Čím detekovat bezdotykově překážky v bezprostředním okolí svítilny?

kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím detekovat bezdotykově překážky v bezprostředním okolí svítilny?

Příspěvek od kolbaba71 »

Kdyby mě stačila běžná svítilna, tak si ji koupím. 8-)
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím detekovat bezdotykově překážky v bezprostředním okolí svítilny?

Příspěvek od kolbaba71 »

Ochrana proti nárazu:
1. Stupeň - optická. Ideální by bylo neviditelný světlo. Ale jaké. V létě rozehřátá skála od sluníčka může být problém.
2. Stupeň - lehký náraz. Napadlo mě použít podobný mechanizmus, jako se používá u kolečka myši. Kolečko by ale nebylo kolečko, ale jen půlkruh, jenž by při pootočení (bočním nárazu) sepnul mikrospínač. Pokud by byl náraz kolmý, tak by se půlkruh zasunul a opět by se sepnul mikrospínač
3. Silný náraz - magnetická spojka. Ne s magnety kolmo na osu, co jsem vyrobil, ale podél osy. Aby neměla vakl a utrhla se až při větším přetížené.
DavidO
Příspěvky: 1131
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Čím detekovat bezdotykově překážky v bezprostředním okolí svítilny?

Příspěvek od DavidO »

Hele a co takhle silové pole? :idea:
Nastavením intenzity bys reguloval vzdálenost a pak bys druhým poťákem nastavoval sílu, tj. jak moc "gumově" by to naráželo. Ono to sice prej hodně žere, ale v tomhle případě myslím energie pro něj potřebná bude v porovnání s prosvícenou nakonec né až tak moc podstatná ... :D
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Čím detekovat bezdotykově překážky v bezprostředním okolí svítilny?

Příspěvek od fulda »

kolbaba71 píše: 12 bře 2019, 23:10 1. Stupeň - optická. Ideální by bylo neviditelný světlo. Ale jaké. V létě rozehřátá skála od sluníčka může být problém.
Puožíváš často svítilnu na sluníčkem rozpálenou skálu?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím detekovat bezdotykově překážky v bezprostředním okolí svítilny?

Příspěvek od kolbaba71 »

Už jsem párkrát zažil, že už byla skoro tma a skála byla víc než tepla. Běžný to nebude. Vyloučit se to ale nedá.
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím detekovat bezdotykově překážky v bezprostředním okolí svítilny?

Příspěvek od kolbaba71 »

Už jsem si ujasnil, jak budu snímat fyzický náraz svítilny o překážku. Před chráněnou stěnou bude kontaktní "klec" vytištěná z PETG. Klec se bude moci pohybovat ve třech nezávislých rovinách - napravo/nalevo, ke mě/ode mě a dovnitř. Pohyb této "klece" chci jen 2mm na každou stranu. Což může dělat problém variantě 2 a 3.

Napadly mě tři varianty:

1) Mikrospínač
Zkusil jsem to navrhnout s mikrospínači a ty zabírají dost prostoru a navíc jsou jednosměrné, takže jich je potřeba hromada - spočítal jsem to na 8ks na jednu chráněnou stranu. Navíc jde o mechanickou součástku, jenž se časem opotřebuje, i když rozhodně nehodlám svítilnou bouchat o skálu schválně. Výhodu vidím, že díky více mikrospínačům půjde jednoznačně určit, z jakého směru a částečně i kam náraz přišel a podle toho může svítilna adekvátně reagovat.

2) Jazýčkové relé + magnet
O tomto řešení jsem jen uvažoval. Nevýhody vidím v tom, že jazýčkový kontakt spíná nejednoznačně. Záleží hodně na poloze magnetu. Navíc se musí myslet na to, aby magnety nemohly ovlivnit jinou halovou sondu, než tu "svoji". Také se obávám, že by v krajní situaci mohl narazit magnet do skleněného pouzdra jazýčkového relé. Pokud se dá magnetů více, tak by stačily pouze 4 jazýčková relé.

3) Halová sonda + magnet.
Toto je další zatím jen uvažované řešení. Nevím, jakou mívají halové sondy citlivost. Mám za to, že ohledně vzdálenosti bude opět nutné vyzkoušet vzdálenost od sondy. Výrazně se tu snižuje riziko rozbití, jako u jazýčkového relé. Nevím ale jak halové sondy přesně fungují. V principu potřebuju jen zapnuto - vypnuto.

Možná existuje jiné lepší řešení. Napadá mě ještě optozávora, ale ta mě přijde příliš složitá, než abych se jí zabýval. hlavní problém vidím v malém pohybu možné clonky či nutnost přesné nastavení nulové polohy.
DavidO
Příspěvky: 1131
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Čím detekovat bezdotykově překážky v bezprostředním okolí svítilny?

Příspěvek od DavidO »

:idea:
Osvěta: Správně je to Hallova sonda (a ještě správněji sonda využívající Hallova efektu). Edwin Hall na to přišel v roce 1879, když pracoval na své dizertaci. Nějak se mu nezdálo Maxwellovo vysvětlení ohledně sil při průchodu proudu vodičem v magnetickém poli, tak do toho začal víc šťourat (viz str. 79 a další v Biographical Memoir of Edwin Herbert Hall)
Halové sondy by možná mohly souviset s nějakými halovými závody, třeba v atletice :lol:
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Čím detekovat bezdotykově překážky v bezprostředním okolí svítilny?

Příspěvek od jrt »

kolbaba71 píše: 27 kvě 2019, 18:20 3) Halová sonda + magnet.
Toto je další zatím jen uvažované řešení. Nevím, jakou mívají halové sondy citlivost. Mám za to, že ohledně vzdálenosti bude opět nutné vyzkoušet vzdálenost od sondy. Výrazně se tu snižuje riziko rozbití, jako u jazýčkového relé. Nevím ale jak halové sondy přesně fungují. V principu potřebuju jen zapnuto - vypnuto.
Vidím, že jsem si svým žvaněním o Hallový sondách na Robodoupatech jen darmo trhal držku... :|

Hallova sonda je dnes nejpoužívanější koncový, polohový nebo impulsní snímač - moderní automobily jsou jimi prošpikované a tak se dá koupit spousta různých typů a provedení.
Já je používám všude možně, nejběžnější komerční typy z Aliexpressu reagují s magnetem pr.6 a tl. 2mm na vzdálenost cca 4 mm, s úměrně větším (silnějším) magnetem reagují už na vzdálenost několika desítek milimetrů.
Jsou tři druhy:
bipolární - přiblížením jednoho pólu magnetu sepnou, přiblížením druhého rozepnou
unipolární - přiblížením jednoho pólu magnetu sepnou, jeho oddálením rozepnou. Na opačný pól magnetu reagují z druhé strany pouzdra.
lineární - velikost výstupního napětí odpovídá velikosti magnetického toku, který sondou prochází.
Výstupem sond je většinou otevřený kolektor, jen ty lineární mají výstup dvoučinný jako operační zesilovače.

Ještě existují páskové rezistivní snímače síly, které mění svůj odpor podle toho, jak se ohnou. Možná by to bylo zajímavé ve spojení s tou pružnou klecí.
jrt
kolbaba71
Příspěvky: 465
Registrován: 12 říj 2013, 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím detekovat bezdotykově překážky v bezprostředním okolí svítilny?

Příspěvek od kolbaba71 »

Tak to by se mě hodily ty unipolární. Ale pořád mám obavu, že dráha 2mm pro jisté sepnutí/rozepnutí bude málo.
Měl jsi na mysli třeba tento hall senzor? Hall Effect Unipolar Sensor IC OH 137 OH137
Vidím, že jsem si svým žvaněním o Hallový sondách na Robodoupatech jen darmo trhal držku... :|
Na robodoupata chodím často, ale nebyl jsem na všech.
Halové sondy by možná mohly souviset s nějakými halovými závody, třeba v atletice :lol:
A led dioda bude ledová dioda? ;)
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Čím detekovat bezdotykově překážky v bezprostředním okolí svítilny?

Příspěvek od fulda »

kolbaba71 píše: 27 kvě 2019, 22:41 Tak to by se mě hodily ty unipolární. Ale pořád mám obavu, že dráha 2mm pro jisté sepnutí/rozepnutí bude málo.
Měl jsi na mysli třeba tento hall senzor? Hall Effect Unipolar Sensor IC OH 137 OH137
Pokud potřebuješ přesnější, podívej se třeba na snímače polohy, ty jsou řádově přesnější.
Nebo si vezmi samotný snímač magnetického toku využívající hallův efekt a obal si ho vlastním operákem s vlastní hysterezí.
kolbaba71 píše: 27 kvě 2019, 22:41A led dioda bude ledová dioda? ;)
Pochopitelně LED dioda je špatně. :mrgreen: Co vás na té škole učili?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět