Ovladanie motorov Power Functions

Odpovědět
mandroid
Příspěvky: 9
Registrován: 17 dub 2013, 23:12

Ovladanie motorov Power Functions

Příspěvek od mandroid »

Zdravim,

potreboval by som poradit. Synovi som kupil na vianoce stavebnicu lega (42009). Ked ju postavime tak by som potom chcel ju celu zmotorizovat na internete su navody ako to urobit pomocou 8 lego motorov a 4 IR primacov a 4 IR ovladacov.

Mam vsak predstavu ze namiesto tych IR primacov a ovladacov by som potom cely model ovladal z mobilu cez bluetooth (odhliadnuc od softwarovej casti kde treba urobit aplikaciu a komunikacny protokol) potrebujem pomoct s HW castou. Hladal som idelanle riesenie ale nemozem najst nic co by vyhovovalo mojim poziadavkam.

pozrel som arduino, tinyduino, rasberyPI, olinuxino, beaglebone, cubietruck.
Zakladny problem mam ze potrebujem ovladat 8 motorov ktore bezia na 9V a max odber maju 1A (zdroj pre motory bude samozrejme rieseny externe).

Najlepsie vyzeralo tinyduino. Nema niekto skusenosti s tinyduinom ci by bolo schopne ovladat 8 motorov.
ALebo vie mi niekto poradit nejake ine riesenie na ovladanie 8 motorov cez Bluetooth.
Dakujem a prajem Vesele Vianoce.
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovladanie motorov Power Functions

Příspěvek od MartinL »

Ono ani tak nejde o to jakým modulem (mikrokontrolerem) to řídit, jako spíše o to, že pro obousměrné řízení 8 DC motorů potřebujete 8 H-můstků (ve vašem případě 1A). S žádnou deskou, která by měla 8 můstků jsem se zatím nesetkal. Běžně jsou desky se 2 nebo 4 můstky (třeba jako shieldy pro Arduino, ..). Bohužel je nelze jednoduše "vrstvit". Asi tedy zbývá připojit ty můstky samostatně (možno použít např. 4 dvojité můstky http://www.snailshop.cz/rizeni-dc-motor ... u0713.html) třeba k tomu Arduinu + BlueTooth modulek. A nebo si udělat desku s můstky vlastní.
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Ovladanie motorov Power Functions

Příspěvek od aladin »

máte někdo změřeno, kolik mají lego motory spotřebu?
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
mandroid
Příspěvky: 9
Registrován: 17 dub 2013, 23:12

Re: Ovladanie motorov Power Functions

Příspěvek od mandroid »

lego batery box ma napajanie 6x1,5V (podla netu maju rozsah az do 12V) spotrebu maju niekde medzi 300-600mA maximalne 1A
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Ovladanie motorov Power Functions

Příspěvek od fulda »

Není nad rychlou reakci po osmi letech :)
Pokud by jsi Láďo chtěl přesnější čísla i s grafama, tak TADY.
Pro mandroid: třeba TADY jsem popsal, jak s úspěchem použít můstek TB6612FNG. Jeden můstek = dva motory.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
mandroid
Příspěvky: 9
Registrován: 17 dub 2013, 23:12

Re: Ovladanie motorov Power Functions

Příspěvek od mandroid »

Dik, jerab je jiz 7 let slozenej :), nakonec jserm to udeal pres 4 lego IR primace a ovladace
Odpovědět