Listopadové Malostranské Robodoupě...

Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Listopadové Malostranské Robodoupě...

Příspěvek od jrt »

... se koná v sobotu 12. listopadu 2016 od 11 do 17 hodin na obvyklé adrese.

PROGRAM - aktualizováno 8.11:

11-12 hod
David Obdržálek: Naprogramujte si 3D tisk - jak se tvoří model pro 3D tisk pomocí OpenSCAD.

12-13 hod
Jan Faigl: Robotický pavouk (hexapod) - praktické předvedení platformy + vysvětlení jeho adaptivního řízení a RGB-D SLAM.

13-14 hod
Bedřich Himmel: Úvod do Machinekitu včetně praktické ukázky. Přednáška ale zazní jen v případě dostatečného zájmu.

O přednášku byl projeven jen minimální zájem a proto místo ní proběhne jen malý workshop.

14-14:30 hod
Krátký animovaný film o TCP/IP

14:30-15 hod
David Obdržálek: Arduino a knihovny - základní použití

15-16 hod
David Obdržálek: Programátorské okénko - základní programové konstrukce (podmínky a cykly)

16-17 hod
Krátké kousky: Novinky, drobnosti, tipy, triky, makra.
Chlubírna: Přineste cokoli, co se týká robotiky nebo mechatroniky a čím se chcete pochlubit.
Poradna: Máte problém s robotem, elektronikou, mechanikou? Svěřte se nám, zkusíme poradit, pomoci.
jrt
Vladimir66
Příspěvky: 385
Registrován: 02 dub 2014, 15:30

Re: Listopadové Malostranské Robodoupě...

Příspěvek od Vladimir66 »

Ahoj,

temat bych nasel spoustu, ale kdo je bude prezentovat ? :)

pro me by bylo velice uzitecne tema "tipy a triky/kouzla pri odladovani programu v MCU.
mam mensi zkusenosti s Picaxe a Arduinem (abych rozjel motory a otestoval par cidel na robotovi).
vetsi projekt jsem zatim neresil. presto se nekdy program nechova podle predstav a zkusenosti profiku
bych velmi uvital.

dalsi tema ktere me zajima jsou prakticke zkusenosti s lepenim.
napr. lepeni ABS,PS s ruznymi materialy. Ono to jde, ale specializavana lepidla nejsou tak moc levna na to,
abych zkousel desitky pokusu.

uzitecne tema by mohlo byt "vlastni/upravovane knihovny pro Arduino"
pro nekoho trivialni, pro nekoho 13.komnata.

-V66
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1523
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Listopadové Malostranské Robodoupě...

Příspěvek od Dex »

Já mohu nabídnout např. jedno zdánlivě ne-robotické téma a sice "TCP/IP pro úplné začátečníky".

Myslím, že části robotiků by to pomohlo k používání např. dnes tolik populárního ESPčka. Ovšem bez lepší představy o tom, co je IP adresa, Access Point, UDP protokol atd. to jaksi moc nejde.

Předem upozorňuji, že nejsem expert na toto téma a nebudu řešit přímo ESP (to možná někdy příště), ale to by začátečníci nemuseli poznat :lol:

Rozsah je variabilní tj. např. od 30 do 60 minut dle zájmu. Pokud se ale mám na tu přednášku připravit, tak očekávám alespoň pět potvrzení vážných zájemců o ni v tomto vlákně, jinak se budu raději věnovat pěstování mrkve ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Listopadové Malostranské Robodoupě...

Příspěvek od jrt »

Dex píše:Pokud se ale mám na tu přednášku připravit, tak očekávám alespoň pět potvrzení vážných zájemců o ni v tomto vlákně, jinak se budu raději věnovat pěstování mrkve ;)
Vytvoř hlasování na Doodle, to už kolegové umí. Víš, že někteří se sem neradi přihlašují, o napsání více slov na tabletu nebo telefonu ani nemluvě :D
jrt
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1523
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Listopadové Malostranské Robodoupě...

Příspěvek od Dex »

Nic takového. Pokud nemá pět lidí dvě minuty času na příspěvek, proč bych měl mít já čas na přípravu?! ;)

Hezky něco za něco :lol:
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Listopadové Malostranské Robodoupě...

Příspěvek od daton »

Zdravím TPC/IP je jistě zajímavé téma a asi bych si ho rád vyslechnul, avšak pokud by to bylo možné směrovat přímo k ESP bylo by to ještě lepší. Já jsem například trochu v ESP zamrzl tím, že program pro něj i s knihovnami a stránkou se dává do jednoho balíku a je možné u něj provádět změnu některých adresářů v tomto balíku za běhu přes WIFI pry se to nazývá OTA a tam už jsem skončil. Jak správně poskládat ten balík co všechno mít nainstalované a tak dále je docela problém alespoň pro mne z tohoto článku http://www.xpablo.cz/?p=1048 pochopit.
Ideálem by bylo kdyby se ta přednáška nezabývala přímo těmi protokoly i když tyby tam být měly ale právě jejich uplatnění například při vytvoření této šablony a jejího zprovoznění.
Ta přednáška by byla asi náročná ale myslím že těm co začínají s ESP by takto pomohla. Zkus o tom prosím takto popřemýšlet.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1523
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Listopadové Malostranské Robodoupě...

Příspěvek od Dex »

Mno a v tom je právě ten problém - řada kolegů si myslí, že je naučím to co vím během pěti vět na chodbě mezi přednáškami. A to prostě nejde respektive to nevede k výsledku, který očekávají. Navíc TCP/IP se hodí obecně třeba i pro Ethernet shield, RPi atd.

Můžeme to ale udělat tak, že před vpuštěním na přednášku bude jednoduchý testík, je-li vůbec posluchač schopen (nebo hoden? :D) pobrat její obsah :lol:

Teď vážně - píšu si OTA na ESP jako nějaké budoucí téma (btw je to zatím spíše experimentální záležitost, ale slušně popsaná). Aktuálně nabízím jen základy jako IP adresy, masky, porty atd.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Listopadové Malostranské Robodoupě...

Příspěvek od daton »

No já to ber tedy i s tím testem :D , ale jeho výsledky bych rozhodně nepřecenoval přece jen je to už nějaká doba co jsem to studoval a když o tom tak uvažuji rozhodně je dobré o té teorii něco vědět ale fakt je že když třeba zkouším programovat a to zkouším je dvakrát podtrženo (což zde neumím) tak se spoléhám spíše na funkční příklady jiných odkud ty moudra přebírám a pokud je kod funkční potom mnohdy ani nepátrám po tom co všechno třeba v prohlížeči vlastně dělá, tím chci jen říci že to jistě není na škodu ale pro programování je třeba i příkladu a to je právě to prolnutí. Pokud by se ti tedy podařilo trochu prolnout tu přednášku i příklady např na ESP anebo i W5100 pak by to bylo pro všechny podstatně cennější než jen teoretické rozebírání jednotlivých vrstev přenosu. i když i to by tam být mělo.

No nebudeš to mít jednoduché ;)
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Listopadové Malostranské Robodoupě...

Příspěvek od daton »

Před 8 lety když jsem do těchto protokolů byl položen jsem měl možnost vidět z části kreslený film asi 15min o vrstvách a putování paketů k uživatelům bylo to zábavné a navíc hodně poučné bohužel už ho asi nenajdu neviděl jsi ho náhodou také? T by ti přednášku značně zjednodušilo.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1523
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Listopadové Malostranské Robodoupě...

Příspěvek od Dex »

Tak vrstvy přenosu určitě řešit neplánuji. Maximálně se některých lehce dotknu ;)

Schválně si zkuste představit, co všechno se dá o TCP/IP říci např. za 60 minut? Jen naprosté orientační minimum pro úplné začátečníky.

Všechny připomínky ale beru. Potřeboval bych ovšem reakce i od dalších. My dva můžeme poklábosit o libovolném tématu na chodbě ;)

Zajímá vůbec tohle téma někoho dalšího? A jaká další témata jsou žádána?
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Odpovědět