Náhodné resetování procesoru PICAXE 20x2

daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Náhodné resetování procesoru PICAXE 20x2

Příspěvek od daton »

Jen pro uplnost zkusil jste cele zapojeni mimo nutnych vyvodu a privodu umistit do kovove uzemnene krabice? Mohlo by se uplatnovat indukovani spicek primo na spojich.a timto by se mohla indukce omezit. Tedy je to jen napad....
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Náhodné resetování procesoru PICAXE 20x2

Příspěvek od jova »

Zatím jsem s tím nic nedělal. Zvonění a tím pádem rušení je odpojené. Budu to celé předělávat na bezkontaktní spínání v nule a tak se dalším úpravám snad vyhnu.
Spíše bych do budoucna potřeboval znát takové odpovědi, jako zda je lepší v takových případech lineární nebo spínaný stabilizátor, klasické trafo nebo spínaný zdroj, relé nebo optické oddělení…
Co se vlastně děje v tom procesoru při takovémto resetu, jak upravit program aby reset neměl vliv na chod…
Prostě jak to postavit co nejodolnější vůči rušení.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Náhodné resetování procesoru PICAXE 20x2

Příspěvek od daton »

Nejsem si jist zda se s picaxe da programove osetrit stav pri ktere dojde k nahodnemu resetu.
Co se tyka elektroniky domnivam se ze trafo s poradnym filtrem je robustnejsi reseni a to nejen do velikosti. Tim ale nechci rici ze vsechny spinane zdroje jsou horsi jen je treba vice vybirat. Pokud tam budou na konci zdroje velke kapacity pak je jen nutne aby stabilizace neselhala a jak bude resena neni tolik podstatne. Oddeleni optocleny nebo rele opet z hlediska procesoru je to asi jedno jen je treba pamatovat aby to oddelene napeti bylo skutecne oddelene a ne jen z jineho vinuti stejneho trafa. Pokud se dobre navrhnou optocleny aby nestarnuly rychle pak i toto je dobre reseni.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Náhodné resetování procesoru PICAXE 20x2

Příspěvek od jrt »

jova píše:Zatím jsem s tím nic nedělal. Zvonění a tím pádem rušení je odpojené. Budu to celé předělávat na bezkontaktní spínání v nule a tak se dalším úpravám snad vyhnu.
Na to bych v případě indukční zátěže moc nespoléhal... Doporučuji si přečíst tento článek, zvláště odstavec "transformátorová zátěž".

Navíc jinde píšeš:
Mají tam zvonění z kostela udělané tak, že usměrňují 230V, pomocí koncáků ovládají stykače a ty pomocí velkých elektromagnetů na těch 230V stejnosměrných rozhoupávají ty zvony. Odrušení z jejich strany žádné, takže každé zhoupnutí je doprovázeno mohutným zajiskřením na těch kontaktech stykačů a tím i resetováním toho mého procesoru.
Na usměrněné napětí ti budou spínače v nule k ničemu.
jova píše:Spíše bych do budoucna potřeboval znát takové odpovědi, jako zda je lepší v takových případech lineární nebo spínaný stabilizátor, klasické trafo nebo spínaný zdroj, relé nebo optické oddělení…
Ideální je spínaný stabilizátor a za ním zařazený ještě kvalitní*) lineární. Samozřejmostí je ovšem velmi pečlivý návrh plošného spoje, což samo o sobě je taky šamanství.
Oddělení relé vs. optika nemá vítěze. Všechno závisí na tom, jaké součástky použiješ - pokud použiješ ten nejlevnější optočlen, ještě k tomu koupený někde v Číně, tak se kvalitního výsledku nedočkáš. A totéž platí pro relé.
jova píše:Co se vlastně děje v tom procesoru při takovémto resetu, jak upravit program aby reset neměl vliv na chod…
Prostě jak to postavit co nejodolnější vůči rušení.
Co se vlastně děje v procesoru při zarušení asi nikdo přesně neví, ovšem zrovna mikrokontroléry PIC by měly být proti rušení hodně imunní. Chce to ale pročíst katalogové listy a aplikační poznámky fy Microchip, což je poměrně slušný balík dokumentace.
Ovšem tuším, že zrovna PICAXE nebude zrovna ten správný mikrokontrolér pro průmyslové nasazení.

*) kvalitní = značkový, nejlépe automotive.
jrt
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Náhodné resetování procesoru PICAXE 20x2

Příspěvek od jova »

Hodiny na věži se zdá stále fungují a protože je požadavek na další, zapojil jsem jejich napájecí část následovně. Na vstupu je odrušovací síťový filtr a varistor (není nakreslen). Následuje klasický EI transformátor s můstkovým usměrňovačem, RC filtr, LC filtr a stabilizátor. Kondenzátory 100nF a 47nF jsou v s dialektrikem X7R, 1nF s C0G. Rezistor 50R je 2watový, cívka radiální na 670 mA. Stabilizátor je MC7805ACTG od ON SEMICONDUCTOR. Celkový odběr je do 100 mA a tak se rezistor i stabilizátor zahřívají nepatrně. Další kondenzátory 100nF a 1nF jsou pak u každého procesoru.Tištěný spoj a jednotlivé komponenty byly vybírány na základě vašich rad a článků na internetu :
http://petr-kubac.blog.cz/1204/co-je-to ... jeni-dil-2
http://www.semach.cz/pdf/metodika.pdf
https://www.tzb-info.cz/docu/texty/0001 ... _spoju.pdf
Při testování na stole se mi to zatím nepodařilo ze společné zásuvky ničím zarušit, takže snad už to bude funkční :roll:
Přílohy
zdroj2.jpg
Odpovědět