OrangePi Zero a i/o i2c. Jak začít?

aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

OrangePi Zero a i/o i2c. Jak začít?

Příspěvek od aladin »

Ahoj, Chci zkusit připojit čtení a spínání přes internet a proto jsem si pořídil Orange Pi Zero.
Poradíte mi, jak s tím začít? Pro io funkci předpokládám i2c expandery.
Dík
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
DavidO
Příspěvky: 1131
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: OrangePi Zero a i/o i2c. Jak začít?

Příspěvek od DavidO »

Jde ti o začít s OrangePi tak nějak vůbec anebo začít s používáním OrangePi pro tenhle účel (tj. řešení přístupu z internetu, řešení i2c komunikace, řízení těch expandérů apod.)?
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: OrangePi Zero a i/o i2c. Jak začít?

Příspěvek od Dex »

Jde-li čistě o I2C na linuxu, tak vhodný začátek je seznámit se s https://i2c.wiki.kernel.org/index.php/I2C_Tools

Třeba na RPi (ale i jinde) stačí přidat balíček z repozitáře.

Potřebuješ-li něco jiného, napiš to přesněji ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: OrangePi Zero a i/o i2c. Jak začít?

Příspěvek od aladin »

Mně "stačí" "jen" co jsem napsal - číst čidla a spínat výstupy a přijímat/posílat to na seriový výstup - buď ten hw, nebo nějaký virtuální přes ip. A případně rozchodit web server s php, kde bych si mohl data vyčíst vzdáleně přes html.
Zatím mám před sebou stránku s různýma distribucema Linuxu a nevím, která bude nejvhodnější z pohledu obsluhy a programování.
Přece jen si uvědomuju, že je to PC a přitom bez monitoru, klávesnice a myši.
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: OrangePi Zero a i/o i2c. Jak začít?

Příspěvek od aladin »

Konkrétní otázky a kroky vidím tyto:
1 - jakou distribuci
2 - jak a čím to ovládat a programovat
3 - jak(ý) použít expander a k němu knihovnu/obsluhu
4 - automatická obsluha wifi/ethernet - dhcp/static
5 - instalace webu (asi apache/php/mysql ?)

Jde mi o několik digitálních i/o , nic rozsáhlého.
Pro úplný začátek budu nadšen z přečtení tlačítka připojeného k základní desce
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: OrangePi Zero a i/o i2c. Jak začít?

Příspěvek od jrt »

Škoda, žes nestihl Robodoupě, tam by sis tentokrát přesně o tomhle mohl popovídat do bezvědomí...
jrt
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: OrangePi Zero a i/o i2c. Jak začít?

Příspěvek od aladin »

no jo, byl jsem v práci.
Tak už jsem se dostal dál:

- Mám vybranou a nainstalovanou distribuci armbian_5.38_orangepizero_debian.
- na síti jsem našel ip a přihlásil se pomocí SSH (root 1234)
- Založení nového usera a změna hesla roota.
- instalace v příkazové řádce: apt install balíček
- zatím nainstalované balíčky :
apache2
php
libapache2-mod-php
mc

zapnutí výstupu na TV : sudo modprobe tv
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: OrangePi Zero a i/o i2c. Jak začít?

Příspěvek od Dex »

S OrangePi zkušenost nemám. Koukal jsem na něj, ale nějak mne to neoslovilo. To, co chceš, se často dělá na RPi a protože Raspbian je založen na Debianu, zkus si najít nějaký postup na RPi a použít ho. Základní věci snad budou fungovat stejně nebo aspoň podobně. Ovládání GPIO bude jiné, I2C snad ne.

Ovšem zrovna MySQL na tyhle malé stroje s flash opravdu vhodné není. SQLite bude vhodnější, ale na dlouhodobý stabilní provoz taky nic moc. Tam je pak potřeba přejít na nějaké "read only" řešení filesystému, aby se šetřila flash.

Btw v sobotu jsem ukazoval svůj AXE pHAT - vlastně takový shield na RPi Zero, osazený 20X2, který si s RPi povídá přes I2C.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: OrangePi Zero a i/o i2c. Jak začít?

Příspěvek od aladin »

Zatím všechno "lítá" neuvěřitelně rychle. MySQL je s otazníkem - nepotřebuji mnoho přepisů, ale prostor pro logy. Pokud nic nezapisuji já, zapisuje něco MySQL sám o sobě? Pokud chci vykreslit nějakou statistiku (teplotu, odběr vody, srážky, ...) a spustím php skript s dotazem mysql select - zapisuje se něco nebo jen čte?
Chtěl jsem tuto debatu pojmout jako step-by-step postup pro začátečníka s Raspi, co o linuxu nic neví.

Zpět k řešení - poradíte prosím, jak připojit a jak obsloužit pravidelné čtení z portů GPIO ?
Co je pro to potřeba za programy, abych přečetl tlačítko a zablikal ledkou na gpio?
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: OrangePi Zero a i/o i2c. Jak začít?

Příspěvek od Dex »

Step-by-step pro začátečníka, co o linuxu nic neví, ale chce začít tím, že bude malovat grafy... to bohužel nemohu sloužit.

Je potřeba si uvědomit, že tam běží v podstatě normální operační systém a ten dělá spoustu věcí. Máš-li to jen na pokusy, tak to neřeš. Pokud na tom stavíš něco co má fungovat dlouhodobě, je dobré na to myslet už na začátku. Inspirovat se můžeš např. tady https://hallard.me/raspberry-pi-read-only/

Aby se něco přečetlo a pak se zablikalo, tak na to bude potřeba si asi něco napsat. Na linuxu je možností spousta. Záleží na tom, na co si troufáš ;)

Začni třeba Pythonem, bude to asi nejjednodušší - inspirace např. zde http://codelectron.com/blink-leds-using ... nd-python/
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Odpovědět