Náhodné resetování procesoru PICAXE 20x2

jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Náhodné resetování procesoru PICAXE 20x2

Příspěvek od jova »

Narazil jsem při stavbě hodin na problém s nahodilým resetováním procesoru rušením. Hardwarově se to chránit snažím řešit zde:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 226#806226
K čemu vlastně dojde při takovém zarušení? Dá se ochrana řešit i softwarově? Zdá se mi, jako by ten program po tom zarušení začal běžet od začátku. Bohužel na začátku programu mám nahrávání dat z paměti, která se ukládají při „regulérním“ vypnutí procesoru. Při tom „rychlém“ resetu se nová data neuloží a ta stará mi pak rozhodí hodiny :(
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Náhodné resetování procesoru PICAXE 20x2

Příspěvek od jrt »

Máš vypnutou detekci poklesu napájecího napětí příkazem disablebod?
Ale chce to pečlivě vyzkoušet, protože pak může dojít ne k resetu, ale k zaseknutí procesoru a bude ho nutno resetovat ručně.
Ale jestli dochází k "mohutnému zajiskření", tak ti nejspíš nepomůže ani pánbůh a budeš muset odrušovat.
jrt
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Náhodné resetování procesoru PICAXE 20x2

Příspěvek od jova »

Tuhle funkci tam nastavenou nemám. Osobně se ale domnívám, že tím to nebude. Mám tam totiž kvůli tomu, aby se zaznamenal čas vypnutí hodin, hlídání napájecího napětí jedním vstupem. Celé je to uděláno tak, že do napájecího napětí 5V je vložena dioda která nabíjí velký kondenzátor. Z něho je teprve napájen procesor. Takže když vypadne proud, na tom vstupu poklesne napětí, procesor to vyhodnotí, zapíše aktuální čas do paměti a pak teprve po dalších 2-3sekundách „umře“ na ztrátu napětí na tom kondenzátoru. Takže krátké vypnutí napájení do 1s na chod hodin nemá vůbec vliv.

A jak se vlastně takovéhle „zarušení“ procesoru většinou projeví? U mě se zdá, že se ten program vždy spustí od začátku. Je to pravidlem?
DavidO
Příspěvky: 1136
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Náhodné resetování procesoru PICAXE 20x2

Příspěvek od DavidO »

Blokovací kondík přimo u Picaxe máš? Dále, jak měříš to napájení? Jedním pinem Picaxe připojeným před tu diodu? Jestli jo, tak tam jednak je víc, než napájecí napětí (protože na diodě je úbytek) a to není košer, ale hlavně si tím přivedeš bordel zpoza diody rovnou do kontroleru a to se pak může dít kdovíco.
Taky je možný, že ten čínskej zdroj na rušení bulharského stykače reaguje tak nevrle, že to za ním už dost dobře vyřešit nejde. To všechno bylo dobré ověřit osciloskopem, jinak to je vaření se zavřenýma očima.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Náhodné resetování procesoru PICAXE 20x2

Příspěvek od jova »

Blokovací kondíky jsem nacpal všude kam to šlo i na ten Čínskej stabilizátor. Myslíš že by analogový byl lepší? Napětí měřím na děliči 1:1. S tím osciloskopem to bude asi v těch podmínkách problém a vyzvánět po celou dobu měření by asi zburcovalo celou vesnici :roll:
DavidO
Příspěvky: 1136
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Náhodné resetování procesoru PICAXE 20x2

Příspěvek od DavidO »

Nevím; to co jsem psal, bylo na základě tvé prvotní informace, detailů neznaje. Líp bez schématu a místních podmínek poradit neumím (neříkám ale, že s nima jo).
S osciloskopem by mohlo stačit nabrat data z prvního resetu, jestli to je při každém zhoupnutí, tak to dlouho trvat nebude. Nedalo by se přitahování zvonů nahradit něčím "méně akustickým"? Kdyby to resetovalo i přitahování žebříku, netrpěla by celá vesnice :)
Rozhodně bych zkusil napájet modul z baterky a zjistit tak, jestli smrt jde drátama nebo vzduchem.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Náhodné resetování procesoru PICAXE 20x2

Příspěvek od jova »

Když jsem to tam donesl dneska po opravě (doplnění těch odrušovacích prvků) a připojil na zásuvku cvičně do toho rozvaděče, zdálo se že je už vše vyřešené a zvon to neovlivnil. Když jsem to, ale namontoval na to původní místo, na druhou stranu místnosti, kam vedou souběžně s napájením i kabely k těm zvonům, tak to zase ruší. Takže zřejmě to souběžné vedení a dlouhý přívod bude dostatečný „přijímač“ rušení. Zatím jsem zvonům vyšrouboval pojistky a budu to pár dní sledovat. V nejhorším ty stykače budu muset nahradit nějakým elektronickým bezkontaktním spínáním :cry: Možná jim na zkoušku ošetřím alespoň kontakty RC článkem, aby to tak nejiskřilo.
Milops3
Příspěvky: 51
Registrován: 09 kvě 2013, 20:51

Re: Náhodné resetování procesoru PICAXE 20x2

Příspěvek od Milops3 »

Nevim jak picaxe (jestly lze precist) ale pic ma bity podle kterych se da poznat jestly prisel reset ci vypadek napajeni,v pojistkach zapnout "ochrany",na mclr odpor kondik,
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Náhodné resetování procesoru PICAXE 20x2

Příspěvek od jova »

Docela by mě zajímal princip a co se vlastně děje při takovém "resetu " v procesoru. Nemáte k tomu někdo nějaké informace?
Milops3
Příspěvky: 51
Registrován: 09 kvě 2013, 20:51

Re: Náhodné resetování procesoru PICAXE 20x2

Příspěvek od Milops3 »

co treba DS ?
Odpovědět