jen je jinak prostorově uspořádaný a nelze v něm měnit program, ten je tam zadrátovaný natvrdo.
Ale zpět k závadě pokud rozděláte kryt, pak nečekejte, že se bude chovat stejně. Je to horší, má několik optických senzorů dráhy a po odkrytování tyto senzory hlásí falešné signály a při nejlepším se video nerozjede při nejhorším začne cuchat pásek.
Aby jsme mohly začít s opravou nejprve musíte vyjmout mechaniku obvykle drží na 4 šroubech a nic na tom není jen nezapomenout odpojit páskové vodiče.
20130930_024849.jpg
Závada obvykle spočívá v mode switch přepínači. Ten je na mechanice a můžete si ho představit jako takový šikovný otočný spínač, který kontroluje polohu mechaniky. Mode switch je většinou ze spodní strany mechaniky. Na obrázku je označen peánem. Vypadá všude velmi podobně
20130930_022745.jpg
A otočený vypadá takto:
20130930_023553.jpg
No a tento switch mode odšroubujete tak jak ho vidíte oddělaný, ale před tím si poznačíte kam který zoubek v proti-kole zapadal, toto je velmi důležitý bod, protože když ho vrátíte byť jen o zoubek vedle pak procesor nebude vědět co se děje s mechanikou a bude ji vystavovat špatně a celá mechanika se může lehce poškodit. Já si to označuji fixem abych věděl kam co přijde. No a ted přijde fáze vlastního čištění. Mode switch je nutné opatrně rozebrat a zde uvidíte plošky spínače, které jsou pokryté stříbrem nebo jeho slitinou, po tom jsem nepátral, ale hlavně tato oxiduje a způsobí, že některé plošky přestanou být pro procesor viditelnými a potom dojde k tomu, že procesor přestane vědět kde je a vznikne stejný nebo obdobný problém jako když to posunete o ten zoubek jak jsem psal výše :-)
celek.jpg
Takto vypadá mode switch před čištěním a po čištění. K čištění používám obvykle obyčejnou gumu na gumování lepší je ta tvrdá a seříznutou do špičky. Po vyčištění je třeba plošky opět opatrně zatřít jemnou neagresivní vazelinou aby se co nejvíce zamezilo oxidaci.
No a ted to už jen složíte a mělo by to chodit. Opět upozorňuji zkoušet se zakrytou nebo zacloněnou mechanikou, protože fotočidla by vám to rozhodila.
No a pak ještě můžete opatrně očistit videohlavu to je ten válec co se točí, to se dělá velmi opatrně jemnou látkou namočenou v isopropylalkoholu tak, že se hadřík přiloží prstem na hlavu z boku tam kde doléhá pásek a hlavou se opatrně a pomalu otáčí a smývají se nečistoty. No a potom ještě můžete očistit gumovou kladku, ale tu zase acetonem.
Někdy se stane že jen obraz poskakuje nebo se trhá a na to by právě mělo pomoci to čištění.
No a obvykle je oprava hotova.
Tak můžete pokusničit :-)
Odpovědět