Infra závora

Odpovědět
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Infra závora

Příspěvek od fulda »

Ahoj vespolek,

Doufám, že se nikdo nelekne toho, že jsem dal post do "železnic", on totiž tak moc železniční není.

V minulosti jsem postavil "Měřič modelová rychlosti", který měří rychlost podle času průjezdu vláčku dvěma infra závorama. Závory jsem udělal naprosto primitivní - infra LED + foto tranzistor v zapojení se společným emitorem (schéma).

Trochu problém je, že v takovémto stavu funguje závora jen na pár centimetrů (3~5), což je sice hezké pro domácí kolejiště, ale bohužel nevhodné třeba pro zahradní kolejiště a nebo pro "merkůráky" v měřítku 0.
Máte někdo prosím nějaký vhodný nápad, jak závoru rozšířit aby se dala použít tak na 10cm vzdálenosti? Použít ještě jeden tranzistor? Použít nějakou mocnou LEDku??

Díky
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Infra závora

Příspěvek od MartinL »

Zdravím,
možností je více. Nejjednodušší je použít intenzivnější světlo (já jsem použil 1mW lasery od číňana po 5 kč kus, k tomu nějaký fototranzistor za dalších 5 kč, výhodou je, že je to směrové). Pro počítání osob jsem do bazénu dělal dvojitou závoru, která musela fungovat na vice než metr a být dostatečně odolná. Tam jsem použil obyčejnou infra LED a jako přijímač SFHxx, co se používají na příjem DO. V tomto případě, ale musí být signál do LED modulovaný, ale je to výrazně odolnější proti okolnímu osvětlení.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Infra závora

Příspěvek od jrt »

Změň R1 a R2 z 10 na 100k a zkus.
Ale Martinova rada s laserem je lepší; na závorách pro Robotický den je použit 5 mW laser a vysílač s přijímačem mohou být zcela bez problémů vzdáleny až 1 metr. Jako přijímač je použit fototranzistor a v kolektoru má rezistor 4k7.
jrt
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Infra závora

Příspěvek od fulda »

OK, to mne zajímá. Jaké používáš lasery? Něco jako TOHLE?? a fototranzistor třeba TENHLE (verze v průhledném pouzdře)??
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Infra závora

Příspěvek od jrt »

Laser: přesně ten. Pozor, často "šilhá"
Fototranzistor: tenhle
jrt
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Infra závora

Příspěvek od MartinL »

Jen mě teď napadlo, jestli ten červený puntík nebude na vláčkách esteticky vadit. Při měření robotů na čáře je to naopak cool. Jinak si ještě vzpomínám, že v jednom robotu jsem měl pro detekci puků jen IR led a fototranzistor a bylo to na cca 15cm. Takže úpravou kolektorového rezistoru by to mělo bez problémů jít na 10cm (to již ostatně Jirka radil), ale na ven to asi nebude použitelné (tam to okolní světlo zahltí).
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Infra závora

Příspěvek od kolbaba71 »

Existují též infračervený lasery.
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Infra závora

Příspěvek od pgerla »

... existují i UV lampy.
Prakticky se to dá řešit i ultrazvukem.
Teoreticky nechápu kde je chyba v Metrixu, když je dosah dálkového ovládáče TV měřen v metrech. Že si modelář měří závoru v milimetrech.

Vraťte se do reality a nežíjte v měřítku 1:50
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Infra závora

Příspěvek od jrt »

Teoreticky nechápu kde je chyba v Metrixu, když je dosah dálkového ovládáče TV měřen v metrech. Že si modelář měří závoru v milimetrech.
Nejprve nastuduj rozdíl mezi přijímačem pro infračervené dálkové ovládání a obyčejným fototranzistorem podle Fuldova zapojení a pak teprve hledej chyby v matrixu...
jrt
Odpovědět