Vhodnost sběrnice SPI

Odpovědět
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Vhodnost sběrnice SPI

Příspěvek od kolbaba71 »

U mého projektu, jenž se nezabývá přímo robotem, ale ultimátní svítilnou, vážně uvažuji o nějaké sběrnici. Po přečtení nevhodnosti sběrnice I2C (v robotu k níž se svítilna vzdáleně blíží) uvažuji právě o SPI. Jedná se mě o to, že ve svítilně bude na sběrnici pověšeno cca 20+ různých obvodů. Bude se jednat primárně o AD a DA převodníky + nějaké teplotní čidla. Nechci u každého obvodu mít další podpůrný obvod, jenž data převede na daný formát. Tj chci, aby přímo daný integrovaný obvod přímo podporoval danou sběrnici. Vzhledem k tomu, že ve svítilně budu mít DC-DC výkonové převodníky a i malé elektrické motorky na naklápění bloků s výkonovými led, očekávám, že rušení tam vždy alespoň nějaké bude. Nebo znáte jinou sběrnici (CAN?), jenž přímo podporují integrované obvody typu AD, DA či teplotní čidla? Se sběrnicemi mám malé zkušenosti s SPI a I2C, proto bych se jich dál držel. I2C se ukázala pro můj projekt jako nevhodná (malý počet identických zařízení na jedné sběrnici + problémy s rušením) a s jinými sběrnicemi nemám žádnou zkušenost.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Vhodnost sběrnice SPI

Příspěvek od Dex »

Můžete říci kolik čeho budete mít?

Totiž třeba pokud jde o teplotní čidla tak můžete použít DS18B20, která používají 1-Wire a všechna tato čidla pověsit za sebe.

AD a DA bych možná napojil přímo na MCU, kterým to budete řídit.

Možností je ale spousta. Třeba jde z CANu použít jen fyzická vrstva ale stejně byste pak potřeboval nějaký obvod, který bude překládat protokol, který si navrhnete, pro koncové obvody a zpět.

A tak by se dalo pokračovat...
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Vhodnost sběrnice SPI

Příspěvek od jrt »

Hezký popis sběrnice SPI je zde.
Obecně se ale dá říct, že sběrnice, pracující s napěťovými úrovněmi TTL a minimálním proudem, protékajícím při komunikaci vodičem, se do prostředí s vyšší mírou rušení nehodí.
Výhodnější bude použít běžný asynchronní sériový (RX/TX) přenos, kterým jsou vybaveny prakticky všechny mikrokontroléry a sběrnici napájet budiči určenými pro rozhranní RS422/485, které zajistí komunikaci mezi procesorem a periferií po diferenčním páru vodičů, která je mnohem hůře zarušitelná.
jrt
kolbaba71
Příspěvky: 466
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vhodnost sběrnice SPI

Příspěvek od kolbaba71 »

Uvažuji o použití cca 18ks DA převodníků, cca 26ks AD převodníků a cca 15 teplotních čidel. Nepočítám do toho další obvody, jenž bych chtěl napojit mimo centrální sběrnic, kde bude i "baterie" H můstků pro pohyb ramen s bloky jenž budou obsahovat výkonové led. Proto hledám vhodnou sběrnici, jenž bude bez pomocných obvodů přímo podporovat daný DA, AD či teplotní čidlo, aby z toho nevzniknul šílený kombajn, jímž jsem se chtěl vyhnout použitím mcu. Mým mcu favoritem je zatím ATmega 2560. Počet AD převodníků by se teoreticky mohl snížit přepínáním měřícího místa a použitím AD převodníku mcu. DA převodníky chci použít u proudových zdrojů a tam bude počet dán počtem ovládaných "světelných" okruhů. řešením by mohlo být udělat několik komunikačních uzlu pomocí mcu a dál přenášet data libovolnou sběrnicí. Tento systém se mě příliš nelíbí, jelikož přeprogramování svítilny by se tím citelně zkomplikovalo. Tolik zatím plány.
Odpovědět