regulátor DSMC05

Odpovědět
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

regulátor DSMC05

Příspěvek od hubacekp »

Ahojte,

mám od snailinstruments pro regulaci otáček DC motorů dvojitý H-můstek DSMC05. Má max proud zatížení asi 500mA. Máte někdo zkušenost s paralelním zapojením regulátorů pro zdvojnásobení max proudové zátěže? Pololu to u některých přímo doporučuje, jenže mi místo 2 digi výstupů obsadí na desce 5 digi.
Mohu zapojit dva DSMC05 paralelně a tím získat 1A místo 500mA?

Děkuji,
Petr
snail
Příspěvky: 35
Registrován: 24 úno 2013, 22:52

Re: regulátor DSMC05

Příspěvek od snail »

Ruku do ohně bych za to nedal. Raději bych dostatečně dimenzoval regulátor. U kterých typů Pololu doporučuje paralelní řazení?
J. Hanzal
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: regulátor DSMC05

Příspěvek od hubacekp »

mno, že jde o doporučení je silné slovo, ale četl jsem v popisu (nevím zda ještě najdu kde), že je to možné, nebo použít motory s větším napětím - to jsem zatím zvolil já.
petr-kubac
Příspěvky: 96
Registrován: 24 úno 2013, 15:43
Bydliště: Frydek - Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: regulátor DSMC05

Příspěvek od petr-kubac »

Jestli jsou výstupní tranzistory MOSFETY tak takové můstky lze - s rizikem (!!) - řadit paralelně.
Můstky s bipolárními výstupními tranzistory paralelně řadit nelze - protože hrozí bludný kruh kdy nejvíce zahřátý můstek bude mít nejmenší odpor - povede největší díl proudu - více se zahřeje - více povede - až se spálí ...

Motor na vyšší napětí znamená co - jiný motor pro vyšší napětí ?
Pokud pustím do 6V motoru 12V bude proud motorem 2x takový a motor "vyrobí" 4x tolik tepla. Takže pustit do motorku pro malé napětí - napětí mnohem větší taky není moc dobré řešení.
"The best computer language is a solder" - "Nejlepší programovací jazyk je pájka" - Bob Pease
http://petr-kubac.blog.cz/
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: regulátor DSMC05

Příspěvek od hubacekp »

Díky za odpověď.
Budu prostě měnit 3V motory záměnou za 6V. To je jediné co Pololu doporučuje. Tím docílím pro stejnou rychlost pohybu menší proud.
Mezitím jsem zjistil, že pokud regulátory řídí motor pulsně, tak bych musel synchronizovat kmitočty pulsního řízení - jinak by se pulsy sečetením prodložily a nic bych nereguloval, že? Někdo si z jednoho regulátoru udělal slave a řídil ho druhým... nicméně to byl zdatnější bastlíř :-)

přeji příjemný večer
Petr
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: regulátor DSMC05

Příspěvek od jrt »

petr-kubac píše:Můstky s bipolárními výstupními tranzistory paralelně řadit nelze - protože hrozí bludný kruh kdy nejvíce zahřátý můstek bude mít nejmenší odpor - povede největší díl proudu - více se zahřeje - více povede - až se spálí ...
S tím bych si dovolil polemizovat.
ST i TI u svých bipolárních můstků L293, L298 a SM754410 paralelní řazení můstků v rámci !JEDNOHO ČIPU! nejen povoluje, ale má je ve svých aplikačních poznámkách jako jednu z možností. Sám jsem tohl mnohokrát použil a funguje to u všech zmiňovaných můstků bez problémů.
Paralelní řazení více pouzder by nemělo být možné, ale na webu se dají najít i zapojení se dvěma L293, pájenými na sebe. Ovšem to je extrém, kdy obvody vydržet mohou, ale nemusí.
jrt
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: regulátor DSMC05

Příspěvek od JuraS. »

otázka : mám doma tyto drivery pro tento shield . Doplním to o dva krokové motory a bude to základ pro balancujícího robota (až dodělám hydroponii) . To na co se ptám je toto: ty drivery A4988 přišli i s hliníkovímy chladiči které však nejsou opatřeny ničím čím bych je mohl k čipu na driveru připojit. Mohl bych to tam přilepit třeba dvousložkovým lepidlem ale to není to správné. Jakým jepidlem to mám přilepit ? Existuje nějaké speciální teplovodivé? Nebo nějaké oboustranná lepící páska? něco speciálního nebo ne ? Nevíte někdo?
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: regulátor DSMC05

Příspěvek od jrt »

FOLIE TEPLOVODIVÁ SAMOLEPÍCÍ 58x62mm
Minulý týden jsem ji používal a funguje opravdu dobře.
jrt
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: regulátor DSMC05

Příspěvek od JuraS. »

Moc díky, zjistím jestli se ty drivery hřejí tak moc že je tam třeba dávat chladiče.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: regulátor DSMC05

Příspěvek od jrt »

Hřejí!
jrt
Odpovědět