Článek o Mikrokrokování

Odpovědět
pgerla

Článek o Mikrokrokování

Příspěvek od pgerla » 18 bře 2016, 13:10

Budu za rýpala, už věta "50 tisíc kroků je snem robotika ..."

K čemu je 50 tisíc kroků? Začátečník brzy zjistí, že je to na dvě věci
1) generovat 50 kHz na otočku
2) při 4 otáčkách za sekundu to máme 200 kHz

Bude pro rychlost používat proměnnou typu LONG ?

Pro začatečníka bych zdůraznil větu "Více kroků na otočku, řešte přidáním převodoky. (Ozubené kola atd.)

jrt

Re: Článek o Mikrokrokování

Příspěvek od jrt » 18 bře 2016, 13:54

Budu za rýpala, už věta "50 tisíc kroků je snem robotika ..."
To se asi jedná o nějaký jiný článek, já tam tuhle větu nemohu nikde najít.
Pro začatečníka bych zdůraznil větu "Více kroků na otočku, řešte přidáním převodoky. (Ozubené kola atd.)
Však na tohle téma napiš příspěvek do fóra / článek / manuál / monografii... ;)

Povídání o mikrokrokování vzniklo už loni jako prezentace na jedno z Malostranských Robodoupat právě na základě toho, že mnoho lidí - a nikoli jen robotiků - spatřuje v mikrokrokování svoji spásu a nejde jim do hlavy, jak se může zhoršovat přesnost polohování.
jrt
hobbyrobot.cz, profirobot.cz
edurobot.cz, robodoupe.cz

pgerla

Příspěvek od pgerla » 18 bře 2016, 16:29

jrt píše: mnoho lidí - a nikoli jen robotiků - spatřuje v mikrokrokování svoji spásu
Mě nejde do hlavy v čem má být výhoda mnoha tisíc kroků na otočku.
Krom zhoršení přesnosti, ty mikrokroky vyžadajů násobně vyšší frekvenci pro udržení požadovaných otáček.
Jakou závitovou tyč mají ti lidé na hřídeli? Běžné stoupání 1,75mm vystačí s 200(400) kroky. Nebo to otáčí pneumatikou z traktoru, že poznají rozdíl mezi 49500 a 50000?

jrt

Příspěvek od jrt » 18 bře 2016, 17:20

Mě nejde do hlavy v čem má být výhoda mnoha tisíc kroků na otočku.
Kdybys dočetl až do konce, tak bys věděl, že když je třeba:

- Snížit mechanický hluk.
- Přesně řídit malé polohovací mechanismy
- Zmenšit pravděpodobnost rezonancí
Jakou závitovou tyč mají ti lidé na hřídeli? Běžné stoupání 1,75mm vystačí s 200(400) kroky. Nebo to otáčí pneumatikou z traktoru, že poznají rozdíl mezi 49500 a 50000?
Otáčí to třeba závěsem astronomického dalekohledu, nastavuje stolek pod mikroskopem v mikrometrovém rozsahu nebo nastavuje laser s přesností na tisíciny úhlových stupňů.
jrt

pgerla

Příspěvek od pgerla » 18 bře 2016, 19:44

Kdyby jste JRT četl pozorně, tak píšu (mluvím) o amatérech, začátečnících, vidlácích, kteří sní o laserech a o penězích hvězdářský dalekohled.
Nepolemizoval jsem o výhodách/nevýhodách. Otázka zněla v jaké konstrukci vyráběné na dětském stole z Merkuru těch 50 tisíc kroků bude poznat.
Já osobně potřebuji 800 otáček za vteřinu a na to 400 kroků bohatě stačí.

jrt

Příspěvek od jrt » 18 bře 2016, 20:58

... tak píšu (mluvím) o amatérech, začátečnících, vidlácích, kteří sní o laserech a o penězích hvězdářský dalekohled.
Obsah této věty se mi zdá být podivným... :D

Ale dobře, amatér mikrokrokování nepotřebuje a ani nevyužije, ale každý amatér bez vyjímky si při prvních pokusech svém driveru nastaví to nejjemnější mikrokrokování, které driver umožňuje a pak se diví... ne špatně, nediví, místo divení okamžitě začne proklínat ty zlé Číňany, kteří to tak špatně vyrobili, že se jeho motor točí pomalu, ztrácí kroky a nemá vůůůbec, ale vůůůbec žádnou sílu.
Ovšem můj článek jim stejně nepomůže, protože je moc dlouhý a má jen dva obrázky :D :D :D.
jrt

Odpovědět