Návrh obvodu s tranzistorovým spínačem

jan
Příspěvky: 11
Registrován: 14 říj 2018, 10:05

Návrh obvodu s tranzistorovým spínačem

Příspěvek od jan »

Dobrý den, prosím o radu s návrhem mého obvodu viz obrázek v odkazu https://tranzistor0.webnode.cz/fotogalerie/ Potřebuji dopočítat rezistory tak, aby na zátěži bylo 0,5A při napájecím napětí 15V, proud. zesil. činitel beta klidně zvolte 200. Tuším, že bych to mohl počítat pomocí vztahů na výpočet pracovního bodu tranzistoru, jenže pro můj případ, kdy mám těch tranzistorů více si nevím rady. Za jakékoliv rady předem děkuji. Obrázky výpočetních vztahů nebo nějaká vhodná pdf mi můžete poslat na email, zde na fórum to asi vložit nepůjde. Email: tranzistor0@seznam.cz
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Návrh obvodu s tranzistorovým spínačem

Příspěvek od aladin »

Čím nebo jak to má být krmeno? MCU? 5/3,3V?
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
jan
Příspěvky: 11
Registrován: 14 říj 2018, 10:05

Re: Návrh obvodu s tranzistorovým spínačem

Příspěvek od jan »

Pomocí generátoru obdélníkového signálu s frekvencí do 100kHz. Jinak napájecí napětí toho tranzistoru je Udd = 15V.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Návrh obvodu s tranzistorovým spínačem

Příspěvek od daton »

No tak abychom se k tomu nějak postavily, nejprve je třeba definovat vše a ne jen kusé informace.
VSTUP co na tom vstupu bude píšete že 100kHz ale v jaké amplitude tedy jaké budou mít napětí maximální a minimální. Předokládám že to bude fázová změna tedy něco jako PWM je to tak????
Dále píšete že potřebujete mít na výstupu proud 0,5A. TO je hodně nestandardní požadavek. Těch 0,5A tam bude téci při jaké střídě na vstupu a bude vlastně těch půl ampéru v době maximálního pulsu na vstupu nebo jak je to myšleno nebo je t dokonce průměrná vyhlazená hodnota na proudu na výstupu.
Zadání je hodně nejasné a hodně se komplikuje použitím pulsního řízení.
Pokud nebudete konkrétní pak je skoro nemožné počítat něco o čem nevím co to má na vstupu a jak se má chovat výstup.
jan
Příspěvky: 11
Registrován: 14 říj 2018, 10:05

Re: Návrh obvodu s tranzistorovým spínačem

Příspěvek od jan »

Obvod by měl být nezávislý na tom generátoru (PWM). Místo něj by měl jít připojit i klasický laboratorní generátor. Jde o zapojení pro řízení výkonových tranzistorových spínačů do 1 A (15 V), budou se pak sledovat parazitní vlastnosti při spínaní rezistivní zátěže. PNP tranzistor u zátěže bude výkonový a bude to typ BD244, dle jeho katalogového Uec zjistím Rz, bude to odhadem okolo 30 ohmů, protože Uec bude +/- 0,1 V. Další PNP tranzistor nalevo bude nízkoúrovňový, bude to typ BC557. A dolní NPN tranzistor bude typ BD135.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Návrh obvodu s tranzistorovým spínačem

Příspěvek od daton »

Stále zde nebylo řečeno jak velké budou vstupní pulsy. Tedy kolik bude napětí v high stavu vstupu a low stavu vstupu. dále takovéto obvody se většinou nenavrhují pro proud výstupu ale pro stav otevřeno při vstupním high pulsu a zavřeno při vstupním low pulsu. Tedy je to navrženo tak aby se výstupní proud řídil tím PWM a tedy těch 0,5A byla například průměrná hodnota při řízení.
sledovat parazitní vlastnosti při spínaní rezistivní zátěže
tomuhle moc nerozumím parazitní vlastnosti čeho... výstupního tranzistoru nebo té odporové zátěže (nebo jen hypotetické odporové zátěže)?

Pokud jsou na vstupu 15V pulsy pak tam ale chybí odpor z baze který omezí proud tranzistoru při low části pulsu tedy když je puls stažen k zemi. Tam bude třeba odpor alespon 10k.
RB5 bych vynechal zbytečně by otevíral tranzistor, (pokud jsou pulsy 15V což jsem se stále necdozvěděli , pak tam být nemusí) dále rb3 rb4 je klasický dělič který chrání bázi tranzistoru tedy je třeba nastavit pracovní proud například 2ma a odpor rb4 vypočítat na hodnotu 0,7V při celkovém napětí na děliči 14,7V.
Rb1 rb2 jsou zase klasický dělič, který jednak zavírá výkonový tranzistor tedy na rb2 by měl být úbytek cca 14V při 5ma a rb1 by při stejném proudu měl mít úbytek 0,7V.
Tak asi tak nějak v kostce je to jednoduché vztahy si odvodte je to vše ohmuv zákon. Je to jen hypotetické a přibližné stejně jako zadání.
jan
Příspěvky: 11
Registrován: 14 říj 2018, 10:05

Re: Návrh obvodu s tranzistorovým spínačem

Příspěvek od jan »

Tak mi prosím aspoň pro kontrolu vypočítejte ty rezistory, jak píšete čistě hypoteticky a přes ohmův zákon.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Návrh obvodu s tranzistorovým spínačem

Příspěvek od daton »

Prominte ted mi prijde ze to mate jako ukol do skoly a tak nejak si to nechavate vse udelat. Ja vim je to pohodlne ale kdyz vite jak tak alespon ten ohmuv zakon by jste mohl zvladnout sam co? Kdyz sem zkusite napsat hodnoty co vam vysli tak by se mohlo hovorit o kontrole.
jan
Příspěvky: 11
Registrován: 14 říj 2018, 10:05

Re: Návrh obvodu s tranzistorovým spínačem

Příspěvek od jan »

Bohužel to nezvládnu, zvládnu MUN, MSP, Thevenin atd. v jednoduchých obvodech, ale základy nezvládám, nikdo mě to nenaučil, to jsme nějak přeskočili.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Návrh obvodu s tranzistorovým spínačem

Příspěvek od daton »

rb3 6k8, rb4 390, rb1 180, rb2 2k7, rz 300 do báze vstup 12k
Bez záruky vstupní data od vás byly neúplné a nepřesné. Popravdě toto bych ani dělat neměl (zadávat sem hodnoty) protože v reálu se to bude muset doladit a to je taky na vyšší level a jestli nezvládáte ohmův zákon pak si nejsem jist zda to zprovozníte.
Odpovědět