Chytrá kamerka Pixy (CMUcam5)

Odpovědět
AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Chytrá kamerka Pixy (CMUcam5)

Příspěvek od AlesH »

Před pár týdny jsem na KickStarteru objevil zajímavý projekt Pixy. Je to kamerka s procesorem, který analyzuje obraz tak, že se umí rychle naučit rozpoznávat objekty podle barevného tónu (hue) a ze systému pak mohou jít např. jen stručné informace typu "modrá koule je na pozici X=48, Y=105" (např. sériovou linkou, až 50x za sekundu). Je to dokonce schopno sledovat několik různých typů objektů naráz.

Toto řešení mi pro robotiku připadá velmi výhodné (nemusím svůj řídicím systém zatěžovat zpracováním velkého množství obrazpvých dat, ale mohu se soustředit např. na navigaci a další úlohy).

Jak se na Pixy díváte vy? Je to dobrý "vizuální senzor" nebo znáte lepší řešení?

Osobně jsem neodolal a jeden Pixy si předobjednal (za cca 70 USD i s poštovným [tedy za cca 1400 Kč]). Není to úplně levné, ale zajímá mne to a chci to příští rok zkusit použít třeba pro detekci medvěda v soutěži Bear Rescue na Robotickém dni, nebo snad i pro udržení se na cestičce v outdoorových soutěžích jako Robotem rovně, Roboorienteering nebo Robotour.

Zkusíte si někdo Pixy také pořídit? Kampaň KickStarteru končí 14.9.2013, takže ještě máte pár dní na rozmyšlenou a případnou objednávku. Mohli bychom pak třeba příští rok porovnat, co kdo s Pixy dokáže a vyměnit si zkušenosti (třeba i tady na fóru). Samozřejmě pokud autoři opravdu dodají Pixy do konce tohoto roku (2013), jak slibují.

http://www.kickstarter.com/projects/254 ... ion-sensor
petr-kubac
Příspěvky: 96
Registrován: 24 úno 2013, 15:43
Bydliště: Frydek - Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: Chytrá kamerka Pixy (CMUcam5)

Příspěvek od petr-kubac »

Doma se mi válí ještě starý CMUcam3 který byl postaven na LPC2106 na 72 MHz (takže současný 200 MHz ARM) zase není takové dělo.
Obrázek
Myslím, že autoři nám na ukázkových obrázcích předem dávají vědět, kde budou problémy - vždy je to velice podobné a to v tom, že používají moduly kamer s relativně ubohým podáním barev - kvalita "sotva poznám babičku na Skypu"
Pokud se týká robotour jediné dva týmy, které tam bez problému používaly kamery byly Euro tým a pak LEE s Tomášem Krajníkem - oba používaly nějaké High tech kamery v ceně kolem 50 000 - bohužel.
Obecně to moc nechápu - i foťák Samsung za 1400 má slušné barevné podání, ale CMOS senzor této kvality je pro konstruktéry nedostupný.
"The best computer language is a solder" - "Nejlepší programovací jazyk je pájka" - Bob Pease
http://petr-kubac.blog.cz/
Odpovědět