Zamyšlení nad PWM

dreamer

Re: Zamyšlení nad PWM

Příspěvek od dreamer » 04 úno 2016, 14:49

Tomu se říká MPPT regulace. Správný regulátor neustále hledá bod kdy je možné nejúčinněji využít energii z panelu. Pracuje to tedy tak že regulátor zjistí zda je vůbec napětí panelu vyšší než baterie, nastaví plnění PWM třeba na 50% změří napětí baterie, změří dobíjený proud. Vynásobením dostane dodávaný výkon do baterie a poté změní plnění a znovu provede výpočet. Jestli se dodávaný výkon zvýší, pokračuje v úpravě plnění stejným směrem, jestli ne, opačným. Aby to nebylo tak jednoduché, lepší regulátory projedou jednou za čas celý rozsah. Ta křivka optimálního výkonu panelů může mít dvě nestejně vysoká kolena. Vrchol té křivky se s osluněním panelu pohybuje, jinak by samozřejmě stačilo stanovit to jednou a nechat navždy. Řešilo se to s Arduinem na fóru zabývajícím se výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů a myslím že vyřešilo. Jenom nevím zda to řešení bude vhodné i pro tuto aplikaci - z udávaného napětí 17V předpokládám že jede o nějaký malý panýlek okolo 10W, tam už může být problém s tím aby vlastní spotřeba regulátoru nebyla vyšší nežli bude jeho přínos.

AlesH
Příspěvky: 322
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: Zamyšlení nad PWM

Příspěvek od AlesH » 04 úno 2016, 16:47

Aha, už to chápu. Cílem je regulací nabíjecího proudu vyždímat z panelu co nejvíc energie. OK, to dává smysl. To mi z původního dotazu ani z dřívějších příspěvků nebylo jasné (nějak jsem tam předtím nenašel to měření proudu a výpočet energie).

daton
Příspěvky: 519
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Zamyšlení nad PWM

Příspěvek od daton » 04 úno 2016, 19:26

Dobrý den
Asi jsem to nevysvětlil dostatečně, za což se omlouvám. Opravdu to co popisuje p. Dreamer tak takto to funguje u profi zařízení a ano bylo to vymyšleno i pro arduino. Tu konstrukci už jsem měl sestavenou přesně dle návodu a popravdě mi nevyhovovala. Jednak byla konstrukce docela velká a ač programově velmi dobře zvládnutá, tak skutečný zisk výsledného výkonu byl téměř stejný jako u jednoduchého analogové oscilátoru s fázovým rozmítáním. Je zajímavé že se tam upatňoval tentýž problém s rušením okolí, co řeším nyní u picaxe jen na monohem vyšší frekvenci. Měřením jsem zjistil že panely co mám májí optimální vrchol kolena právě v 17 V což je doporučená hodnota i výrobcem. Je pravdou že v době velkých veder tento bod klesá i na 16V. Někteří výrobci MPPT regulátorů dokonce dodávají i měření teploty na panelech aby upravily vrcholný bod tedy těch 17V, ne všechny profi regulátory totiž provádějí výpočty nebo to alespoň dříve tak bylo. Z mých měření na monokrystalických panelech o výkonu 50 a100W vychází, že to výkonové koleno je docela ploché a tedy vrcholný bod je celkem nevýrazný. Proto jsem se rozhodl zkonstruovat podstatně jednoduší regulátor který by měl vysokou účinnost a minimální spotřebu, což se i zatím daří, současná spotřeba mi v době mimo sluneční svit vychází na 2mA. S 15W panelem regulátor umí dodat přes 1A, se 100W zatím kolem 5.5A což je dobrý výsledek uvážíli se že slunce není pro maximální výkon v současném období v ideálním postavení (panely na domě mají náklon 42°ale pro toto roční období by bylo dobré mít až 60°). Konstrukce s picaxem je asi 4x menší a téměř 6x lacinější než s arduinem (pokud by byl kupován v GME tak i více než 10X navíc v současné verzi programu poskytuje uživateli vizuální i akustické upozornění na stav akumulátoru.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host