Robotour 2016

pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Robotour 2016

Příspěvek od pgerla »

Vlhnutí sonaru mě nenapadlo. Shora je mám kryté proti dešti. Tak díky za tip.
Pirx
Příspěvky: 181
Registrován: 24 úno 2013, 16:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Robotour 2016

Příspěvek od Pirx »

Potvrzuji problemy se sonary v desti - po prutrzi mracen na Robotour 2014 v Plzni mi dva z peti normalne odesly (prestaly davat smysluplna data).
Po vyschnuti se jejich funkcnost neobnovila a skoncily v kosi.

Istrobotics rovnez gratuluji a tesim se na nejaka videa a fotky.
Zatim jsem ulovil na YouTube kratke video od KaMaRo:
https://www.youtube.com/watch?v=IrkcsHbpMHo
Soldering fumes make you stronger!
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Robotour 2016

Příspěvek od daton »

To je zajímavé že odešly vlivem vlhkosti protože principem jsou sladěné piezokrystaly na které by neměla mít přímo vliv vlhkost. Snad jen na membránu ale ta je z al tedy taky bez vlivu. MOžná by nad tím chtělo popřemýšlet a rozhodně bych ty vadné kusy nejprve řádně otestoval. Je možné že budou vysychat déle ale myslím že by se jim funkčnost navrátit měla. Že by piezokrystaly byly hygroskopické se i nechce věřit.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Robotour 2016

Příspěvek od jrt »

daton píše:Že by piezokrystaly byly hygroskopické se i nechce věřit.
Kdysi jsem vyráběl ultrazvukové defektoskopické sondy a tam vlhkost vadila, protože okamžitě začaly korodovat "polepy" toho piezokrystalu a v místech připojení vodičů.
A - pokud si pamatuji - vlhkost vadí i běžným piezoelektrickým bzučákům, ale tam jsem nezkoumal, proč jim vadí.
jrt
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Robotour 2016

Příspěvek od daton »

No neřekl jsem že jim nevadí, ale domnívám se že například jeden nebo dva dny vlhka by jim vadit neměly zcela určitě tedy pokud jde o princip a bavíme se na hypotetické rovině. Já měl nějaké bzučáky z piezokrystalů a ty měly pokovenou vrstvu potaženou cínem nebo něčím co bylo dobře pájitelné. Nesmělo se to přehřát ale fungovalo to dobře. A je spousta aplikací kde se piezokrystaly používají ve vlhku namátkou mne napadá například ultrazvuková čistička, různé sireny atd. Tedy jemná vysrážená vlhkost by asi dokázala přesně sladěné pieza rozladit ale po vyschnutí by měly být zase funkční. Pokud by vlhkost působila déle pak si poškození pokovené vrstvy jistě dokážu představit.
Ale v příspěvku bylo uvedeno, že to házelo imaginární objekty ccož by mohly být kapičky vlhkosti které se tam vytvářely, ale to je jen teoretická úvaha chtělo by to jeden takto postižený senzor rozkuchat a podívat se.
Pirx
Příspěvky: 181
Registrován: 24 úno 2013, 16:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Robotour 2016

Příspěvek od Pirx »

Na 99 % ma pravdu jrt, protoze letmym pohledem (behem letu do kose) se mi zdalo, ze vidim stopy koroze na membranach.
Myslim, ze pokud opravdu zkorodovaly polepy (spise vodive vrstvy naparene na keramice), je zarizeni neopravitelne, resp. se nevyplati vlozene usili.
Soldering fumes make you stronger!
jova
Příspěvky: 362
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Robotour 2016

Příspěvek od jova »

Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Robotour 2016

Příspěvek od jrt »

jrt
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Robotour 2016

Příspěvek od pgerla »

Robotur už proběhlo ...
I tak se chci zeptat AlesH či Pirxi. Nemáte tip jak vyřešit měření laserem 50 až 600m? Přesnost +/- v metrech. Nejčastější měření v oblasti 150 - 300m.
AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: Robotour 2016

Příspěvek od AlesH »

Bohužel nevím, jak takové měření vyřešit (spolehlivý a přesný dálkoměr se pro Robotour rozhodně velmi hodí). Vzdálenost přes 50 metrů je ale pro Robotour už zbytečná. To se hodí spíš pro velká samořízená auta, takže se zkus zeptat ve Valeo nebo jiné firmě, která se samořízenými auty (a jejich senzory) zabývá.
Odpovědět