Velmi pomalé velmi tiché otáčení

HonzaD
Příspěvky: 15
Registrován: 17 bře 2020, 12:39

Velmi pomalé velmi tiché otáčení

Příspěvek od HonzaD »

Založil jsem si "uzavřené terárium/closed terrarium" - do lahve se dá kus hlíny, zavře se a počká, co vyroste, nijak se do toho v ideální případě nezasahuje. Jenom někde psali, že se to má "čas od času" pootočit, kvůli slunečnímu záření. To mi přijde trochu moc práce, tak si na to chci udělat "stroj". Moje představa je podstavec, který se bude velmi pomalu otáčet (jednou za den, nebo ještě lépe jednou za týden).

Původně jsem chtěl použít motorek z kolečka automatického vysavače, protože má i zabudovaný hallův senzor na hřídeli, ale nepodařilo se mi ho otáčet pomaleji než jednou za 20 s a navíc dost "chřestil".

Šlo by použít krokový motor s jedním krokem za minutu nebo tak něco, ale předpokládám, že se bude "divně škubat" a těžko říct, jestli sklenice volně položená na podložce nebude "podkluzovat".

Řešení, které bych chtěl použít je tento motorek:
IMG_20240414_110527_155.jpg
IMG_20240414_110536_525.jpg
umí (alespoň bez zátěže) velmi pomalou rychlost, zhruba 2 Hz. Na další kolo se síla přenáší pomocí "gumičky", což bude asi nebude dělat žádný hluk. To už se bude otáčet tak pomalu, že další převody snad také nebudou dělat žádný slyšitelný hluk. Jen nevím, jakou "gumičku" použít. Obyčejná gumička (třeba z ředkviček) asi nevydrží moc dlouho. Co se používá? Dá se to koupit nebo jen najít ve vysloužilém spotřebiči?

Nebo je nějaké lepší řešení?
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1377
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Velmi pomalé velmi tiché otáčení

Příspěvek od fulda »

Ahoj,

zamysli se nad řešením, které bude pootáčet stolek diskrétně. Tedy jeden pulz pootočí stolek o "jeden zub".
Oblíbené příklady jsou kroková kola z hodin.
Většinou se jedná o případy, kdy na hřídeli motorku máš vačku, ta se otočí o jednu otáčku a strčí do nějaké páčky, která z druhé strany strčí do zoubku na podložce a ta se pak o kousek pootočí. Někdy se k tomu celkem úspěšně používá modelářské servo.

V každém případě počítej s tím, že zařízení potřebuješ provozovat velmi dlouhou dobu a tak se hodí použít technologii, která má velkou spotřebu i v klidovém stavu (to je případ krokáčů)

A ještě poznámka k tomu otáčení - potřebuješ určitě jinou rychlost než jednu otáčku za den, to by totiž znamenalo, že některá část terárie sleduje slunce a to je přesně to co nechceš.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
HonzaD
Příspěvky: 15
Registrován: 17 bře 2020, 12:39

Re: Velmi pomalé velmi tiché otáčení

Příspěvek od HonzaD »

fulda píše: 14 dub 2024, 16:23 A ještě poznámka k tomu otáčení - potřebuješ určitě jinou rychlost než jednu otáčku za den, to by totiž znamenalo, že některá část terárie sleduje slunce a to je přesně to co nechceš.
Ono se to může točit i "na druhou stranu," takže to by asi nevadilo.
nostalcomp
Příspěvky: 19
Registrován: 24 říj 2023, 18:45

Re: Velmi pomalé velmi tiché otáčení

Příspěvek od nostalcomp »

Nevymejšlel bych kraviny, Použil bych spínací hodiny :D
E-Ryc
Příspěvky: 50
Registrován: 07 bře 2013, 16:51

Re: Velmi pomalé velmi tiché otáčení

Příspěvek od E-Ryc »

fulda píše: 14 dub 2024, 16:23
V každém případě počítej s tím, že zařízení potřebuješ provozovat velmi dlouhou dobu a tak se hodí použít technologii, která má velkou spotřebu i v klidovém stavu (to je případ krokáčů)
Zrovna pro tuhle aplikaci bych se jich nebal - proste pripojit napajeni, pootocit, vypnout napajeni. Presna poloha neni kriticka a podle me to bude dostatecne "samosvorne", zvlast pokud tam bude nejaky prevod (i treba jen reminek).

Pokud by to melo bezet trvale, tak neco takoveho: https://dratek.cz/martin/3082-synchronn ... yc-50.html plus prevod. Tyhle moturky jsou na "casovaci" aplikace primo urcene.
nostalcomp
Příspěvky: 19
Registrován: 24 říj 2023, 18:45

Re: Velmi pomalé velmi tiché otáčení

Příspěvek od nostalcomp »

nostalcomp píše: 14 dub 2024, 22:07 Nevymejšlel bych kraviny, Použil bych spínací hodiny :D
Jen pro upřesnění, mám na mysli pochopitelně elektromechanické spínací hodiny s 24h cyklem. Například tyto: spínací hodiny. Skleničku se žížalama ten pohon určitě utáhne a navíc mohou sloužit i původnímu účelu :D

Dělávaly se i týdenní, ale teď jsem je na první dobrou už nikde neviděl. Myslím elektromechanické, mají jen čistě elektronické. Ale já je kdysi měl. Opravdu vykonaly jednu otáčku za 7 dní.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1377
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Velmi pomalé velmi tiché otáčení

Příspěvek od fulda »

Už vím, chybí v tom merkur :)
Pokud na TENTO motor nasadím TENTO šnek a ten opřu o TOHLE kolo, tak máme 38/117 = 0,324 otáčky za minutu při plném napětí (jedna otáčka za 3 minuty). Pokud se na ten motor udělá nějaká clonka a zařídí se jedna otáčka za hodinu (ve smyslu každou hodinu se to otočí o jednu otáčku a pak se to zase nechá spát), tak se nám terárium otočí jednou za 4,9 dne. Pochopitelně bych ten motor pomocí nějakého nízkého napětí, nebo PWM držel v menších otáčkách než jsou nominální, aby byl potichu.

Jo a kdo chodí na Robodoupata, tak tam vrazí TOHLE servo a posílá jen příkazy pro pootočení v rozsahu 0-4095

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
HonzaD
Příspěvky: 15
Registrován: 17 bře 2020, 12:39

Re: Velmi pomalé velmi tiché otáčení

Příspěvek od HonzaD »

Děkuji za inspiraci, cest je očividně mnoho, nicméně mezitím jsem se upnul ke svojí cestě, neboť "byl to až Cimrman, kdo ověřil, že litím sádry do výlevky zlato nevznikne."

Nevíte tedy někdo, jak se jmenuje to gumové cosi, co funguje jako převod mezi motorkem z prvního příspěvku a dalším kolečkem a kde (jestli vůbec) se to dá koupit? Můj plán je, že pak bude ještě pár převodů vytištěných na 3D tiskárně (teoreticky - ve skutečnosti očekávám, že to nebude moc fungovat). Až to selže, tak asi dojde na diskrétní pootáčení a budu se tvářit, že přesně tak jsem to vlastně od začátku chtěl.

Ještě k těm spínacím hodinám - kdysi jsme to měli, ale strašně to tikalo.

EDIT:
Kdo se moc ptá, málo Googlí - konečně mě napadla ta správná slova. Podle všeho je to čtvercový řemen a mají to třeba v Mikulově za 12 korun (+ 90 poštovné):
https://www.elektro-ivicic.cz/reminek-4 ... -2-p54971/

EDIT2:
Englicky na Aliexpressu se to jmenuje "Square transmission belt"
nostalcomp
Příspěvky: 19
Registrován: 24 říj 2023, 18:45

Re: Velmi pomalé velmi tiché otáčení

Příspěvek od nostalcomp »

HonzaD píše: 15 dub 2024, 16:46 Ještě k těm spínacím hodinám - kdysi jsme to měli, ale strašně to tikalo.
To je pravda. Ale tikají jen ty levné srágory, kterých jsou za 99,- plné drátěné koše v každém hobbymarketu. Když si člověk pořídí kvalitní, tak o nich vůbec neví. Já mám jedny takové už skoro 30 let a jsou tišší, než klasické nástěnné hodiny. Otázkou je, jestli se dnes ty kvalitní elektromechanické vůbec ještě dají koupit...
nostalcomp
Příspěvky: 19
Registrován: 24 říj 2023, 18:45

Re: Velmi pomalé velmi tiché otáčení

Příspěvek od nostalcomp »

E-Ryc píše: 15 dub 2024, 08:16 Pokud by to melo bezet trvale, tak neco takoveho: https://dratek.cz/martin/3082-synchronn ... yc-50.html plus prevod. Tyhle moturky jsou na "casovaci" aplikace primo urcene.
Když už sem E-Ryc dal ten odkaz na motorek do mikrovlnky, tak se nemůžu nezeptat. Mám to sice už vyřešené a uzavřené jako NELZE, ale zeptám se: Existuje způsob, jak tomuto motoru vnutit požadovaný počáteční směr otáčení s možností reverzace? Myslím nějaký elektrický způsob bez zásahu dovnitř.

Tyhle synchronní motorky se po zapnutí mohou roztočit pokaždé jiným směrem. V podstatě náhodně. Proto to označení CW/CCW (clockwise / counter clockwise) na motoru. Je zajímavé, že spousta ostřílených uživatelů mikrovlnných trub si toho ani nevšimne. Kdybych na to nebyl kdysi upozorněn, nejspíš bych si toho nevšiml taky. Člověk se prostě těší na ten pokrm a směr točení nějak nevnímá :)

Vím, že k vnucení směru toček se dá použít jednosměrná brzda (čistě mechanické řešení). Někdo prý domotával pomocné rozběhové vinutí s kondenzátorem. Obojí ale vylučuje reverzaci. Čistě elektricky bez zásahu do motoru to asi (spíš určitě) nelze, ale třeba to někdo někde vyřešil, jen o tom nevím...
Odpovědět