Velmi pomalé velmi tiché otáčení

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 264
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Velmi pomalé velmi tiché otáčení

Příspěvek od gilhad »

Řekl bych, že se neroztočí náhodně, ale podle toho, jak jsou zrovna natočené proti fázi. (Takže z venku to vypadá náhodně.)
Ale kdyby tam byl nějaký snímač natočení a fáze by se připojila ve chvíli, kdy by to vedlo k otáčení správným směrem ...
(a ten směr se hned vyhodnotil a pokud by to nebylo správně, tak s novým natočením a novou fází znovu ...)
jova
Příspěvky: 362
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Velmi pomalé velmi tiché otáčení

Příspěvek od jova »

Realizovalo se to u motorků s dvojitým vinutím třeba na gramofonu, servopohonu…
https://www.phono.cz/nahradni-dily-ke-g ... mr-300-100
Funguje to i na klasickém krokovém motoru, ale podmínkou je to dvojité vinutí.
smr300.jpg
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1377
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Velmi pomalé velmi tiché otáčení

Příspěvek od fulda »

nostalcomp píše: 20 dub 2024, 12:05 Tyhle synchronní motorky se po zapnutí mohou roztočit pokaždé jiným směrem. V podstatě náhodně. Proto to označení CW/CCW (clockwise / counter clockwise) na motoru. Je zajímavé, že spousta ostřílených uživatelů mikrovlnných trub si toho ani nevšimne. Kdybych na to nebyl kdysi upozorněn, nejspíš bych si toho nevšiml taky. Člověk se prostě těší na ten pokrm a směr točení nějak nevnímá :)
Tak teď jsi mi rozbil hračku. To, že se točí pokaždé jinak, to jsem věděl. Nějak jsem už něco mikrovlnil, co se asi vlnit nemělo a potřeboval jsem to tam dostat tak, že první otáčka nastane nějak konkrétně. Takže jsem tehdy došel k závěru, že se směr otáčení střídá pravidelně. A celkem mi to vycházelo, prostě jsem si připravil hrnek s vodou a střídavě jsem pouštěl mojí chemii a pak hrnek s vodou.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
nostalcomp
Příspěvky: 19
Registrován: 24 říj 2023, 18:45

Re: Velmi pomalé velmi tiché otáčení

Příspěvek od nostalcomp »

To je mi líto s tou hračkou. Mě ji rozbili už před lety :)

Ono se na první pohled může zdát, že se ta změna směru roztočení pravidelně střídá a taky to tak docela vychází. Ale nevychází to 100% a opravdu je to "náhodné". Jak píše Gilhad, čirá náhoda to zase není. Záleží na tom, v jaké poloze zůstal rotor po předchozím vypnutí a v jaké fázi sinusoidy do něj pustíme napájení.

Druhé vinutí k dispozici není, tak jsem myslel, jestli se nějak nedá načasovat ta úroveň napětí při zapnutí. To by se asi dalo, ale pořád tu je ten problém s neznámou polohou rotoru po vypnutí.
butan
Příspěvky: 114
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: Velmi pomalé velmi tiché otáčení

Příspěvek od butan »

Dnes se skutečně vyrábí řada synchroních motorů s náhodným směrem otáčení, mimo MW i různá čerpadla, fontánky. Také jsem je podrobil svému zkoumání. Tyhle motory mají velmi často, u čerpadel vždy spojku která umožní naprázdno protočení rotoru o půl otáčky. A to pravděpodobné střídání směru působí právě tahle spojka, podle toho v jaké poloze zůstane po posledním točení.
Lubor
Odpovědět