PICAXE a příjem signálu DCF

Odpovědět
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

PICAXE a příjem signálu DCF

Příspěvek od jova »

Zdravím, nezkoušel jste někdo dekódovat signál DCF PICAXEm?
Byl jsem na věži okouknout zda ty mé hodiny s RTC3231 zvládly přechod na zimní čas a zjistil jsem, že se za půl roku zpožďují cca o 10s. To sice není na věžní hodiny špatné, ale chtěl bych to zkusil v další verzi posunout na vyšší level. Rád bych zachoval to původní osazení RTC3231 - PICAXE 20X2 a doplnit to tím DCF které by jednou za čas, například o půlnoci, srovnalo ty sekundy.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: PICAXE a příjem signálu DCF

Příspěvek od fulda »

Já ho někdy četl na klasickém PICu v asm. není to nic těžkého. Pokud by jsi nenašel nic pro picaxe, tak ti mohu popsat, jak jsem to dělal.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: PICAXE a příjem signálu DCF

Příspěvek od jrt »

Zde video, zde dokumentace a kód.

Nalezeno takto.
jrt
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: PICAXE a příjem signálu DCF

Příspěvek od jova »

Hledat na netu vcelku umím, šlo mi spíše o osobní zkušenost. Přeci jenom tohle bude asi trochu atypické zapojení.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: PICAXE a příjem signálu DCF

Příspěvek od fulda »

Osobní zkušenost - u nás je signál víc zarušenej (možná že to byla vlastnost budovy), takže se mi nepodařilo přečíst na první pokus, ale tak do třetího, čtvrtého průchodu. (poctivě jsem si ověřoval všechna CRC než jsem datagram použil).
Zapojení - nevím co plánuješ, já použil tento modul v zapojení jak jej doporučuje manuál a ono to fungovalo.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: PICAXE a příjem signálu DCF

Příspěvek od jova »

Tím atypickým zapojením jsem spíše myslel skloubení současného obvodu hodin s tím obvodem DCF. Moje prvotní představa byla, že bych k obvodu DCF přidal nějaký obvod PICAXE který by ty data zkontroloval a pokud by o půlnoci, v čase 00:00:00 byla OK, tak by poslal nulovací impuls kterým by se zapsalo 00 sekund do toho obvodu RTC. Jestli by to bylo každý den, nebo jednou za několik dní, by mi zase až tak díky té přesnosti RTC nevadilo. Jinak mě zatím nenapadá jak to řešit.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: PICAXE a příjem signálu DCF

Příspěvek od fulda »

A není lepší to řešit tak, že si na svém picaxe prostě dekóduješ ten signál dejme tomu za použití přerušení a pokud je půlnoc, tak si povolíš to přerušení, když dostaneš validní datagram, tak updatneš RTC obvod a zakážeš přerušení?

Já se přiznám, že když jsem používal DCF, tak už jsem nepoužíval RTC, protože to nic nepřinášelo. po spuštění dostaneš přesnej čas, každou půlnoc si ho zaktualizuješ a mezitím to tak nějak udržíš s použitím prostředků procesoru. A pokud se ti to moc rozchází, tak si aktualizuješ třeba každou hodinu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět