Měření po fázích, nejen pro solárníky

V lampárně možno podat stížnost na jiného člověka, na firmu, na úřad, na politickou stranu, na sousedovo zvíře, na milence své ženy, na vlastní ženu, na cizí ženu, na počasí, na vládu, na daně, na Láďu, na admina a na fůru jiných věcí.

Lampárnu též možno využít k pokládání dotazů filosofických, metafyzických, alchymistických, astrologických či běžnému zařazení se vyhýbajících.
Odpovědět
butan
Příspěvky: 114
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Měření po fázích, nejen pro solárníky

Příspěvek od butan »

Nevím zda se tu najde někdo, koho to zajímá.
Objevil jsem fyzikální důkaz, že v předmětu zmíněná konfigurace elektroměru vede k podvodnému účtování energie.

V současné době přemýšlím, kam to jít nahlásit. Napadá mně
ERU podatelna@eru.cz
COI
http://www.asociace-sos.cz/
CMI

Pokud máte někdo nápad, nebo se chcete podílet na zjednání nápravy ozvěte se.

Celý vtip je v tom, že elektroměr nastavený tak aby solárníkům nutil použití nesymetrických střídačů zároveň podvodně účtuje jalovou energii na sdruženém napětí, a účtuje i vyrovnávací proudy v okamžiku kdy pracující 3-fázový motor je připojen k rozvážené soustavě.
Lubor
Uživatelský avatar
JPLABS
Příspěvky: 25
Registrován: 13 čer 2023, 22:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření po fázích, nejen pro solárníky

Příspěvek od JPLABS »

Zkuste více podrobněji popsat tu technickou část, jak dochází ke zkreslenému měření.
butan
Příspěvky: 114
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: Měření po fázích, nejen pro solárníky

Příspěvek od butan »

Eru svojí vyhláškou předepisuje takovou konfiguraci elektroměru u solárníků, kdy každá fáze zvlášť podle znaménka zvyšuje počítadlo výroby nebo spotřeby.
Správný (podle selského rozumu) způsob je, aby se výroba fází se znaménky sečetla, a teprve výsledek tohoto součtu vyhodnotil na výroba-spotřeba.
Takto řada reálných spotřebičů které využívají sdružené napětí virtuálně vyrábí, a odběratel na tom prodělává. Extrémní případ je kondenzátor, a nebo i tlumivka (trafo na prázdno) zapojené na sdružené napětí. Zde by měl elektroměr stát, jde o čistý jalový odběr. Podle mně by ČMI měl takto konfigurovaným elektroměrům sebrat certifikaci pro stanovené měřidlo. Přece nemůže účtovat jalovou spotřebu!
Toto vysvětlení v lampárně není vtip, ale bohužel realita.
Zkoumal jsem i několik normálních (ne solárnických) elektroměrů, většina měřila poctivě, ale zrovna tchán má takový, který výrbu na fázích zahazuje a sčítá jen spotřebu. Takže je vlastně 4 kvadrantový, ale nemá viditelné počítadlo výroby.
Lubor
PS ERU si tento krok nechal posvětit výzkumnou zprávou na Báňské fakultě v Ostravě, a tam nějaký dementní docent měření označil za spravedlivé.
E-Ryc
Příspěvky: 49
Registrován: 07 bře 2013, 16:51

Re: Měření po fázích, nejen pro solárníky

Příspěvek od E-Ryc »

Tak zrovna to, ze by neuctovali jalovinu, by me v dnesni dobe spinanych zdroju dost prekvapilo, nic proti...
Jinak ten elektromer temer urcite pretoky do site pocitat bude, ale bude se to muset vycist pres datove rozhrani.
butan
Příspěvky: 114
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: Měření po fázích, nejen pro solárníky

Příspěvek od butan »

Podle současných sazebníků se za jalovinu pokutují velkoodběratelé, ale né za abs. hodnotu, ale za překročení cos fí přes nějaký práh. Maloodběratelům se neúčtuje.
Lubor
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1374
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Měření po fázích, nejen pro solárníky

Příspěvek od fulda »

Tak ono je v tom ještě jedno kouzlo. Jelikož se produkce účtuje jako spotřeba, pokud nemáš licenci na elektrárnu, tak nastává taková hezká situace:
Mějme souseda, který všechny své spotřebiče navěsil na jednu fázi (a možná má prostě jen jednofázovou přípojku). Pak já mám tepelné čerpadlo, které je vybaveno třífázovým motorem.
Tedy protože soustava je výrazně nevyvážená, třífázový motor jí ze své podstaty začne vyvažovat. Tedy stane se to, že mám na dvou fázích větší spotřebu a na třetí fázi produkci. A za to prosím rovnou zaplatím 2x. Tedy za každý směr.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět